Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '16

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
54
 

Başkanlık sistemi (2)

Başkanlık sistemi (2)
 

Aslında yok birbirinden farkı


Önceki yazımda bahsettiğim  'Kırk katır mı, kırk satır mı' yı açmam lazım. Hikayesini duymuşsunuzdur, duymamış olsanız da fark etmez, muhim olan suçluya sorulan kırk katıra  bağlanıp parçalanmak istersin, yoksa kırk satırla doğranmak mı ?

Eğer, başkanlık sistemi referanduma sunulursa suçlu olan türk milletidir ki devlet kadroları ile birlikte, Atatürk'ün getirdiği parlamenter sistemli demokrasiye sahip çıkamayıp böyle bir açmaza düşmüştür.

Başıma gelen bir örnekle demokrasinin ne kadar kötü kullanıldığına dair dikkat çekmek istiyorum ;

Şimdiye kadar başıma gelen haksızlıklarda kanunlara riayet ederek hakkımı aradım çoğunda alamadım. En son olayda da bir belediyenin rüşvet istercesine babamdan kalan arsaya ipotek koydurması üzerine itirazım sonuç vermeyince idare mahkemesine müracaat ettim. Davalı belediye suçlamalarıma cevap vermemesine, lehime olan danıştay kararlarına rağmen ilgili mahkeme aleyhime karar verdi. Hatta mahkeme başkanına davamla ilgili danıştay kararlarını hatırlattığımda 'Danıştay kararları bizi bağlamaz' diyerek bağlı olduğu makamı hiçe saydı. Gerçi, temyize gittim , herhalde 2014 de açtığım bu basit dava 2018 de sonuçlanır.

Buradaki hatalar zinciri haksız ipotekle başlıyor ki , davalı belediye, daha önceden bağlı olduğumuz başka ilçenin tapu kadastro müdürlüğünün bölgemizdeki kadastro çalışmasını ve verdiği müstakil tapu senedini hiçe sayıyor. Sanki özel parselasyon yapılmış hisseli yer olarak mahkemeyi kandırıyor ve mahkeme delil göstermeme rağmen onlara kanıyor!

Ayrıca, mahkeme benzer davalarda danıştayın kesin hükmünde olan kararlarını da kaile almıyor. 'Daha önceden yol terki olan yerlerden dop. kesintisi sırasında aradaki fark kadar yer alınır' maddesindeki son derece haklı bir karara uymuyor!

Demokrasi niçin doğmuştur ? Bir tanesi de adaletin sağlanması içindir. Vatandaşa yapılan haksızlıkta adalet sağlanmıyorsa o ülkede demokrasi yok demektir. Eğer, danıştaydan da kendi kararlarını çiğneyen bir karar çıkarsa , Aym. var, Ahim var. Peki, %100 haklı olduğum bir davada haklılığımı ispat için bu kadar uğraşmama ne gerek var, vatandaşa ızdırap çektirmeye ne hakları var!

Ama, durumu medyaya bildirse idim ve de üst makamlara ulaşsa idi ve de anında düzelse idi, padişahlık gibi işleyen başkanlık sistemini istemez miyim ???

İşte, parlementer sistemi yeterli görmeyip ağırlıklı tek adam yönetimini bu nedenlerden dolayı ben de tercih ederim. Çünkü, böyle hadiselerde başkanın adamlarının devreye girerek vatandaşı kurtarması son derece makul istektir!

Ya başkanın adamları herkese adil davranacak mı? Bu da ayrı bir şaibeli husustur ki, ABD. de bile bu konuda sorunlar çıkmaktadır. Devamı gelecek...     

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sizin de önceki yazınızda belirttiğiniz gibi başkanlık olabilir de bizim ülkemize uygun değil.

Kerim Korkut 
 12.05.2018 11:05
Cevap :
Dikkat ederseniz her açıdan iki arada kalmış biriyim ki, parlamenter sistemin iyi işlememesinden ve ülkenin acil düzenlemelere gereksiniminden dolayı bilinçli milletin seçeceği dürüst ve işinin ehli bir başkanı kabul ederim. Ancak, 'başkanın adamları' yazımda belirttiğim gibi tereddütlerim ağır basmaktadır. Zira, bu ülkede başkanı kral gibi gören, emrini sorgusuz sualsiz yerine getiren insanlar olunca Atatürk'ün neden başkanlığı istemediğinin bilincindeyim. Selamlar.   13.05.2018 0:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 179
Kayıt tarihi
: 28.12.13
 
 

1953 İst. doğumlu, lise mezunu, muhasebeci, satınalmacı, pazarlamacı, sanatkar, yazar , tasarımcı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster