Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Nisan '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
11977
 

Batı Türkleri Neden Sevmez ?

Batı Türkleri Neden Sevmez ?
 

Yağmurlu bir İzmir gününden herkese tekrar merhaba.. Epeydir yazmıyorum. Oysaki o kadar doluyum ki, hangi birini yazayım bilmiyorum. Serde muhaliflik var ya, şeytan dürtüyor, illa benim avukatlığımı yap diye.. Siyasetin, ekonominin dışında, günlerdir tartışılan bir şey var ülkede. O da James Bond filminin Türkiye’de çekiliyor olması ve çekimler esnasında tarihi Kapalıçarşı’nın çatısında ve içeride bazı mekanlara zarar verildiği ile ilgili.. Bununla ilgili düşüncelerimi toplamaya çalışırken, radyo’da bir kanalda tesadüfen bu konu açıldı. Orada konuşmacı “bilerek zarar veriyorlar” gibi bir laf etti. Bu konudaki düşüncelerimi başka bir yazıda ele alacağım. Ancak, o bilerek yapmış olma ihtimallerini düşünürken, kafamda bir şimşek çaktı. Eğer bilerek ve isteyerek yapılıyorsa, bu önce tarihi, sonra Türk tarihini ve Türkleri sevmediklerini gösterirdi. Ve buradan da “Batı Türkleri Sevmiyor mu acaba” diye bir soru oluştu kafamda ve bu konuda bir yazı yazmaya karar verdim. Arşivimi karıştırdım. İki gün araştırdıktan sonra, nihayet yazıma kaynak olacak bir bilgi buldum.

Önceki yazılarımı okuyanlarınız varsa eğer, belki hatırlayacaklardır. Özetle o yazıların bazılarında şunu belirtmiştim. Avrupa biz Türkleri AB’ye almaz, almayacak. Neden? “Çünkü Avrupalılar Türkleri sevmez. Çünkü onlar Hıristiyan “ diye yazmışım. Ayrıca, neden sevmez sorusunun karşısına o kadar cevap oturtulabilir ki ! bu yazı uzadıkça uzar. Bir cevap daha… Neden sevsinler ki ? Daha dün, kendi ülkelerindeki en piş ve ağır işleri yaptırdıkları Türkler, sömürmeye en müsait halk iken, şimdi kendileri hem ekonomik, hem askeri, hem siyasal, hem teknolojik olarak kafa tutabiliyorsa, sevmezler… Hıristiyanlık, Müslümanlık hikaye…

Bakın ben bu konudaki fikirlerimi fazla uzatmadan yaşanmış bir olaydan ve anekdottan alıntı yapayım. Yazının başlığındaki sorunun cevapları belki daha iyi anlaşılabilir..

Bir şahıs : Ord. Prof. Fritz Neumark. Kendisi Alman asıllı.. 1933’te Hitler zulmünden kaçarak Türkiye’ye sığınır. Sonra İstanbul Üniversitesi, Hukuk ve İktisat fakültelerinde 1933-1952 yılları arasında dersler vermeye başlar. Çok değerli bir ilim adamıdır. Türkiye’ye yerleşir. Artık bizden biri olur. Bakın 1991’de ölen bu  zat-ı muhterem, kendisine “ Hocam, Avrupalılar bizi neden sevmez? “ diyen öğrencisine şu cevabı vererek, o yıllarda ne gibi tespitlerde bulunmuş.

“ Çok samimi olarak itiraf edeyim ki, Avrupalı, Türkleri sevmez ve sevmesi de mümkün değildir. Asırlardır kilisenin Türk ve İslam düşmanlığı Hristiyanların hücrelerine sinmiştir. Sebeplerine gelince;

1- Müslüman olduğunuz için sevmez. Ama, ola ki laik olmak şöyle dursun, Hristiyan olsanız da size düşman olarak bakmaya devam eder.
2- Sizler farkında değilsiniz ama onlar şu gerçeğin farkındadırlar; Tarihten Türk çıkarılırsa ortada tarih kalmaz. Osmanlı arşivi tam olarak ortaya çıkarsa, bugünkü tarihlerin yeniden yazılması gerekir.
3- Avrupa’nın pazarı idiniz. Şimdi Avrupa’yı Pazar yapmaya başladınız.
4- En az 400 yıl Avrupa’da sırtımızda ve ensemizde at koşturdunuz.
5- Selçuklular Anadolu’yu, Osmanlılar ise Orta Avrupa ve Balkanları Haçlı Ordularına mezar ettiler.
6- Sizi silah ile yenemeyenler, sizleri kendilerine benzeterek hakimiyet sağladılar. Önce giyiminizden hayat tarzınıza kadar; ahlaki değerlerinizi yıpratmaya başladılar, sonra da kendi içinizde sizi bölmeye başladılar.
7- Selçuklu ve bilhassa Osmanlı, İslamiyet uğruna her şeyini feda etmeseydi, İslamiyet bu gün belki sadece Hicaz’da varlığını devam ettirebilirdi. Kaldı ki Vahabiliği kuranlar da İngiliz Dominyon Bakanlığının adamlarıdır. Batı, her yerde İslamiyet’i sapık inançlara kanalize etti. Ama Osmanlı, Asr-ı Saadet’i devam ettirdi.
8- İfade ettiğim sebeplerden klise size kin kusmaktadır.
9- Ben Türkiye’ye geldiğimde iki üniversiteniz vardı. Şimdi 19 üniversite var. (40-50’li yıllar). Osmanlı zamanında ise her yerde bir medrese vardı. Tarihinize bakın! Her medresede ilim tedrisatı vardı. İlk denizaltıyı Osmanlı’nın yaptığını çoğunuz bilmiyorsunuz belki de ama Avrupa bunu biliyor.
10- Sizler, gerçek hüviyetinize, kimliğinize döndüğünüz zaman Avrupa’nın refahı ve medeniyeti yıkılır. Ama bu şartlar da çok zor… “

Profesörün söyledikleri, Türklerin Batı karşısında acz içinde olduğuna inananlara, Batı tarihindeki rezilliklere bakmayıp, sırf Türk tarihini kötüleyerek bugün yaşadığımız olumsuzluklara fatura çıkarmaya çalışanlara, Batı'nın iyi niyetli (!) dayatmasıyla adam olacağımızı sananlara, her türlü ama her türlü dış dayatmanın sadık neferlerine ve tüm o yolun yolcularına ders olması gereken bir ders niteliğinde..

Başlıktaki sorunun cevabını biraz olsun alabildiniz mi ? Yada kafanızda bir izdüşümü oluşabildi mi ? Yoksa siz hala, iyimser, insani duygularla hareket edip, tüm dünyanın bizi sevebileceğini, bize asla düşman olmadıklarını mı düşünüyorsunuz? Eğer öyle düşünüyorsanız, kanımca fena halde yanılıyorsunuz. Çünkü bugün Avrupa ülkeleri, ellerinden gelse Türkiye’yi bir kaşık suda boğacaklar. Bunun için, bir araya gelip kafa yoruyorlar. Size bir küçük örnek. Bu ülkelerin başında Sarkozy’li Fransa, Merkel’li Almanya.. Fransa neyse de Almanya’ya karşı çıkacaksınız biliyorum ama 3şeyi aklınızdan çıkartmayın. Birincisi, Almanya’da ciddi bir Türk nüfusu var. Bu önemli etken. Bu yüzden hem iyi davranıyorlar, hem diş biliyorlar. İkincisi; Şansölye Merkel Doğu Alman kökenli.. Bu da birinciyle paralel. Zira geneli eski doğu kökenli Almanlar, işsiz, mesleksiz olarak devletten işsizlik maaşıyla geçinirken, Türklerin gittikçe varlıklı hale gelmesi ve genelinin iş güç sahibi olması da bir nefret uyandırıyor. Üçüncüsü; tüm Türkler, kendi ülkelerine kesin göz yapsalar. Almanya hatta, diğer Avrupa ülkeleri ekonomik olarak ciddi hasar görecekler.

Avrupa Türkleri hiçbir zaman sevmedi.. Bu yüzdendir ki Ermeni Soykırımını dayatıyorlar… Başka bir anekdot. Rahmetli yazar, Attila İlhan, Fransa kütüphanelerinin birinde bir kitap almak için kütüphane görevlisinin yanına gitmiş ve kaydını yaptırmak için kimliğini vermiş kimliği gören görevli Atilla yazısını görünce “bu Atilla şu Hun imparatoru Atilla’mı” demiş. Atilla İlhan da “evet bu o isim” deyince. Görevli “git buradan be gafil pis Türk “ diye hakaret etmiş. İşte o zaman Atilla İlhan Avrupa’nın bize verdiği önemi anlamış. 

Evet, siz “Batının Türkleri Neden Sevmediğine” ve “Avrupa’nın bize verdiği önem konusunda” dair neler düşünüyorsunuz? Siz buna hele bir kafa yorun. Ama burada asıl dikkat edilmesi gereken anahtar cümle şu : “ Türkler Avrupa’nın tarihini yazdı…”

SİZ ve ben bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Avrupaya Giremeyiz,Çünkü Allah Yahudi ve Hıristiyanları düşman ilan etmiştir.Hıristiyanlar bizden asla razı olmazlar. Dünyada İslam ve karşıtı savaşlar vardır.başka şey kabul etmiyorum.

mehmet selim polat 
 19.04.2012 19:59
Cevap :
Bir tespit doğru, bir tespit yanlış bence dostum. Müslüman ve Yahudileri düşman ilan eden Allah değil, Avrupalı Hıristiyanlardır. Nasıl ki, yahudiler kendileri üstün ırk zannederlerse, Hıristiyanlar da kendilerini kutsanmış olarak bilirler ve bu yüzdendir ki, başta Roma, Vatikan ve ona bağlı kiliseler, Müslümanları düşman ve kıyılacak insanlar olarak algılatmışlardır. Bu yüzdendir ki, defalarca Haçlı Seferleri düzenlenmiştir. Haçlı Seferlerinin yapılmasındaki temel amaç Müslümanların yaşadığı toprakları zaptetmek ve Müslümanları katletmektir..  23.04.2012 11:38
 

Bunları sorduğunuza göre cevapları da biliyor olmalısınız. bizim bildiğimiz gibi... Birilerinin işine gelmiyor da ondan. Bu prangadan kurtulmalıyız. Selamlar, saygılar.

Ayrıntıda gezinmek 
 18.04.2012 23:45
Cevap :
Elbette kendimce bazı cevapları biliyorum. Ama benim bilmem yada buna inanmam meseleyi çözmez. Resmin görünen tarafını değil, tamamına bakıp ona göre hareket etmek, strateji geliştirmek gerek. Bunun için tüm Türkiye insanlarının uyanık olması ve de bir o kadar bilgilenmesi lazım. Batı okumuş, bilgili insanı sevmez, cahil bir toplum onların işine gelir.. Bu böl ve yönet politikası için en ideal çekim merkezidir..  19.04.2012 11:51
 

Tansel Bey. Bir gelmişsiniz pir gelmişsiniz maşallah. Konu dikkat çekici, örneklemeler yerinde. Batı Türkleri gerçekten sevmiyor. Batıda ya da batı insanında sürekli bir tahakküm kurma, çevresindeki herkesi kendine güdümleme dayatma gibi bir kültürü var. Bunu az da olsa örneklerle yaşayarak gördüm. Hem on yıllık turizm geçmişimde, hem de zaman zaman altlı üstlü oturduğumuz apartman dairelerinde. Ve birçok Alman erkek ya da kadın bizim gençlerimizi kullanıyor, yoldan çıkarıyor ne yazık ki. Tarih o kadar ilginç bir konuki insan içine girdimiydi hep daha çok daha çokunu istiyor, merak ediyor. Edindiğim kısıtlı bilgilerimle söyleyeyim ki ilim bilim konusunda Selçuklular döneminde bir hayli ileri imişiz. Batı birçok alanda bizden esinlenmiş olabilir. Dünyanın değişik yerlerinde önemli Türkler var, zekasından ve becerisinden yararlanılan. Bizim ülkemizde çalışma ortamı olanağı yaratılmaması ne acı. Teşekkür ederiz bize bu güzel hatırlatmaları, uyarıları yaptığınız için. Elinize sağlık.

Ayrıntıda gezinmek 
 18.04.2012 12:06
Cevap :
İlginize ve iltifatlarınıza teşekkür ederim. Ancak, bunlar yeni konular değil. Bunları biz bilmiyoruz. Neden ?Okumuyoruz, araştırmıyoruz çünkü.. Hatta, daha da abartayım. Bilmemiz istenmiyor. Bugün, dünya'da en fazla beyin göçü olan ülkelerdeniz. Neden ? Gelişmemiz istenmiyor. Son iki soru: 1- SOROS fonları neden ülkemizde çok dağıtılıyor ? 2-Aselsan'daki genç bilim adamları neden ÖLDÜRÜLDÜ ?  18.04.2012 16:44
 

Değerli Tansel S. Çam, devletler de şirketler gibidir. Birinin yükselmesi-güçlenmesi diğerinin aleyhine-zararına olmaktadır. Bu nedenle devletler arasında süreklik arzeden ekonomik-siyasi rekabet vardır. Batı (Hristiyan) camiası, her ne kadar "Türkleri sevmezler!" anlayışı sergiliyorsa da, aslında onların sevmedikleri "Müslüman Türkler"dir. Bunu İngiliz başbakanı William Ewart Gladstone'u tanımadan (Prof.Taha Niyazi Karaca, "Büyük Oyun" kiabında anlatmaktadır.) İle uzun süre yasaklanmış kitap! "Bozkurt"u okumadan anlamak biraz zor olmaktadır. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 18.04.2012 11:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2532
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster