Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ocak '12

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1150
 

Bayan yanı

Bayan yanı
 

İnsanların yaşamı başkalarının yaşamlarını rahatsız etmediği sürece yalnızca kendilerini ilgilendirir. Bu klasik sözün gündelik yaşamdaki yeri nedir? Bizim gibi ülkelerde yeri ve önemi yoktur, bir otobüs muavini  “kadın erkek yan yana oturtmuyoruz yasak” deyip sizin o günkü kimyanızı bozabilir. Otobüsteki çoğu kişi muavine hak verir. Ağlayarak otobüsten inersiniz ve bu durumu şikayet edecek bir merci yoktur. Muavin hiç uçağa binmemiştir, muavin kendini namus bekçisi görür ve şirket de muavine hak verir. Aslında muavin kadına ve yanına oturan erkeğe ve külliyen tüm erkek ve kadınlara , anası kız kardeşi ve babası da dahil hakaret etmektedir. Çünkü erkekler sapık, kadınlar ise ona göre hafif meşreptir.

Ama bu durumlardan bizleri yine kadınlar kurtaracaktır, onların şahsiyet ve kimliklerine sahip çıkması kurtaracaktır. Ben eğitim sistemimizin, ailelerin bu konuda bir şey yapacağına inanmıyorum. Ben tatminsiz erkeklerin hayatı düzeltebileceklerine, insana kadın veya erkek gözüyle değil insan gözüyle bakabileceklerine inanmıyorum. Eğer “Kurtuluş son durak” filmindeki gibi güvenlik güçleri varsa ve bunlar teşkilat bünyesinde durabiliyorlarsa, sığınacak bir yer bulunmadığını da düşünüyorum.

Bu toplum zaman kaybediyor, bu tür ilkelliklere cevap yetiştirmekle zaman kaybediyor. Çocuk yaşta evlendirilen kızlar, darp edilen kadınlar gözler önündeyken, kadının namusunu koruduğunu sanan bir muavinin toplumsa yaptığı hakaretlere cevap vermeye laf yetiştirmeye çalışıyoruz.

Devlet ne için var, güvenlik, adalet ve eğitim için var. Küçük çocukları, aciz yaşlıları, çaresiz kadınları ve yoksulları korumak için var. Dilerim bir gün bu ülkenin insanları böyle bir devlet anlayışına sahip insanlarla yönetilir, ben bunca yaşımda görmedim, dilerim gelecek nesiller görür.

Namus bekçilerinin yeni yıl akşamlarındaki magandalıklarına tanık olmadığımız günler ne zaman gelir bilmiyorum ama benim umudum kadınlarda, çağdaş, birey ve insan olan kadınlarda. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Milliyet.com.tr sitesinden 1026 kez görüntülenmiştir

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 283
Toplam yorum
: 710
Toplam mesaj
: 93
Ort. okunma sayısı
: 1285
Kayıt tarihi
: 04.12.06
 
 

Nükleer fizik doktoru, şiir yazmaya çalışıyor, kalite yönetim sistemleri danışmanı, öykü deneme yaza..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster