Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Aralık '14

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
128
 

Başkan Sertel, Sert Çıktı: "Onlar da İnsan Haklarını Öğrensinler!"

Başkan Sertel, Sert Çıktı: "Onlar da İnsan Haklarını Öğrensinler!"
 

Karşıyaka Belediyesi tarafından 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle düzenlenen “İnsan Hakları ve Günümüzde Gazetecilik Paneli” usta gazetecileri bir araya getirdi.

 Panelde konuşan Gazeteci- Yazar Nedim Şener “Karanlık bir dönemin içindeyiz ama aynı zamanda aydınlığa en yakın dönemdeyiz” dedi. Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar ise “Kişisel hak ve özgürlüklerimiz, özel yaşam alanımız, katılımcılık çabalarımız ne yazık ki tehdit altında” diye konuştu. Panele yüzlerce Karşıyakalı katıldı.

4 USTA GAZETECİ KONUK OLDU: Panele; Gazeteci- Yazar Nedim Şener, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, Doğan Haber Ajansı Tunceli Muhabiri Ferit Demir ve İzmirli gazeteciler Gönül Soyoğul ile Halil Hüner konuşmacı olarak katıldı.

Nikah Sarayı’nda gerçekleşen etkinliğe binin üzerKarşıyakalı konuk oldu. Panelde, gazeteciliğin günümüzde geldiği nokta ve habercilikte ele alınan ‘insan hakları’ konusu tartışıldı. Doğuda ve batıda gazetecilik olgusu ve habere bakış noktaları ele alındı.

“AYDINLIĞA ÇOK YAKINIZ” :Gazeteci- Yazar Nedim Şener “Günümüzde gazetecilik olgusu, aslında Osmanlı’nın son döneminde yaşananlarla paralel ilerliyor. Basına uygulanan sansür de buna iyi bir örnektir. Zor şartlarda gazetecilik yapıyoruz ve artık sonuna doğru geliyoruz. Bu şartlarda gazetecilik yapmak oldukça zor. Asıl amaçlanan, toplumun bilgi alma hakkını kısıtlamaktır. Bu tür dönemler karanlık dönemler ama bence aydınlığa en yakın olduğumuz dönemlerdir” dedi.
 

DARBE ZAMANI BİLE BÖYLE DEĞİLDİ : Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Kişisel hak ve özgürlüklerimiz, özel yaşam alanımız, mahremimiz, çoğulculuk, katılımcılık çabalarımız ne yazık ki tehdit altında ve yok edilmek üzere. İfade özgürlüğü, basın haklarında gelinen içler acısı durumu, üzülerek söylüyorum ki darbe zamanlarında bile yaşamadı bu ülke. Halkın haber alma hakkının kısıtlanması kabul edilebilecek bir şey değildir” diye konuştu.

PANELİ “OSMANLICA” AÇTI:  Panelin moderatörlüğünü üstlenen Atilla Sertel, konuşmasına Osmanlıca  “Dünya İnsan Hakları Gününüz kutlu olsun” diyerek başladı. Türkiye’nin insan hakları karnesinin zayıf olduğunu belirten Sertel “Osmanlıcayı öğreniriz ama bunu savunanlar da insan haklarını öğrenmeliler. Biz bütün insanların kardeşçe ve özgürce yaşamasını istiyoruz. Bunu geri çeviremezler. Türkiye’nin insan hakları karnesi kırıktır. Kimsenin artık özgürce yaşamdan söz etmesi, kendisini güvende hissetmesi söz konusu değil. Bu kara bir tablo ve mutlaka değiştireceğiz. Bu yaşananlar, cunta döneminde yaşananlardan daha kötü. Bunlar düşünen insanları sevmiyor” dedi.
 

NSAN HAKLARINA DUYARLILIK YOK:  Doğan Haber Ajansı Tunceli Muhabiri Ferit Demir de doğuda, doğru gazeteciliğin ve insan haklarının hangi şartlar altında sağlandığını anlattı. Demir “Darbe zamanları ile günümüzü kıyasladığımızda gazetecilik açısından değişen bir şey yok. Gazeteciler, insana, canlıya, doğaya yapılan haksızlıkları dile getirendir. Biz o zor şartlarda bile haber yapma hakkımızı kullanabiliyorduk. İnsan haklarını uygulamak konusunda duyarlılık ne yazık ki yok. Namus ve şerefle gazetecilik yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
 

İNSANİ HAKLAR KISITLANAMAZ: Gazeteci- Yazar Gönül Soyoğul “Var olmanın en temelinde düşünme, ifade etme, haber alma ve öğrenme hakkı vardır. Ve bu hakları topluma sunan gerçek gazetecilerdir. O yüzden sevilmeyiz. Halkın doğru bilgi edinmesi gerekirken basına sansür uygulanması kabul edilemez. “ifadelerini kullandı.

K.YAKA BELEDİYE BAŞKANI VE  GAZETECİ NEDİM ÜSTÜN

KARŞIYAKA BELEDİYE BAŞKANI

 

 

 

 

 

 

 

Gülden Işık bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 868
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster