Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Nisan '07

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
535
 

Batı medeniyetleri

Batı medeniyetleri
 

Toplumumuzda özellikle Amerika ve Avrupada yaşayan insanların Türkiye’ye nazaran daha refah ve zengin yaşadığı kanısı hakimdir. Sosyal olanakların batıda ne kadar güzel ve oturmuş olduğunu konuşuruz. İzlediğimiz filmler bunu hep ispatlar yöndedir.

Bense durumun pek de o kadar iyi olmadığı, orada yaşananların orada gözlenmesi gerektiğini söylerim. Zira yurt dışında yaşayanların gözlemleri dikkat edilirse daha iyi yorumlar getirilebilir.

Dün akşam seyrettiğim amerikan yapımı bir film bu görüşümü doğrular nitelikteydi. Özellikle Amerika’nın mükemmel dünyasının yanında bir o kadar berbat dünyasının da olduğunu vurguluyor, yaklaşık 32 milyon evsiz, aç insanın (bu rakamın 13 milyonu çocukmuş ) dünyası anlatıyordu. Filmde bahsi geçen ana kızın işi, kafalarını sokacak evleri, güvenceleri yoktu. Eğitim ve sağlık olanaklarının olmasına rağmen hallerinin ne kadar perişan olduğu anlatılıyordu. Bedava yatak veren kilisenin, ayda 80 dolara kiralanan evin bile, bu insanları kurtaramadığını gördüm. Öyle ki anne, sonunda canından çok sevdiği çocuğunu devlete vermek zorunda kalıyordu.

Gelişmişliğin sembolü Amerika rüyası bu muydu? Bu satırları yazarken dünya üzerinde aç, evsiz, geleceğe yönelik hiçbir planı olmayan milyonlarca insanı düşünerek şu andaki halime şükrettiğimi ve canım vatanımda yaşamaktan ne kadar memnun olduğumu söylemeden edemiyorum. Kim ne derse desin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 479
Toplam yorum
: 257
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 1523
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster