Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Mahmut Ekrem Muhalefet demokrasiye geliştirir

http://blog.milliyet.com.tr/profilimaspx

29 Aralık '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
282
 

Batı'nın ihtiyac duyduğu son şey Ankara'da bir Sultan!

Batı'nın ihtiyac duyduğu son şey Ankara'da bir Sultan!
 

Washington Times'ta Luke Montgomry imzasıyla yayınlanan makalede, son on yılda ABD Hükümetlerinin Türkiye'ye verdiği destek eleştiriliyor. ABD  Ortadoğu'da radikal İslam'la mücadele etmek için, altarnetif araçlar bulmayı o kadar çok istiyor ki,'' seçilmiş modelinin (Türkiye), temel insan hakkı ihlallerinin üzerini kapatıyor''  denildi.

Türkiye, Laik, Demokratik Anayasal bir Cumhuriyet olarak Nato ve AB'nin tek müslüman üyesidir, o nedenlede  insan haklarına saygılı olması beklenir. Avrupada çeşitli insan hakları örgütleri tarafından dile getirilmesine rağmen, gazetecilik faaliyetlerinden ötürü 72  gazeteci en az 46 sı gazetecilik faaliyetlerinden ötürü  tutuklu bulunuyor. Basın özgürlüğüne karşı dünyada  terör kampanyası yürüten ülkelerin başında ülkemiz yer almaktadır.

Oda TV. davasından yargılanan, iki yıla yakın tutuklu bulunan Soner Yalçın'ın tutuksuz yargılanmasına karar verilmesi, mahkemelerin usul hatalarında, bir iyileşmenin başlangıcı olduğunu, umut etmek iyi bir gelişme olacaktır. 

Yazar; Washington ''Stratajik Ortak'' olarak gördüğü hükümetlerin baskıcı politikalarını desteklemesinin bir başarısızlık olduğu görüşünü dile getiriken, Saddam Hüseyin ve Hüsnü Mübarek örneklerini'' veriyor.

ABD yarattığı bu  insanların, giderek ülkelerinde kurdukları baskıcı, anti demokratik rejimlerinin kendi ülkelerinde ve bölgede yarattığı sıkıntılar sonucunda binlerce insanın ölümü pahasına nasıl kurtulduğu, dünyanın gözleri önünde cereyan etti ve yaşandı.

 İktidarlar güçlendikçe tek adamlığa doğru gidişte hızlanıyor, yürütme yargı ve yasamayı türlü bahanelerle tek elde toplama gayreti içine giriyor. Başbakan'ın çıkışı buna net bir örnektir. Her ne kadar lafı döndürüp çevirselerde, 82 Anayasasını değiştirme arzularını yarı yolda bırakmaları, Başkanlık sistemine yönelmeleri güçlü ve tek adamlığa  soyunmadır. Denetim araçlarını kaldırırsanız, diktatörlüğe giden yolu açarsınız.

Yazar; Erdoğan ve kurmaylarının Osmanlı Devletine hayranlık duyduklarını ve Erdoğan'ın Osmanlı Sultan'larına öykündüğünü dile getiriyor.

Dört Osmanlı Sultan'ıyla  Erdoğan'ı kıyaslıyor.  Kısaca- Sultan Beyazıt ll, 1485  yılında bir kararnme ile matbaayı yasaklıyor. Erdoğan, gazeteci hapsederek basın özgürlüğünü kısıtlıyor. - Sultan Abdülhamid; 1880 Yılında, Türk koruması altındaki Kürtler için özerklik istiyen Şeyh Ubeydullah girişimlerine olumlu yanıt veriyor. Bu Türklerin ve Kürtlerin giderek bir çözüme vardıkları gibi görünüyordu. Ama kısa ömürlü oldu. - Erdoğan Kürt açılımı yaparak çözüm aradı, bir sonuç alınamadı ve Abdülhamid'in ayak izlerini takip etti.- Sultan  Mahmud, Yeniçeriler istekleri olmadığı zaman ayaklanırlardı, bu ocağı Sultan Mahmud kaldırarak rahat bir nefes aldı.(1826) - AKP hükümetlerini devirmeyi planlamakla suçlanan (TSK) yüksek rütbeli subay ve generaller Balyoz ve Ergenekon örgütlenmesi gereği tutuklandılar. Ve son kıyaslama, Sultan lll.Selim ile Erdoğan  olmuştur. lll.Selim iyi eğitimli, reformcu bir hükümdar oldu. İyi bir müzisyen ve güzel sanatların koruyucusuydu. Erdoğan'da çok önemli bir reform başlattı. Siyasi istikrar, azınlık hakları, ekonomik gelişmerin yanı sıra Türkiye AB üyeliğini savundu.

Bugün gelinen noktaya baktığımızda, Göktürk. 2 uydusunun uzaya fırlatılmasıyla ilgili Başbakan'ın ODTÜ'ye yaptığı ziyarette, 2500 polis, 20 zırhlı araç ve 105 koruyucu araçların eşlik etmesi pekte olağan karşılanamaz durumdu.  Talebelerle, polisin orantısız güç kullanarak çatışması, sosyal medya aracılığıyla bütün dünyada yayınlanan olay hoş karşılanamaz, bir durum olarak gözler önüne serildi. İçişleri Bakanı, İdris Naim Şahin'inde ODTÜ olaylarında polisin kullandığı orantısız gücü kabul ederek, tasvip etmediğini belirtelim. Başbakan ise Üniversite hocalarını ve rektörü suçlayarak muhaliflerine tehammül edemediğini gösterdi.

 Montgomery'nin şu sözüyle yazıyı bitirelim, ''Başkan Obama'nın arkadaşı Erdoğan'ı arayıp, hukukun üstünlüğü altında özgür bir halkın lideri olmanın ne anlama geldiği konusunda açık sözlü bir sohbet yapmasının zamanı geldi''. ''Batı'nın ihtiyaç duyduğu son şey Ankara'da bir Sultan''.   

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 147
Toplam yorum
: 101
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 625
Kayıt tarihi
: 13.05.08
 
 

Hızla kirlenen dünyamızda, üstümüze düşen görevi yerine getirmek için çalışmak, gelecek kuşaklara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster