Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Kasım '17

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
35
 

Başka Yolu Yok Zaten!

Başka Yolu Yok Zaten!
 

Yağlı boya resimler, çeşitli biblolar ve araç-gereçlerin satıldığı cadde üzerindeki dükkanın vitrininde "Ücretsiz Resim dersi verilir" yazısını görünce girdim içeriye ve Akademi mezunu oldukça yaşlı dükkan sahibine resim dersi almak istediğimi ve şartlarının neler olduğunu sordum. Kısa muhabbet sonunda şu cevabı verdi;

- Özellikle resim eğitiminin ücretli verilmesinden yana olan biri olarak ben ücret karşılığı öğretmiyorum para geçmez. Ben size yağlıboya resim yapma tekniğini öğreteceğim siz de bana karşılık olarak dükkanda bulunan ürünlerin satışına ve düzenlemesine yardım edeceksiniz (Eski bir dönemden bahsetti ama şu an aklıma gelmiyor... bilmem ne dönemdeki gibi takas sistemi) hepsi bu. 

Deniz Gezmiş ve arkadaşları "Kahrolsun Kapitalizm! Kahrolsun Amerika-Nato!" derken elbette Kapitalizm yerine dükkan sahibinin bana vermiş olduğu örnekteki gibi...bilmem hangi dönemde geçerli olan takas sistemine benzer sistemin uygulanmasını istemiyorlardı. Tek istedikleri ülke halkının daha insanca yaşamaları ve vahşi kapitalizm'in esiri olmadan yaşamalarını istiyorlardı. Taa o yıllarda bugünleri öngördükleri için idam edildiler.

O nasıl bir inanmışlıktı ki, celladına zevkini yaşatmamak için idam sehpasındaki iskemlesini kendi ayaklarıyla devirerek son nefesini vermişti Deniz Gezmiş.

Soğuk savaş döneminin henüz sona ermediği o yıllarda Gezmiş ve arkadaşları elbetteki inanmış oldukları sistemin hayata geçirilmesini istiyorlardı ama  Sovyetlerin dağılmasıyla birlikte sona ermiş olduğu soğuk savaş dönemi sonrasında yani bugün yaşamış olsalar "Kapitalizm ile ilgili düşünceleri ne olurdu?" diye soracak olursanız şöyle derdim;

- Kapitalizm'in vahşi tarafını yok etmeye çalışırlardı. Kapitale tapınma noktasındaki kişilerin oluşmasını engellemeye çalışırlardı. Borsa-döviz-faiz üçgeniyle oluşan toplumun bu denli ahlak erezyonuna gelmemesine çalışırlardı.

Benim gibi yaşı ellileri çoktan aşmış kişiler iyi hatırlarız Banker dönemlerini ve bankacılık sektörünün altüst edildiği dönemlerini.

Kapitalizm'in vahşi yönüne karşı olduğumuz kadar bankacılık sistemine dolaylı yollardan zarar verilmesine de karşıyızdır.

Kapitalizm sistemi yaşamalıdır ancak günümüzde uluslararası baronları faiz tuccarlarını döviz ve borsa tuccarlarını daha çok zengin etmek için değil insanların daha refah ve insanca yaşamaları için!

Deniz Gezmiş ve arkadaşları bugün yaşıyor olsalardı ilk icraatlarının Kapitalizm sisteminin tüzüğüne Sosyalizm sisteminin insan odaklı tüzüklerinin içinde barınması için mücadele ederlerdi diye düşünüyorum. Yani kapitalizm'in vahşi yönünü yok ederek insana dair sosyalizm'in içeriklerini içiçe yaşatılmasına çaba harcarlardı..

Basit örnek verelim.

Mesela asgari ücretin insanca belirlenebilmesi için ihale sistemlerinde yolsuzlukların yapılamaması için engel teşkil edecek maddeler üzerinde çalışırlardı.

Bugün açlık sınırı nerelerde, asgari ücret nerelerde?

Soran var mı?

Yok!

Sorsa da "yarabbişükür" cevabı alır geri gönderilir.

Kapitalizm sisteminin içinde sosyalizm ilkelerinin insan odaklı ilkeleri barındırıldığı anda dünyadaki savaşların dahi sona ereceğine yüreğimden inanmaktayım.

Başka yolu yok zaten!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2324
Toplam yorum
: 1110
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 447
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster