Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ekim '09

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1237
 

Başkasını Seviyorum ~ Ömer Özgüner

Başkasını Seviyorum ~ Ömer Özgüner
 

Raflardaki patlamasını “ başkasını seviyorum” cümlesini “ bardağı uzatır mısın” der gibi söyleyivermesiyle yaptı yazarımız. Çoğunun bamteline bastı bu cümleyle. Kimi “nasıl başarmış söylemeyi, kıskandım valla…” edasıyla kitaba saldırırken, kimi “ benimki de böyle söyleyiverir mi ” telaşıyla, kimi de komşu dedikodusuna kulak kabartırcasına aldı kitabı... Sonuçta birdenbire çok satanlar listesine çıkıverdi.

Aldatma konu olunca akla hemen erkeğin kadını aldatması geliyor. Oysa kitabın ilk aldatma vakası kahramanımız Yavuz’un ilk aşkı tarafından aldatılmasıyla başlıyor. Sonra karşılıklı rövanşlarla devam ediyor. Kitapta erkek davranışlarına dair bir çok ipucu bulabilirsiniz;

· Güvensizlik ve şüpheyle başka dalı tutarlar. Diğer dal kırılırsa incinmemek adına. (s. 60)

· Ayrılırken bile asıl nedeni hep gizlerler. (s.61)

· Başkasını bulduğunda karısını bırakması gerektiğini aklına getirmezler. Oysa kadın için bir başka erkek, eldeki erkeğin önce göze batması, zamanla da nefret edilmesi anlamına gelir. (s.62)

· Bütün yalanlarına rağmen aslında kadınlarında, annelerini ararlar.(s.71)

· Erkek ayrılmaya karar verdiyse, bahaneleri son derece acımasızdır. En büyük bahane ise alışmak…(s.142)

· Sayıyı bire indirme kararı ise sadece yorgunluktan. İki kadının birbirine benzer ya da zıt özelliklerinden…(s.164)

* *

Sosyal mesajlar da var satır aralarında hoşumuza gidecek ;

“ Malını satacak kimse kalmadığında, işadamlarının ilk vazgeçtiği şey, o malı parlatıp satmaya çalışan zavallılar oluyordu. Elbette her kriz vasıfsız yüz binleri işinden ediyordu… ”

* *

Ya da aynen ben de böyle düşünüyorum diyeceğiniz satırlar ;

“ Raflarında kendini yeniden yarat, kendin ol kitaplarını gördüğüm kadın ve erkeklerin hiçbir şansı yoktu bence. Ciddi ciddi kaybetmeye mahkum edilmişlerdi. Allah günah yazmasın, onlar kendilerini eğer inanarak yeniden yaratacaklarsa, vay halimize.”

“ İlk bakışın hafızayla kirlenmemiş o saf güzelliği geri gelmez bir türlü.”

Kitabın en sıcak kısımları ise 80’lerde çocuk olanlara anımsattıklarında gizli. Okurken yüzümdeki gülümseyişi engelleyemedim. ( Aşk Gemisi, Değiş Tonton, Kaynanalar, vatkalar. Bir de izlediğimden beri pek bir beğendiklerim arasında olan “Halkalı Köle” filminden ve kitabından bahsetmesi dönem ortaklığına götürdü beni. )

Güncelliği sağlayan noktalar çoğunlukta elbette ( ele aldığı konu, elektronik aletler, kısaltılmış mesajlar, youtube, markalar, pek bir trend yiyecekler, Bi-em-dabılyular… )

* *

Gelelim neticeye, ille de AŞK… çoğu sayfada aşkın kimyasının, insanoğlunu nasıl katı halden, gaz hale getirdiğini görüyorsunuz. Ayakları yerden kesip, nasıl da hayatın merkezine oturduğunu da… Dibe doğru hızla giderken, insaf edip nasıl yukarı çektiğini de anlatıyor örnekleriyle.

Acaba?.. Diye almıştım kitabı. Sonuçta medyadan birinin, ilk kitabıydı. Anlatımdaki samimiyet ve ustalık önyargımı yıktı.

Ömer Bey "başlangıç için sıcak olmuş..." ellerinize sağlık.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 43
Toplam yorum
: 35
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 2966
Kayıt tarihi
: 16.01.09
 
 

Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni. Bilecik Anadolu Lisesi ve Savaştepe Lisesinde ve Savaştepe Anad..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster