Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '20

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
48
 

Batıda Ölüm Neden Çok?

Avrupa ve ABD dışında vaka ve ölümün az olması buralarda batıya göre başarı gibi görülüyor da mesele bu kadar basit değil.

Vakanın fazla olmasının açıklaması var zaten; sosyal hayat, New York sokaklarıyla Afganistan dağlarını nasıl kıyaslarız.

Ama ölüm sayısının yüksek olmasını açıklamak biraz zor gibi görünüyor.

Zengin ülkeler 300-500 milyar Euro korona bütçesi açıklıyorlar. Ayrıca bilim ve teknolojide ileri oldukları için ileri bir sağlık sektörlerinin olması gerekir.

Koca ABD’nin bile eksiklik bildirmesi eksik olduklarından değil şeffaf olduklarından, diğerleri saklıyor; ABD’nin İran’dan Türkiye’den daha geri olduğu düşünülebilir mi? Yoksa bile basar parayı…

Vaka sayısının yüksek olması normal de bu kadar imkâna bilgiye sahipken ölüm sayıları neden yüksek? Türkiye bile iyileştirme konusunda hepsinden iyi durumda.

Bu sorunun cevabını bulamıyorum… Garip garip cevaplar çıkıyor…

Biz ve bizim gibi ülkelerde belki imkânlarımız yüksek değil ama fedakârca dayanışma var. Bir sağlıkçı sadece işini yapmıyor, Çanakkale geçilmez mücadelesi veriyor.

İkincisi; batı biraz layt insanlar dayanıksız olabilir…

Ve batı şeffaf, diğerlerinde ölüm sayılarının gizlenebileceğini düşünüyorum.

Kim bilir belki iklim nedeniyle virüs oralarda daha öldürücüdür. Cevabı bulamayınca böyle şeyler bile aklımıza geliyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Şeffaf" kavramını birkaç defa tekrarlamışsınız! Püf noktası bu kelimenin anlamında: Batı'da kayıtlar tam... Kaçarı yok! Doğu'da hak getire... Çin ve İran'dan gelen rakamlara bilhassa inanamıyorum. Türkiye'ye gelince, Mersin'i ele alalım: 2 milyonluk şehirde koronadan ölüm: 3 (yazıyla üç). İnşallah doğrudur!

İsmail Hakkı CENGİZ 
 11.04.2020 12:27
Cevap :
Son okuduğumda Türkiye'nin 5. büyük şehri Antalya'da hiç ölüm yoktu.  11.04.2020 14:23
 

Amerika zaten sadece şişirilmiş bir balondur.Ne ordusu ordudur, yalnızca silah gücü vardır,öyle ki dünyanın en disiplinsiz askeri kalabalığıdır; ne eğitim sistemi iyidir,demek ki sağlık sisteminde de iş yokmuş. Avrupa'nın da çoğu ülkesi,yine en az ABD kadar gayrı medeni-antidemokratik-dünyanın en ırkçı,en kültürsüz,en ham ama şımarık ve bencil insanlarından oluşmuştur.Bu ülkelerde sadece,denetim çok güçlü olduğu içindir ki yasalara-haklara-hukuğa-kurallara uyuyorlarmış, birbirlerine saygılılarmış gibi bir sahte görüntü ortaya çıkar.Oysa aynı insanı bir denetimsiz bırak,ne kadar ilkel ve uçuk-kaçık oldukları hemen görülür. Strateji ve entrika ustası olduğu için ABD,dünyanın lider ülkesi gibi durur,oysa içi koftur. Ekonomik bir gücü mücü de esasen yoktur, dünyanın en borçlu ülkesidir ama algı organizatörü olduğu için siyasi olarak sanki bir yaptırım gücü varmış gibi kabul edilir,öyle zannedilir. Dolayısıyla bu salgın, kimlerin daha gelişmiş-gelişmemiş olduğunu de açıkça ortaya koymuştur.

Filiz Alev 
 10.04.2020 16:25
Cevap :
"ABD,dünyanın lider ülkesi gibi durur,oysa içi koftur." O kadar güzel bir yorum yapmışsınız ki bir kaç kez okudum. Bunları böyle söyleyen pek yok, herkeste anlamsız bir batı hayranlığı...  11.04.2020 17:27
 

İncelemeye değer...

Abdülkadir Güler 
 09.04.2020 21:38
Cevap :
Öyle gerçekten...  11.04.2020 14:25
 

Kerim kardeş inşallah bu illetin üstesinden geleceğiz.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 09.04.2020 13:06
Cevap :
İnşallah ne deyim...   09.04.2020 15:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5858
Toplam yorum
: 14742
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 638
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster