Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ocak '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
106
 

Başlangıç

Başlangıç
 

Yeni ümitler, sancılar, korkular, gözyaşları, sevinç ve hüzün... Bir yıl daha erittik zaman ateşinde. Hastalar şifa, mahpuslar adalet, kehanetler felaket peşinde; bir yıl daha aktı ömürden, tutamadık ne kaydını ne kendini. Ne değişti rakamlardan başka? Aynaya aksi düşmeyen suretlerle karşılıyoruz yeni günü. Bizler, kayıp zamanın sahte varisleri...

Savaş kokusuna doymuyor dünya. Mülteci bedenler kaybolurken sularda, kahkahaya gömülecek, yeni bir yıl için ruhsuz güruhlar. Diskolara akıtılacak, açları doyurmaya yetecek paralar. Elbisenin rengini tartışanlar, elbisesizleri görmemeye devam edecek. Şişelerin içinde boğulan gençlik, komaya girerek yeni yıla 'merhaba' diyecek. Öyle ya, umutluyuz biz ne de olsa, mutluyuz.

Gölgelerini terke zorlanan insanlar, mevsimsiz göç eden kuşlar, kökleri kuruyan ağaçlar uyandırmıyor vicdanlarımızı. Giyince uğur getiren kırmızı, parçalanmış vücutlara adaletli davranmıyor. Oyun kuranlar yok ortada, oyun ve oyuncular var. Yakıp yıkmak var, acımasızlık.. Ellerinde küvezlerden koparılmış çiçekler, ölüyken bile bebeğini emziren merhamet, ateşi ağlatan nefret, kapı ardında kışı yaşayan güneş... Daha kaç kareye sığdırılacak acı?

Yaşamak derin bir nefesti oysa, kanatlanmaktı usulca ve kararlı gökyüzüne. Yaşamak ağlamaktı anlayınca, sevince; okşamaktı bir gülü, koklamaktı. Yaşamak, kurşunlanırken sırasını beklemek, kıyıya vurmuş gelincikleri toplamak değildi. Kirlenen çehreleri arıtacak dualar nerde? Yakılacak gemileri, önce kimler yapacak?

Yeniden yükleyelim dünyanın ayarlarını, Kabil olmadan, Habil yaşasın. Barut olmasın, ateşte pişsin aşımız. Adem ile Havva'nın aşkı Milat olsun: Öncesi yok, sonrası Aşk... Uçsun kuşlar var olmaya kanat çırparak; çamurdan yaratılan insan, hürmet etsin suya ve toprağa. Babanın gölgesinde, annenin gözlerinde ısınsın çocuk. Başlasın her şey bitmeden. Yine, keşke, yeniden...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kevser Hanım, "Geleceğe dair söyleyebileceklerimi yazıyla insanlara bağırırım" demişsiniz tanıtım yazınızda. Lütfen bu gerçekleri insanlara bağırmaya devam edin. Dalıyoruz, unutuyoruz, es geçiyoruz. Bir nebze de olsa uyandırabilirsin bizi. Eline, yüreğine sağlık.

Şahbettin Uluat 
 03.01.2016 21:00
Cevap :
Teşekkür ediyorum. Selamlar...  07.03.2016 15:33
 

O zaman hesap ortadan kalkar. Gül anlam taşımaz. Mizan kurulmaz.Altınla teneke ayırt edilmez.Yani son bölümünüz gerçek hayatta olacağı için hazırlandığımız hayatta umut kalmaz. Sağlık ve mutluluk dileklerimle saygılarımı sunarım.

E Ruhi YALÇIN 
 03.01.2016 8:20
Cevap :
Umudumuz umutların devam etmesidir. Günü eleştirip yarın daha iyi olmalı. Yoksa ne altın ne teneke kalır. Selam ve muhabbetle...  07.03.2016 15:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 32
Toplam yorum
: 60
Toplam mesaj
: 34
Ort. okunma sayısı
: 330
Kayıt tarihi
: 11.09.08
 
 

1984 Kayseri doğumluyum. Adana merkez okullarından birinde görev yapmaktayım. Branş öğretmeniyim...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster