Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ocak '14

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
60
 

Başkalarının Hayatı_The Lives of Others

Başkalarının Hayatı_The Lives of Others
 

Yılın En İyi Filmi


Almanca adıyla 'Das Leben Der Anderen'. Evet, Alman filmi ve evet Almanca! Hiçbir şekilde anlayamadığım dillerde film izlemek beni hep sıkıntıya sokmuştur. Japonca, Çince tecrübelerimden sonra, sakın ha, dedim. Ama hesaba katmamışım ki onlar Japonca ve Çince. Telaffuzunun Türkçe veya İngilizceye yaklaşmasının mümkünatı yok. Tamam, tabii ki hala Almanca'nın lisanlar içinde sevimli bir kabalığı olduğunu düşünüyorum. Fakat bu, iyi bir filmi izlememenin mazereti olamaz. Hele ki bu filmin.

İnsanları tanımak için ya kitap ya film konusu açmayı severim. Zevkleri, düşünceleri, idealleri hakkında fikir verirler bilmeden, konuşurken. Bir arkadaşımla da kasti olarak yapmadığım kısa bir film muhabbeti geçti aramızda. Bu film hakkında 'ben de yeni izledim çok beğendim' dedi.  Aman da illa ki izle(!)  Şaka bir yana izlediğime çok memnun oldum.

Film 2006 yılında  Florian Henckel von Donnersmarck tarafından yazıldı, yönetildi ve yayınlandı. Aynı zamanda çok sevdiğim The Tourist (2010) filminin de senaryo yazarı ve yönetmeni kendisi… Oyuncu detaylarına pek girmeden; Martina Gedeck, Christa Maria Sieland rolüyle gerçekten başarılı bir çalışma sergilemiş. Georg Dreyman rolüyle karşımıza çıkan Sebastian Koch kadar olmasa da… Ama benim adamım kesinlikle H.G. Weisler (bana H.G.Wells’i çağrıştırdı) Filmin iyi olmasını sağlayan ‘adam’ vardır ya, size ‘bu adam oynamasa olmazdı herhalde’ dedirten, işte o adam bu adam: Ulrich Mühe.

Daha fazla konuşursam, daha fazla övmeye kalkışırsam filmi anlatacağımdan korkuyorum açıkçası. Yine de kısaca, politik mesajlarla sanatını sergilemeyen bir adamı gözetlerken karakteri değişen, yürü be! Dedirten bir adamın hikayesi olarak özetleyebilirim kendimce. Bir başkası ‘hayatın sillesini yiyen ve kendini politikaya pazarlayan insanlarla dolu bir film’ diyebilir. Bazıları da ‘Ne yapsın, mecbuuuuurr’ diyebilir. Bazı şeyler küttür, evet. Ama çoğu şey yoruma açıktır ve eğer bu bir kitap, film, müzik ise kesinlikle yoruma açıktır. Budur zaten sosyalleşmemizi sağlayan; budur arkadaş grubumuzu belirleyen; budur masalardaki sohbetlerimiz…

Artık çevresel faktörlerin (okul vs.) beni içerisine bıraktığı duygusallığımdan mıdır , yoksa gecenin üçü olduğundan mıdır bilemeyeceğim  ama, hüzünlendiğim bir film olduğunu kesinlikle söyleyebilirim.

Bugünlük de benden size kendimce bir tavsiye olsun bu film. Başka zamanlarda başka kitaplara ve başka filmlere…

Esenle kalın.

Riddle,Mj

 

Eşlik eden: Kedilerim, kahve ve tarçın

Teşekkürler: Filmi öneren arkadaşıma

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Konu biraz ağır gidiyor, içine biraz aksiyon veya biraz hareket eklense daha hoş olabilirdi. Sonu biraz aceleye getirilmiş olsa da oldukça güzeldi..

Ferhat Dağkıran 
 05.02.2014 22:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 58
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 391
Kayıt tarihi
: 06.04.10
 
 

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster