Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ağustos '13

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
839
 

Bayburtlu Şehit Yüzbaşı Agâh Bey

Bayburtlu Şehit Yüzbaşı Agâh Bey
 

Bayburtlu şehit Yüzbaşı Agâh Bey silâh arkadaşları ile, sağda ayakta(3)


Türkiye’de al bayrağın altında hür, bağımsız yaşamamızı vatan için kanını döken, canını veren atalarımıza borçluyuz. Bugün o kahramanlardan biri olan Bayburtlu şehit Yüzbaşı Agâh Bey’in şehâdetinin 91. yılıdır.

Vatanımız düşman işgâlinden İstiklâl Savaşı’nda Büyük Taarruz ‘la kurtulmuştur. Büyük Taarruz 26 Ağustos 1922’de sabah 4.30’da başladı ve Türk topçuları düşmanın bütün tel örgülerini parçaladı. Türk Ordusu Karargâhı’nın bulunduğu Kocatepe’ye tek geçit yeri olan Kalecik ve Kurtkaya bölgesi Türk ordusu için çok önemli idi; bir an önce alınması ve oradaki düşmanın yok edilmesi gerekiyordu. Bu görev, 12.Tümen 36.Alay 6.Bölük Komutanı 24 yaşındaki Bayburtlu Yüzbaşı Agâh’a verildi. Yüzbaşı Agâh emrindeki 150 Mehmetçik ve Sinoplu Üsteğmen Feyzullah ile beraber 2500 kişilik düşman tümenine saldırarak büyük bir savaşa başladı. 26 Ağustos öğleden sonra başlayan çarpışmalar 27 Ağustos öğlene kadar sürdü. Düşmanın içine kadar dalan Yüzbaşı Agâh ağır kayıplar verdirerek, onları batı istikametine çekilmeye mecbur etti. Büyük takviye alan düşman birliği ile çarpışırken Yüzbaşı Agâh, Üsteğmen Feyzullah ve 100 Mehmetçik şehit düştü. Geriye kalan 50 Mehmetçik gelen takviye kuvvetlerimizle düşmanı bu vadi içinde yok etti.

xx

Günümüzde İstiklâl Savaşı'mıza “düzmece”, şehitlikler “sembolik” diyebilenler hâin değil de; bunu cehaletlerinden söylüyorlarsa, önce târihimizi öğrenmelidirler. Bilinmelidir ki; Türk milletini tek ve bir gönül haline getirecek kuvvet, bizi geçmişten geleceğe bağlayan târihî olayların ruhunda gizlidir. Geçmiş târihimizi, bütün millî övünçlerimizi yeni nesillere tanıttığımız gün, Türk çocukları daha büyük işler yapmak için kendilerinde kuvvet bulacaklardır.

Şehit Yüzbaşı Agâh Bey, Türk Milleti’nin gurur duyacağı kahramanlardan birisidir. İstiklâl Savaşı’nda vatan uğrunda şehit düşen Agâh Bey ve arkadaşlarında bu vatan sevgisi ve milliyetçi ruh olmasaydı düşman vatanımızı elimizden alacak, bayrağımız inecek, ezan susacak, namuslara tecavüz edilecekti. Düşmanı vatandan söküp atanların sahip oldukları en büyük kuvvet olan milliyetçi rûh; ne acıdır ki, günümüzde ayaklar altına alınmak istenmektedir.Büyük milletler, kahramanlarına sahip çıkan milletlerdir. Devletimiz 1972 yılında Afyon Kurtkaya’da Yüzbaşı Agâh Bey’in şehit düştüğü yerde adına bir şehitlik ve abide yaptı. Bayburtlular kahraman evlâtları Şehit Yüzbaşı Agâh Bey'in hâtırasını  ismini bir okula vererek yaşatırken, Bayburtlu şair Cazim Gürbüz, onun  destanını yazdı, ressam Salih Cengiz tablosunu yaptı.

Şehâdetinin 91.yılında Agâh Bey'i rahmetle, minnetle anıyoruz.

 

 

Ağustos / 2013

www.zekionsoz.com
 

 

      

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kaleminize sağlık Zeki bey. Unutturulmak istenen Yüzbaşı Agah'ları, Albay Reşat'ları her ne pahasına olursa olsun yaşatmalı ve gençlere öğretmeliyiz. Saygıyla

MEHMET ATAK 
 28.08.2013 0:32
Cevap :
Yazınıza teşekkür ederim. Şehit Yüzbaşı Agâh Bey, Reşat Bey bize hür, bağımsız bir Türkiye bırakmak için şehit oldular.Bazı soysuzlara rağmen, milletimizin büyük çoğunluğunun aziz şehitlerimizi, unutmadığını,onların yolunda olduğunu biliyorum.   28.08.2013 15:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 100
Toplam yorum
: 45
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 2107
Kayıt tarihi
: 28.01.12
 
 

1945 Bayburt'ta doğdu. Yüksek öğreniminden sonra çeşitli liselerde öğretmen ve yönetici olarak ça..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster