Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ağustos '09

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
946
 

Başkalarına verdiğimiz sözler ilerlememize nasıl etki eder?

Başkalarına verdiğimiz sözler ilerlememize nasıl etki eder?
 

Toplumun bir uyum içinde olması saygıya bağlı.


İnsan olarak bazen yapabileceğimizi sandımız ve yapmamız gereken, başkalarına verdiğimiz sözler neyin ifadesidir. İnsanın başkalarına verdiği sözün aslında kendisine vrilmiş söz olduğunu unutmaması gerekir. Şöyleki...

Mesela siz kendi kendinize söz verip sigarayı bırakacağım derseniz ve bırakırsanız aslında siz başkalrına verdiğiniz sözüde tutan bir insansınız demektir.

Ya da

Sizden yardım bekleyen bir dostunuza yardım edeceğim dediğiniz anda bu sözü yerine getirmezseniz kendinize verdiğiniz sözleride tutamazsınız.

Biraz daha açarsak;

Diyelim İngilizce öğrenmeye karar verdiniz, bu uzun soluklu, iç disiplin, metodlu çalışma ve emek gerektiren bir olgudur, bu kararı aldıktan sonra siz artık düzenli olarak hergün metodik çalışmayı göze almışsınız demektir. çalışma saatlerinizde futbol maçı izlemek, dostlarla eğlenceye dalmak gibi aktivitelere dalarsanız sözünüzde durmuş olmazsınız.

Dolayısıyla verilen sözler ve prensip sahibi olmak adaletin, iyiliğin temelinide oluşturur ve asla kendimize ve başkalarına karşı haksızlık yapmayız.

Bu yüzden başkalrına verdiğimiz sözleri tutmadığımızda aslında kendimize saygısızlık yapmış oluruz, kendi ilerlemelerimizi kendimiz engellemiş oluruz. Bu yüzden ilerleyemiyorsak başkalrını suçlamanın bir anlamı olmazda. Bir toplum prensiplerini unutur kimse verdiği sözde durmaz ise işte o zaman o toplum artık bitik bir toplum olmuştur.

Saygılarımla

Ayhan Özcimbit

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3554
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster