Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 

04 Ekim '17

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
284
 

Basklar, Kürtler ve Hazarlar Hatta Karamaniler

Basklar, Kürtler ve Hazarlar Hatta Karamaniler
 

Yeni bitirdiğim bir kitabı paylaşmak istiyorum. Kitabın yazarı: Prof. Dr. Orhan TÜRKDOĞAN. Eserinin adı: Günümüzde Karaman ve Hazar Türkleri. Hazarlara ilgi duyan okuyucular olmuş olabilir. Cumhurbaşkanlığı forsundaki yedinci yıldızın sembolize ettiği ülkenin adı: Hazar Türk İmparatorluğu.

Öncelikle Hazarların güneyde Van’a kuzeyde şimdiki Ukrayna’nın kuzeyine batıda Bulgaristan, doğuda Hazar Gölüne kadar uzanan çağının en büyük İmparatorluklarından birini kurup, üç asra yakın hükmettiği coğrafyadan hemen hemen kalıcı hiçbir iz bırakmamasını birçok yazar izah edemese de bu bölgede büyük bir hafıza silme operasyonu olduğunu kabul ediyorlar. Hunların bakiyesi olan Hazarlar Macarlarla uzun süre kader birliği yapmış millet. Hazar Bey adları, Macar Bey adları neredeyse harf bakımından birbirinden farklı. Aynı şekilde daha uzağa giden Hun Boylarının şimdiki İspanya’nın Bask bölgesinin insanlarını oluşturduklarına dair bilgiler var. Kitap bol dipnotlar ve kaynakla desteklenmiş, hacim olarak küçük olmasına rağmen yüzden fazla kitaptan, uzmandan, yararlanılmış. Rus Tarihçiler, İngiliz, Fransız, Alman, Macar tarihçilerden alıntıları ve saha çalışmalarını ve saha çalışmalarından bulunan sonuçları içinde barındırıyor.

Hazar’dan önemli sayıda Türk soylu Yahudi kaldığını bunların, Kırım, Litvanya, Polonya ve Osmanlı coğrafyasında olduğunu önemli bir kısmının ise 2. Dünya Savaşı öncesi ve sonrasında İsrail’e göç ettiği, Hitler tarafından katliama uğrayan önemli bir kesiminin Hazar yani Türk asıllı Yahudiler olduğunu belirtiyor. Halen çok az sayıda kalan ve kendini Türk kabul eden söz konusu Yahudilerin yaşam savaşı verdiğini anlatıyor.

Karaman Türklerinin ise Türklerin Anadolu’ya çok daha önce gelenlerinin Bizans tarafından Ortodokslaştırıldığı ve İslam’a set çekmek adına Toroslar’a ve sınırlara yerleştirdiği, Bizans ile Selçuklu arasındaki Malazgirt Meydan Muharebesinde Türklerin tarafına geçenlerin Türk asıllı Ortodokslar olduğunu belirtiyor. Lozan’dan  sonra gözyaşları içerisinde din temelli bir takas olduğundan bir kelime dahi bilmeyen Türk Ortodoksların Yunanistan’a gönderilirken, bir kelime Türkçe bilmeyen Müslümanların da Türkiye’ye gönderildiğini yine çeşitli kaynaklara dayanarak yazıyor.

Karadeniz ile ilgili de çarpıcı notların olduğu kitapta Hazar ve Hazar’ı çağrıştıran belde ve yer isimlerinin zamanla değiştirildiğini bunların kökenlerinin Türkçe olduğu ve Rumlardan çok daha önce buralara Türk akınlarının yapıldığını kendini Rum sananların içinde çok sayıda Hazar Türk’ü olduğu yazıyor. Aynı zamanda Kayseri, Konya, Karaman, Afyon Emirdağ, Giresun, Artvin, Rize, Yozgat-Sorgun Van, Diyarbakır gibi yerlerdeki değişimler anlatılıyor.

Macaristan’da Kürt kelimesinin ortaya çıkışını anlatıyor. Çok şey anlatıyor…

Karamanilerden yani Ortodoks Türklerden kalan;

“Gerçi Rum isek de Rumca bilmez, Türkçe söyleriz.

Ne Türkçe yazar okuruz ne de Rumca söyleriz.

Öyle bir mahludı tarikatımız vardır.

Hurufumuz Yunanice, Türkçe meram eyleriz.”  

Kitapta kullanılan kaynaklar ve yazarlar;William Samolin, Micheal ÖRME, Sevgi ERENEROL, Refik Halit Karay, Gyula Nemeth, L.N. Gumilev, M.İ. Artamonov, D.M. Dunlop, P.B. Golden, K.A. Brook, C.Zuckerman, A.Zajackowski, Arthur Koestler, A. Vasiliev,  Mustafa Selaniki Efendi, Ebu’i Ferec Furkan,  A. Mitzvot, Samuel Noah Kramer, Muazzez İlmiye Çığ, Benno Landisberger, Laszlo Rasony,  Tahsin Özgüç, Afif Erzen, Emin Bilgiç, Baki ÖĞÜN, Taner Tarhan, Veli Sevin, Oktay Beli, Claude Cahen, H. Z. Koşay, El Mesudi, Abu İshak İbn b. Usayd al-Sulami, Akdes N. Kurat, Konstanty Borzecki (Mustafa Celalettin Paşa- Nazım Hikmet) daha birçokları…

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
Toplam blog
: 593
Toplam yorum
: 111
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 268
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Adım İlhan AYDIN,   Doğru kişilere göre değişir, doğrudur, işte o yüzden her şey doğru, her şey y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster