Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '06

 
Kategori
Trafik
Okunma Sayısı
509
 

Başkaları bu işi nasıl yapıyor?

Başkaları bu işi nasıl yapıyor?
 

Küçük de olsa bir trafik kazasına karışıp fotoğraftaki vatandaş gibi polisi beklediniz mi?

Özellikle büyük kentlerimizde motorlu araç kullanan sürücüler küçük veya büyük maddi hasarlı kazalara karışıyorlar. Yasaya göre yapılması gereken trafik polisine haber verilip polisin mahale gelerek kaza raporunu düzenlemesini beklemektir. Bu arada trafiğin cok yoğun olduğu bir bölgede trafiği tamamen veya kısmen kapatmış olabilirsiniz. Araçların polis kaza mahalline gelmeden yerlerinden oynatılmaması gerektiği için diğer araçlardan gelen baskılara dayanarak beklersiniz. Tabi aracınız bu esnada trafiği tıkadığı gibi başka kazalara sebebiyet verici bir konumda duruyor da olabilir.

Polis gelip tutanak tutulduktan sonra alkol muayenesi, kazaya karıştığınız için kesilecek trafik cezası, v.s. gibi prosedürlerle yarım gününüzü de yitirirsiniz.

Merak ettim sordum. Bu mevzuyu yurt dışında nasıl hallediyorlar diye? Fransa' da yaşayan bir arkadaşım şöyle anlattı; Her araçta bir kaza kroki ve tutanağı bulunuyor. Siz kendiniz kaza esnasında kendi görüşünüzü beyan eden bu formu dolduruyorsunuz. Karşı taraf da kendi formunu dolduruyor. Taraflar kendi raporlarını sigorta şirketlerine veriyorlar. Sigorta şirketleri aralarında anlaşmak sureti ile masrafları hangi tarafın üstleneceğine karar veriyorlar. Sigorta şirketleri bir cok kere bir araya geldiğinden orta yolu bularak mevzuyu aralarında hallediyorlar.

Ne kendim ve ne de arkadaşım konunun uzmanı olmadığımızdan konuyu tam anlayamamış, biraz eksik aktarmış da olabiliriz. Ama işin bir çözüm yolu var. Emniyet - Sigorta şirketleri - Belediyeler - Karayolları gibi ilgili kuruluşlar bu konuda uzmanlarını görevlendirirlerse hiç olmazsa bu konuya pratik bir çözüm bulunabilir gibi gözüküyor?Herkesin bulduğuna bakılarak. Dünyayı yeniden keşfetmeden.

Ne dersiniz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 891
Kayıt tarihi
: 06.10.06
 
 

Gençlik yıllarında öğrenim hayatı dışında tüm yaşamım spor, ağırlıkla basketboldü, sahanın kenarında..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster