Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ekim '15

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
317
 

Başkalarını rahatsız etmeden yaşamak mümkün değil; çaresiz rahatsız edilmeye alışacağız

Başkalarını rahatsız etmeden yaşamak mümkün değil;  çaresiz rahatsız edilmeye alışacağız
 

Kanunlar, kurallar, ahlak, terbiye, iyi niyet… Ama kardeşim kap kaba değer tıngırdar. Yan yana yaşıyorsun, bir aradasın, hani evler bitişik nizam oluyor ya biz de bitişik nizam. Bu durumda hala “insanları rahatsız etmeyelim” Tamam, etmeyelim de nasıl?

Burada karşımıza iki tür sorun kişilik çıkıyor. Kuralcı entel, ehlikeyif sonradan görme. “Yüzünü o yana çevir, nefesin geliyor”  O yana çevirdiğim zaman da bir başka kuralcı entele rastlıyorum. Ben ikisi de değilim. Şu güne kadar çok acımadıysa ayağıma basanlara niye bastın demedim.

Valla kimse kusura bakmasın, artık bu çağda sorun rahatsız edende değil, rahatsız olanda… Kimmiş o bakalım hiç kimseyi rahatsız etmeden yaşayan; ihtimal ki yaşamıyordur. Otobüste gidiyoruz, insanlar rahatsız olacak diye iki büklüm… İnsanlar rahatsız olacaklar diye biz rahatsız oluyoruz. Valla kadınların otobüsleri ayrı olsun. Otobüse bir kadın biniyor, bir yerine değeceğiz diye ödümüz kopuyor. Değersek değelim nolmuş yani, yemedik ya! Rahatsız olanlardan, çok ciddi şekilde rahatsız oluyoruz!

Rahatsız edici davranışlara standart getirilsin…”Bana dokundun” Neremle? Elimle dokunduysam suç var, başka hiçbir yerimin sorumlusu değilim. Çünkü sadece el ile bilinçli dokunulur. Vücudumuzun diğer yerleri dokunmaz, çarpar. Tabii ki bu itiş kakış kımıldayamadığımız durumlar için geçerli. Değilse işin içinde başka şeyler var. Elde olmayan nedenlerle meydana gelen hiçbir şeyden sorumlu değilim.

Demokrasi var ya, bazıları her şeye hakkımız var sanıyorlar… Onlara dokunmamız bile yasak.  Durumu görüyorsun, ne yapacağız havaya mı çıkacağız. Yapacak bir şey yoksa sırtına bile binerim! Şunlara bak şunlara, balık istifi hayatta rahatsız etme beni diyor!

Kanun/devlet bunlara yüz veriyor… İnsanlara her şeye hakkınız var kimse kılınıza dokunamaz, kimse size rahatsızlık veremez diyeceğine sen önce hayatı düzelt. Tuvalete kuyrukla girilen bir ülkede kuralcı entel, ehlikeyif sonradan görme “rahatsız ediyorsun bizi” derse döverim valla! Tuvalete amuda kalkarak mı gireceğiz ulen! Konuşmandan rahatsız olurlar, gülmenden rahatsız olurlar; işin yok sustalı maymun gibi rahatsız ediyor muyum diye adamların gözüne bak.  Kutup ayılarının yanına kadar kovalarım sizi!

 

 

NAHİDE ÇELEBİ, Birgül YILMAZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kerim Kardeş! İşe yine her şey eğitimden geçiyor, tabi saygı meselesi de var. Rahatsızlık ne kelime davul çal kardeşim davul çal.Selamlar esen kalınız.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 08.10.2015 6:15
Cevap :
İşte bu kadar, ablam benim!"Rahatsızlık ne, davul çal davul"  08.10.2015 10:35
 

Yaygın bir probleme parmak basmışsınız. Balık istifinden rahatsız olmuyor da hafiften temas ediverince yaygara koparıyor. Alışacağız, hoşgöreceğiz. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 07.10.2015 17:44
Cevap :
Dediğiniz gibi balık istifinden rahatsız olmuyor.  08.10.2015 11:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6238
Toplam yorum
: 15275
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 635
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster