Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Temmuz '11

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
746
 

Batsın bu dünya

Batsın bu dünya
 

Batsın bu dünya!


ABD'li rating şirketleri not kırıyor, ECB faiz arttırıyor! FED ve ECB arasında yani dolar ile euro arasında perde arkasında ölümcül bir rekabet mi var? Neden Moody's ECB'nin faiz attırmasından bir gün önce apar topar Portekiz'in notunu 4 basamak birden kırıyor? Neden Baraso rating şirketleri için oligopol piyasası diyor? 

Neden bence açık; doların çöküşü engellemek, dolardan çıkanların euro geçmesini, altına kaçmasını önleyebilmek! Bu senaryo doları yoğun bakımda yaşatır mı? Şu ana kadar euro devamlı dolardan dayak yiyor ama "yıkılmadım ayaktayım" seranatı hala geçerli. Bu öylesine bir rekabet ki; kağıt para sistemi üzerinde yıkıcı etkiler bırakabilir. Dünya parasal sistemi çok ciddi bir krizin içinde, tünelin ucundaki ışık hala uzakta. 

Dünyada servet dağılımı o kadar kötü ki , bu servet ve gelir dağılım bozukluğu 1929 büyük buhran günlerini aratır halde. Servetler o kadar küçük bir azınlığın elinde toplanmışki servetlerin yeniden dağılımı olmadan krizden kurtulup dünya ekonomisinin büyümeye geçmesi zor gözüküyor. 

Olması gereken belki de Shumpeter'in meşhur konseptinde saklı : Yaratıcı Yıkım! Sistem yıkılmadan tekrar toparlanamıyorsa Orhan Gencebay'ın dediği gibi "Batsın bu dünya" 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 25
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1273
Kayıt tarihi
: 16.06.06
 
 

Trabzon doğumluyum. Uluslararası ve ulusal şirketlerde uzun süre finans yöneticiliği yaptım. Ekon..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster