Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '20

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
51
 

Başlarken Yeni Güne Bir Umut..

Dostumla buluşuyoruz bir kahve molalık koşuşturmaca içerisinde... Datça hayalimi soruyor, Urla’ydı diyorum. Sonra anlatıyorum “artık kışları Phuket’de çalışma hayalim de bitti, oralar değişmiş insanları çakallaşmış diye”...
Küresel ekonominin etkilemediği hiç bir yer yok artık. Kaçacak ütopik coğrafyalar azalıyor. Her yere para her yere hırs siniyor. Peru hâla bakir midir acep, hırpalanmamış, teslim olmamış?.Bulabilir miyiz öyle bir yeri, kaçabilir miyiz doğasına, insanına?
 
Unuttuğum, unutulmaya yüz tutmuş hayalleri dinlemek güzel geliyor. Demek ki hayalleri dostlara anlatmaya devam etmeli, ki biz unutsak da unutulmasın.
Dostlardan dinlemeyi seviyorum . İnsana kendisini hatırlatıyor. Ama tabii gerçekten dinleyene..
 
Şimdi, hala aşık olduğum çelik kanadın altından, memleketin harika köşelerini izlerken, hayaller yelken açıyor yine. Ülkenin her köşesini arabayla gezmek lazım aslında diyorum. Kilometre kilometre, saat saat. Bıkmadan, üşenmeden, yorulmadan. Kıyılarında çay içilmeli, altına oturulacak bir Çınar bulunmalı illa ki..
İnsanın ömründe kendisine, sadece kendisine ayırdığı bir ayı olmalı.
Ben bunu yola vereyim, sen sevdiğin başka şeye...
Ama ısrarlıyım memleketi bir de karış karış arabayla gezmek lazım, sindire sindire, seve seve, güle güle... 
 
Sonra dergide Karadeniz’e defalarca otostopla giden kanser hastası Nisa’nın gerçek hikayesini okuyorum, gazetede futbola aşık, imkansızlıklar cenderesinden çıkan Mesut’un....
 
Mesele yaşamayı sevmekte galiba.
Sorun; imkanlar, sahip olduklarımız ya da olmadıklarımız değil... Sorun kendi sıkıntılarımız için sürekli başkalarını suçlamak , sorumluluk almamak bile değil. Sorun eldekileri sorun edebilme ya da etmeme yetimizde... 
"Meseleyi mesele etmezsen ortada mesele kalmaz" diyen rahmetli Süleyman Demirel düştü aklıma bir de. Demek ki haklıymış. 
 
Sorun olarak görmediğimiz hiç bir engel bizi durdurmaya yeterli değil. İstek ve inanç her kilitli kapının anahtarı. Ulaşmak isteyene cok yakın.
 
O yüzden; guzel okuyucu, dilerim özgürlük hep bizimle olsun
Seçebilme, yapabilme, şükredebilme, vazgeçmeme, pes etmeme özgürlüğümüz bizimle olsun.
Karadeniz'in yemyeşil dağları, Akdeniz'in maviliği, Ege'nin tüm güzel köşeleri, Anadolu'un uçsuz bucaksız ovaları, dağları ve taşları benimle olsun. Yol olsun, yordam olsun, öğreten olsun. Gönlümüze düşenler gözlerimize değsin.
Bu Pandemi bitsin, hayatla kucaklaşalım yeniden.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1110
Kayıt tarihi
: 18.03.12
 
 

Edebiyatı, okumayı ve yazmayı çok seviyorum... Günlük hayata ve kavramlara dair söyleyecek sözüm ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster