Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Aralık '09

 
Kategori
Ankara
Okunma Sayısı
969
 

Başkent'te trafik terörüne son!

Başkent'te trafik terörüne son!
 

Ankara’nın üç noktasında test amaçlı yapılan kameralı kontrollerde kırmızı ışıkta geçen araç sayısının tam 42 bin olduğu görülmüş.

Sürücülerin adreslerine gönderilen sürpriz para cezaları ise günde ortalama 150, son bir ayda ise 4 bin 500 sayısına ulaşmış..

Sadece bir ticari taksinin137 kez kırmızı ışık ihlali yaptığının belirlenmesi ise başlı başına bir vahşet tablosu! Ama artık bu tür ihlaller önlenecek gibi, çünkü hemen kollar sıvanmış ve 90 merkezde 850 kameraya ulaşan bir sistem planlanmış.

Valilik tarafından yapılan açıklamalarda görülmekteki caydırıcı ciddi önlemler artık kapı da.

Yani ihlaller konusunda gerekli tedbirleri almamız gerekiyor ister istemez..

Yurt genelinde uygulanacak yeni Trafik suçlarıYasası’nda da köklü değişiklikler yapılması da alınacak bu önlemleri destekler nitelikte.

Çünkü özellikle kırmızı ışık ihlali cezaları ağırlaştırılmış.

Yeni uygulamada sadece para cezası ile yetinilmiyor ve kırmızı ışıkta bir yıl içinde beş kez geçtiği saptananların sürücü belgesine bir yıl süreyle el konuluyor.

1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak olan bazı suçlara uygulanan cezalar şöyle:

Kırmızı ışıkta geçmek: 130 lira
Hız sınırını yüzde 30 oranında aşmak: 270 lira
Park yasağına uymamak: 62 lira
Emniyet kemeri takmamak: 62 lira
Araç kullanırken telefonla konuşmak: 62 lira
Hatalı sollama: 128 lira

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu ülkede kanunlar sadece yazılı olarak var. Cezaları uygulamak için .öt lazım. Göz dağı veriyorlar sadece. Kırmızı ışıklarda geçenlerin sayısında da bir azalma olmayacaktır diye düşünüyorum. Umarım yanılırım. Saygılar.

İlker Çokkeçeci 
 30.12.2009 16:49
Cevap :
Önceki uygulamalar konusunda bir çok suistimaller olmuştur haklısınız İlker bey. Ancak kamera sitemi ilk kez gündeme geldi, en azından insan aklında psikolojik etkiler yaratacağından caydırı olabilir ..Saygılarımla..  31.12.2009 15:51
 

Uygulama sıkı bir şekilde denetlenirse, düzelmez denilen Ankara trafiği rahatlayabilir. Her geçen gün çok kötüye gidiyor, biliyorsunuz. Sürücüler çok berbat. Şeritler geniş. SAygı yok. TAhammül yok. Bolca kavga var. Saygılarımla.

DurmuşGüler 
 15.12.2009 21:59
Cevap :
Umarım suistimallere açık bir uygulama olmaz ve bir iki ceza sonrasında herkesi bir korku sarar DG hocam, çünkü özellikle kavşaklardaki kilitlenmelerin çözülmeleri onlarca dakika sürebiliyor! Dün sabah havaalanına yirmi dakikada gittim, tam elli beş dakikada geldim. Hasköy, Ulus ve Kızılay güzergahları arap saçına dönmüştü.. Bir umutla sığındığım Konya yolu trafiği bile sıkışıktı. Saygılar selamlar..  16.12.2009 13:07
 

Sistemin iyi islemesine gönüllü destek icin eski aliskanliklardan vaz gecilmesi gerekiyor. Trafikte kazasiz, az stresli arac sürmenin keyfini, lüksünü yasamak icin sart. Hersey para degil, para hersey degil; saglikli ve huzurlu yasamak önemli. Kurallarin ana nedenini kavramak icin bilgili ve bilincli olmak yeterlidir. Verdiginiz haber icin tesekkkürler. Tüm sürücülerin ve yayalarin yolu acik olsun. Selamlar, saygilar.

mine objektif 
 15.12.2009 13:05
Cevap :
Güzel dilekleriniz için teşekkürler efendim. Yeni tasarı kararlılıkla uygulanırsa eski alışkanlıklar çok kısa bir sürede terkedilecektir sanıyorum. Öyle ya, kamera korkusu saracak herkesi, sürücü belgesine el konulması riski'de cabası.. Belki de ilk kez, paranın açamadığı kapılar oluşturulmak istenmiş, iyi de olmuş, umarım gerçekleşir! Saygılar selamlar..  15.12.2009 17:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1021
Toplam yorum
: 4165
Toplam mesaj
: 254
Ort. okunma sayısı
: 1598
Kayıt tarihi
: 19.10.07
 
 

Çok eski olmayan bir tarihte tıpkı sizler gibi Melek'lere gülümsermişim uykulu hallerimde!  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster