Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '14

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
383
 

Bast ve Kabz halleri

Bast ve Kabz halleri
 

Bast: Açma, yayma, seme. Gevşetme. Uzun uzadıya anlatma.

Kabz: Tutmak, ele almak, amelsizlik, peklik. Sıkılma, sıkışma, sıkıntı. Zorluk, meşakkat.

“ İlim yeryüzünden kaldırılmadan ilim öğrenmeye çalışın. Zira ilmin kaldırılması demek, âlimlerin ölüp dünyadan gitmeleri demektir.” Hadis-i Şerif

&&&&

Öyle anlarımız olur ki, oturduğumuz yerden hatta yatağımızdan kalkarsımız gelmez. Canımız hiçbir şey istemez. Acıkmayız, susamayız. Boş boş bakarız çevremize. İki adım atmak zor gelir. Sanki dünyanın tüm yükünü biz taşıyor muşuz gibi omuzlarımız ağırlaşır. Zifiri karanlığı yaşar ruhumuz, belleğimiz. Kupkuru bir çöl olmuşuzdur adeta. İşte bu hali yaşamak, “kabz” halidir. Diri diri mezarda sayabiliriz kendimizi. Ölü bir kalp, ölü bir zihin, ölü bir beden.

Hiç endişelenmeyin. Son derece olağan bir durum yaşamaktasınız. Nasıl ki günün her vakti gündüz değildir, gecesi de vardır, işte insanın da ruhsal, zihinsel ve bedensel olarak ömür içerisinde yaşamakta olduğu geceleri bulunmaktadır. Esasında bu durum ikram olarak kabul edilebilirse çok daha net anlayabiliriz. Dinlence. Uyku. Tazelenmek için bekleyiş. Yakıcı güneş öncesi kış mevsimi. Boşalma sonrası dolum aşaması. Hatta doğum öncesi gebelik dönemi. Özetle, sıkıcı, zorlu ve sabırsız bir bekleyiş. Relax.

Gün yeniden doğacak.

&&&&

“Bast” hali de anlaşılacağı üzere kabz halinin tam zıttı bir durumu yaşamaktır. Cıvıl cıvıl. Rengârenk. Kabımıza sığamayız. Bir ucundan diğer bir ucuna dolaşmak gelir içimizden yeryüzünü. Herkes ile her bir varlık ile barışığızdır. Aşk doludur her bir hücremiz. Neşe ile gülücükler dağıtırız. Şiir gibi akıcıyızdır. Hesapsız, bağıntısız, sorgusuz sualsiz yaşamaktır tüm içtenliğimiz. Yaşasın özgürlük.

Benim gibi yazmaya meraklı biri iseniz okurlarınızın çekeceği var demektir! Dur durak bilmeden çalışma masasının başında geçirmek istersiniz tüm zamanınızı. Uyku tutmaz gözünüzü “kabz”dan değil bu sefer, ilham perilerinin yoğun mesailerindendir. Gece gündüz okursunuz, dinlersiniz ve her edindiğiniz bilgiyi en küçük detayına kadar paylaşmak istersiniz. Olur, da unutsam, kaybolup giderse diye, telaş içerisindesinizdir. Bir an önce paylaşmak için alel acele bir şeyler karalarsınız.

&&&&

Son bir ay içerisinde kabzedilmişti ruhum, belleğim, cesedim. Kim ya da kimler yaptı? Bilmiyorum. Ancak, iyi oldu. Teşekkürler. Sulanmaya, yeşermeye başladığımı hissediyorum, bahar ile birlikte. Dinlenmek iyi geldi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 635
Toplam yorum
: 184
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 562
Kayıt tarihi
: 07.09.13
 
 

Şiiri, yazmayı seviyorum..hepsi bu kadar.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster