Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mayıs '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1305
 

Batı toplumlarında yaşayan ateistlere niçin spontane ateist diyebiliriz? Ateizm(III)

Batı toplumlarında yaşayan ateistlere niçin spontane ateist diyebiliriz? Ateizm(III)
 

.


Spontane yani neredeyse yabancı hiçbir etki altında kalmadan kendiliğinden ateizmi seçmiş olanlara bir önceki yazımızda değinmiştir.

'Peki bu tip ateistleri, tanımladığımız diğer iki tip ateistten ayırmaya kalksak, hangi kriterleri esas almamız gerekir?..' deyip yazımızı sonlandırmıştık.

Yâni neye dayanarak şu kişi spontane ateisttir ama ideolojik faktörlerin etkisinde kalan ateist değildir ya da şu kişi ateisttir ama sosyolojik faktörlerin etkisinde kalmış bir ateist değildir diyebiliriz?

Bugün kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Kanımızca, spontane ateistler en fazla batı ülkelerinde vardır.

Neden?

Spontane ateizm uygar (!) batı ülkelerinde yaygındır diyebiliriz. Çünkü; modern batı toplumlarında yaşayanlar, hayatın hemen hemen her alanında bir çok özgürlüğe sahiplerdir.

Yani Türkiye’ye göre, birçok konuda herhangi bir kısıtlanma yaşanmadığı aşikârdır.

Meselâ, homoseksüel evliliklerin yasal olduğu bir ülkede, insanların hangi otoriteye ya da hangi dinsel ya da ahlâki kısıtlayıcı bir yaptırıma tepki olarak ateizmi seçtiğini söyleyebiliriz?

Tabii ki hiç birine.

Yani tersten söyleyelim.

Bir ülke düşünün.

Örneğin kapitalizmin egemen olduğu ve 'radikal sol' (marxism/komünizm) kavramının adının bile geçmediği herhangi bir Avrupa ülkesi olsun. Bu durumda bu ülkede bir sonraki yazımızda inceleyeceğimiz ideolojik faktörlerin etkisinde gelişen bir ateizm olmayacaktır.

Devam edelim.

Eşcinsel erkek erkeğe evliliklerin devlet eliyle resmileştirildiği ve yasallaştırıldığı bu ülkede, dinsel ya da ahlâki kısıtlamadan dolayı bir kimsenin tepki olarak ateizme yöneldiğini söylemek çok zor olacaktır.
Yani böyle bir ülkedeki hiçbir ateist 'ben Allah'ın koyduğunu söylediğiniz şu şu şu kurallarına uymamak adına ateizmi seçtim' demez.

Ya da böyle bir batı avrupa ülkesinde kimse şöyle de demeyecektir: 'nedir bu yobazlığınız, ben modern batıya özeniyorum ve onlar gibi olmak istiyorum, bu sebeple sizin din ile örülü geleneksel yapı taşlarınızı kırıp, ateizmi seçmek istiyorum.'

İşte böyle bir modern(!) batı toplumunda ateizmi seçen birisi, kabaca iki sebepten de ateizmi seçmeyecektir. Yukarıda da açıkladığımız gibi ideolojik zorunluk ya da sosyal baskı yok.

Yani uygar bir batı toplumu portresi olarak algılanan, herhangi bir Avrupa ülkesinde yaşayan bir kişinin, özenip, taklit edeceği sözde daha uygar bir ülke var mıdır?

Yoktur tabii ki.

İşte öyle bir ülkede, bir kişi eğer ateizmi seçmişse, hiç kimseye ya da herhangi bir dini, ahlâki kurala başkaldırmak için seçmediği kuvvetle olasıdır.

Çünkü zaten yaşadığı ortam ona yeterli özgürlüğü tanımaktadır.

Böyle bir durumda kişinin hiçbir etki altında kalmadan, mizacının etkisiyle spontane biçimde ateizmi seçtiğinden bahsedebiliriz.

Zaten yaşadığı coğrafya, vatandaşı olduğu ülke de, dünyanın bir çok ülkesi tarafından ‘ileri’ bir ülke olarak da tanımlanıp, uluslararası arenada ‘modern’ bir ülke imajını yakalayabilmişse, o ülkenin vatandaşında, yerkürenin işaret ettiği doğu toplumlarından birinde yaşamak gibi aşağılık karmaşasının izlerini bulamazsınız.

Çünkü bizzat kendisi taklit edilen, üçüncü dünya ülkelerindeki kişilerce özenilen pozisyonundadır.

İşte bu kişilerin tanrı tanımazlıklarından bahsederken, önümüzdeki bölümde inceleyeceğimiz ideolojik bir zorunluluktan ya da daha sonraki bölümde inceleyeceğimiz sosyolojik olarak yaşadığı bir aşağılık duygusunun ateizm olarak dışa vurumundan bahsedemeyiz.

Bu sebeplerin ışığında, ülkemizde yaşayan ateistlerden ezici çoğunluğunun, spontane (kendiliğinden) ateizm dışındaki diğer iki tip ateist sınıflandırmasına girdiğini düşünüyoruz.

Çünkü bizdeki ateistler ya ideolojik (marxizm) bir zorunluluktan ya da sosyolojik olarak yaşadıkları bir eziklikten dolayı ateizmi tercih etmişler gibi görünüyor.

Biz de ateist var ama spontane ateist fazla yok gibi görünüyor.

Bir sonraki yazımızda, İdeolojik Faktörlerin Etkisinde Gelişen Felsefi Ateizm konusuna değineceğiz.

Sabrın sonu ile

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ateizm yani tanri tani tanizmazlik insanin icinde olan bir olgu.Bunun sosyal yapi ile ilgilili bir alakasisi yok.Gelismisligin ve kapitalizmizmin son son noktasi olan usa ben ateaist olmadiktan sonra kimse ateist olmiyabilir.Sukurki hala tanriya inaniyor ve kitabi mukaddese inaniyorum Saglikla

Newyorker 
 28.05.2007 0:01
Cevap :
Sn. Newyorker, yorumunuza tesekkur ederim. Elbette bunlar sosyal olaylar ve farkli dusunecegiz. Ancak baska bir konuda soru sormak istiyorum. Sizin yayınlanmasın dediginiz bir mesaja cevap yazdim ve sayfanizda yayinlanmasin butonunu tikladim. Buna ragmen yayinlandi. Nasil oldu anlayamadim. Fark eder etmez sildim. Kusura bakmayin. Ayni sey baska bir yazar arkadasla diyalogumda da oldu. Ben pek anlayamadim yani..Kusura bakmayin tekrar.  28.05.2007 0:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 268
Toplam yorum
: 1369
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1861
Kayıt tarihi
: 08.01.07
 
 

Kabataş Erkek Lisesi Matematik (1992) Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster