Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Nisan '12

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
6166
 

Başkent'te Artvin Rüzgarı Ankara Dikmen'deki Artvin Evinden esecek

Başkent'te Artvin Rüzgarı Ankara Dikmen'deki Artvin Evinden esecek
 

ÖNÜMÜZDEKİ YIL KALDIRILACAK OLAN AKM'DE YAPILAN ARTVİN TANITIM GÜNLERİ ARTVİN EVİ'NDE DAHA GÖRKEMLİ OLACAK


Büyük önder Atatürk ve arkadaşlarının 27 Aralık 1919’da saat 14.00’de,  Anadolu’daki esaret bulutlarını dağıtan ‘Kurtuluş’ rüzgarını estirdikleri, Ankara Dikmen-Kızılyokuş sırtlarında, 28 Nisan 2012 saat 10’da bu sefer  Artvin rüzgarı esecek.

Ankara’daki  ‘Artvin Tanıtım Günleri-2’;  ‘Başkent’te Artvin Rüzgarı’ adı altında gerçekleşiyor. Etkinlik;  Artvin Valiliği, Ankara’daki  ‘Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfı’  ile Ankara’daki Artvin İl ve İlçe hemşeri örgütleri tarafından organize edilmektedir.  Artvin Tanıtım Günleri’ne;  ‘Artvin Belediyesi, Artvin Çoruh Üniversitesi, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası, Artvin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, İlçe Kaymakamlıkları, İlçe Belediyeleri, Belde Belediyeleri ve STÖ’leri katkı vermektedir.
Bilindiği gibi,  son birkaç yıldır.Atatürk Kültür Merkezi’nde(AKM)  kentlerimizin tanıtım günleri  düzenlenmektedir.  Artvinliler olarak bizler de ‘Artvin Tanıtım  Günleri’nin ilkini  AKM’de  yaptık.  İkincisini; Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfı’ yönetim kurulu öncü tasarımıyla, hemşerilerinin ve de Artvinli dostların katkılarıyla inşa edilen ‘Artvin Evi’nde gerçekleştiriyoruz.

‘Artvin Evi’nin temeli, 2008 yılında,  Dikmen-Keklikpınarı’nda  atıldı. Artvinlilerin 50 yıllık düşünü sonlandıran ‘Artvin Evi Projesi’ 2012 yılında bitirildi. 2600 metre kare kullanım alanına sahip otantik görselliğe sahip proje; 3 adet etkinlik salonu, teras kafeterya-Restaurantlarıyla ve de katlardaki kültürel değerlerimizi yansıtacak birimleriyle oluşan Otantik görselliğe sahip bir kültür projelendirmesidir. Öyle ki; ülkemiz genellinde inşa  edilecek  ‘Karadeniz otantik evlerine’ örnektir.
Özellikle, tüm kentlerin ‘Tanıtım Günlerini’ yapabilecekleri, mekânsal uygunluğa ve  kolaylığa  sahiptir. Çünkü AKM’de yapılan etkinlikte, bin metrekareyi geçmeyen kullanım alanı sunulurken,  Artvin Evi’nde , ‘kültür stantlarına ve yöresel ürün stantlarına’ 3 bin metrekarelik alan sunulmaktadır. Böylesi mekansal kolaylığıyla,  sadece Artvin’in, değil, tüm kesimlerce; ülkemizin ekonomik, sosyal ve çevre sorunlarının tartışılacağı bir kültür odağı olma avantajına sahip olacaktır  ‘Artvin Evi’.
Artvin Tanıtım Günleri’nin burada yapılmasını istedik, çünkü hemşerilerimizin, süreç içinde kendilerini yüceltecek olan ‘Artvin Evi’ni tanıması amacındaydık.
İlle de öğrencilerimizin, yoğun bir ulaşım kolaylığına sahip ‘Artvin Evi’ni bilmesini temel istemimizdi, çünkü ‘ yine süreç içinde’ gelirlerimizin büyük kısmını onlara burs olarak vermeyi düşünüyoruz.

28-29-30 Nisan 2012 günleri  devam edecek olan ‘Artvin Tanıtım Günleri’ etkinliğinin ‘Artvin Evi’nde yapılması, Artvin’i  ve Artvinliyi, güçlendirecek demokratik ve dayanışmacı anlayışın  yansımasıdır.

Böylesi görkemli ‘Artvin Tanıtım Günleri’ etkinliğiyle, tüm Artvinliler ve Artvinli dostlar: ‘Halk oyunları, Artvin Türküleri, Resim-  Fotoğraf-Sergiler, kültür stantları, yöresel ürün stantları ve  slayt Gösterileri  bütününde,  Başkent’te Artvin Rüzgârı estireceklerdir.

 

Adres:
Ankara Artvin Evi
Seğmenler parkı karşısı-Keklikpınar; Akpınar mah. 841.cad. No:8 Dikmen/Ankara
Tel-Fax: 0312 476 63 69

ŞEVKET ÇORBACIOĞLU
Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakf ll.Başkanı

GSM: 0506 609 00 32

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1308
Toplam yorum
: 1075
Toplam mesaj
: 88
Ort. okunma sayısı
: 960
Kayıt tarihi
: 16.12.07
 
 

İnş. mühendisiyim. Eskiden sesli düşünür, kentimi ve çevremi rahatsız ederdim. Şimdilerde, kendim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster