Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Haziran '16

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
49
 

Başkanlık (1)

Başkanlık bizim köklerimizden gelen alışkanlığımızdır. Gerçi, her insan ırkının kendi toplumları için başında bulunmasını istediği kişiler vardır ve bunlar kimi yerde lider, kimi yerde kral olarak adlandırılırlar. Ancak, demokrasinin gelişmesi karşılığında çoğu ülkede bu tür istek kalkmış, insanlar kendi seçimleri paralelinde bir müddet için yöneticiler seçmiş, iyi olanları tekrar seçip diğerlerini elemiştir.

Aslında, bu sistem iyi görünen, yani, şeffaflığı sağlayan, hukuku gözeten, ayrımcılığı engelleyen vs. devlet yönetimi adına artı değerleri olan bir tarz iken, maalesef toplumun kalitesine göre eksi değerlere daha çok sahip olmaktadır. Gelişmiş toplumlarda ise , başkanlık sistemi tartışılmayacak bir şekilde kabullenilmiştir. Oralarda demokrasi daha iyi yerleşmiş olup başında başkan olmuş veya başbakan olmuş fark etmeyecek boyuttadır.

Peki, bizde niye tartışılmaktadır ? Toplumun yarısı istemekte yarısı istememektedir. İsteyenlere sorunca  'Demokrasi var da ne faydasını gördük' gibilerinden bana göre de haklı sebep sunabilirler! Zira, yıllardan beri deneme tahtası misali yönetimlere şahit olduk. Bilinçsizce, ya da menfaat gereği atılan oylarla o makamları hak etmeyen kişiler seçildi. Onlar da, kendi tarafından olanları besledi, diğerleri süründü ve de bu ayrımcılık her bir iktidar partisince gerçekleşti. Yani, solcusu da, sağcısı da, dincisi de dahildir.

Peki, başkanlık sistemini istemeyenler niçin istemiyor ? Onlar da başkan olacak kişinin eline alacağı kozlarla krallık sergileyeceğinden çekiniyorlar. Haklılar mı, haklılar !

Bir yazımda 'Ben de başkan olsam kral olurum' tarzında söylemim oldu. Neden mi ? Eğer, yönettiğim ülkede gelişmiş milletten ziyade ümmet varsa beni peygamber bile yaparlar ! O zaman ben ne yaparım ? Astığım astık, kestiğim kestik bir yönetimi uygularım .

İşte, kırk satır mı, kırk katır mı sorusuna benzer bir sistem arayışına muhatabız ! Peki, neye karar vermeliyiz ? Az sonra...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Konunun özünü ikinci paragrafta ortaya koymuşsunuz.

Kerim Korkut 
 12.05.2018 11:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 179
Kayıt tarihi
: 28.12.13
 
 

1953 İst. doğumlu, lise mezunu, muhasebeci, satınalmacı, pazarlamacı, sanatkar, yazar , tasarımcı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster