Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Kasım '21

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
19
 

Başöğretmen Atatürk

                                

 

       Her meslek kendine özgü zorluklarıyla saygınlığıyla toplumda ün kazanmıştır. Meslekler içinde biri vardır ki çok ama çok özeldir. Zor bir meslektir ama bu mesleğin erbabına, sevdalısına zor gelmez. Saygınlığı tartışılamaz bile… Evet, öğretmenlikten söz ediyorum.  Platon’un söylediği gibi “Öğretmenlik her şeyden evvel bir Tanrı sanatıdır.”

 

        Mustafa Kemal Atatürk şöyle diyor:

         “Benim asıl anlatılacak yanım, öğretmenliğimdir. Topluma, milletime ben öğretmenlik yapabiliyorsam, beni onunla anlatın. Yoksa kazandığım, yaptığım öteki işlerle beni anlatmanız pek önemli değildir."

 

         Atatürk’ün bir anısını bu kez kendi ağzından aktarıyorum:

          Ankara'da bir okulu ziyaret etmek istedim. Kalabalık bir heyetle bir ilköğretim okuluna gittik. "Bir sınıfa girip ders dinleyelim." dedim. Rastgele bir sınıfa girip öğretmenden izin istedik. Kibar biriydi; kabul etti. Ben, yazı tahtasının yanı başında ayakta duruyor, bir yandan dersi dinler­ken, diğer yandan öğrencileri izliyordum.

 

        Öğretmen tahtaya bir şeyler yazıyordu. Bir ara, tahtayı çok kapatmış ol­malıyım ki, elinin tersiyle bana "Çekilin!" işareti yaptı. Çekildim. Öğretmenin işaretini kabalık olarak değerlendiren bizim heyettekileri bir korkudur almış. Ders arasında öğretmeni yanıma çağırttım; geldi. Elini ha­raretle sıkıp kutladım: “Sınıfta öğretmenden büyük kimse yoktur, efendiler!” dedim. "Adınız Mustafa Kemal olsa bile..."

 

      İşte bu olay üzerine Ata’mızın o veciz sözü kulaklara küpe oldu. Bir öğretmen olarak meslek yaşantım boyunca Atatürk’ün bu sözüyle gururlu, güçlü, başım dik oldum. O halde unutanlar için tekrar hatırlatayım: "Unutmayınız ki Cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir."  Mustafa Kemal Atatürk

 

Harika Ufuk

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 377
Toplam yorum
: 88
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 250
Kayıt tarihi
: 01.12.13
 
 

Adana'da doğdu. Öğrenim hayatına İstanbul'da Çengelköy İlkokulu'nda başladı. İstanbul Marmara Ünive..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster