Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Aralık '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
933
 

Baykal'ın Başbakanlık şansı..!

Baykal'ın Başbakanlık şansı..!
 

CHP lideri, kamuoyunda "çarşaf açılımı" olarak adlandırılan çıkışını kararlılıkla sürdüreceğe benziyor..Sayın Baykal'ın Bayram mesajları da rütin olmanın ötesine geçti.

Baykal bununla da kalmadı, şimdi yeni açılımlar peşinde.. Son haberlere göre, "Türkiye Kimliği" açılımı ile, "Proleterya" açılım paketleri geliyormuş...

Belli ki artık, Sayın Baykal, "kazanmaya" oynuyor...

Üstelik bu son açılımlarına karşı çıkan "Kökten CHP ci" yaklaşımlara da yüz vermiyor...

Bu tutum Baykal'a seçim kazandırır mı; Baykal'ı Başbakan yapar mı..?

Bence bu sorunun cevabı dolu dolu; "EVET" tir.. Sayın Baykal, siyasi hayatının son deminde Başbakan olmak için çok ciddi bir fırsat yakalamış; çok önemli bir insiyatif kazanmıştır.. Ancak, bir şey daha lazım; o da Üniversitelerdeki başörtüsü sorununa el atmak..

Başörtüsü Baykal'ı Başbakan yapar..!

Şimdi bir bakalım: Son anketlerde ortaya çıkan gerçek şu: Seçmenin büyük çoğunluğunu kararsızlar oluşturuyor. Kararsızların oranı %40 ların üzerinde.. Yani şu an için birinci parti kararsızlar..

Uzmanlar, kararsızların oylarını partilerin kendi oyları oranınca dağıtarak ilave ediyorlar.. Böylece AK Parti halen birinci partı olarak ortaya çıkıyor.. Çünkü AKP kararsız oyların en az %30'nu alıyor..

Acaba her zaman böyle olur mu..? Yani kararsız oylar, daima partilerin kendi oyları oranınca dağılır mı..? Hiç sanmıyorum...

Eğer Sayın Baykal, şu son "kıyafet devrimi" nin ardında durur ve bu tutumunu genel seçimlere kadar yaşatırsa, kararsız oyların çoğunu alacaktır. Bu da, CHP nin bugünki %15 lik oyuna en az bir %15 daha ilave etmesi demektir ki, sonuçta CHP %30 tabanlı bir oy oranına ulaşabilir. Hem de, "Kökten CHP'ci" küçük bir kitleyi kaybetse bile..!

Bu oranlar Yerel Seçimlerde fazla etkili olmasa da, bir, bilemedin iki yıl, sonra gelecek Genel Seçimlerde çok iş yapacaktır..

Yüzde otuz tabanlı bir oran, AKP den bir kaç puan düşük de olsa Sayın Baykal'ı Başbakan yapmaya yeter.. Çünkü, iki dönem tek başına iktidar olmuş bir AK Parti, Koalisyon hükumeti kuramaz; bunu ancak CHP yapabilir.

Yani, Sayın Baykal, kimlikler ve kıyafetler konusundaki "Demokratik Devrimini" sürdürürse, önümüzdeki dönemdeki Koalisyon Hükumetinin Başbakanıdır.

Baykal Başbakanlığındaki hükumet nasıl bir başarı gösterir; ekonomide, dış politikada neler olur; bunlar aynı tartışma konuları.. Ancak, Sayın Baykal, siyasi ömrünün ahirinde Başbakan koltuğuna oturur.. Üstelik, Süleyman Demirel'in tam tersine, Halk çoğunluğu nezdinde olumlu hatıralar bırakarak gider..

Sayın Baykal, kendisini Başbakan yapacak çok önemli bir şans yakalamıştır bugün..

Ya bunu değerlendirip Başbakan olacak ya da "müzmin muhalif" olarak siyasi hayatına son verecek..

Ümit ederim ki birincisi olur..!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Problem chp ve köhnemiş zihniyeti. Dünyanın bu günkü konjektürüne aykırı her türlü fiil içinde bulunup dün tükürdüğünü bu gün yalamakla kimse abad olmadı olamaz. Sayın BAYKAL'a gelince; Sayın BAYKAL AK PARTİ'nin değil chp'nin problemidir. O yüzden AK PARTİ ile mukayese ve benzetmede bulunmak ülkenin her iki seçmeninden birine hakaret etmek olur. Sanıyorum ne demek istediğimi anladınız ve ona göre değerlendirirsiniz.

Atila SARUHAN 
 16.12.2008 11:02
Cevap :
Katkınız için teşekkür ederim Sayın Saruhan..Selamlarımla..  19.12.2008 16:19
 

siyasi hayatının sonu olacaktır,"çarşafa " dolandı çünkü

hüseyin girgin 
 15.12.2008 13:47
Cevap :
Baykal yetmişini aşmış bir adam, kaybedecek bir şeyi yok..Selamlar..  15.12.2008 14:20
 

CHP yi iktidar yapacak şey SOL a açılmaktır,HALK a açılmaktır. Türban lı vatandaşlar da bu ülkenin yurttaşıdır ve CHP ye katılmaları da doğaldır. Ama bunu seçim şovuna dönüştürmek yanlıştır. Ancak esas yapılması gereken CHP yi yeniden sola açmaktır. Son yıllarda CHP sağ-milliyetçi-şoven-statükocu bir parti olmuştur. Demokrasiyi,özgürlükleri,emeği,alevileri, kürtleri,barışı,kardeşliği yok saymıştır. CHP askeri darbeleri değil demokrasi ve hukuk devletini esas almalıdır. CHP 301. maddeyi,12 Eylül anayasasını değil özgürlükçü ve sivil bir anaysayı savunmalıdır. Kürt halkına karşı şiddeti,askeri çözümü(aslında çözümsüzlük) değil Kürt sorunu konusndaki yeni açılımları savunmalıdır. CHP İMF ci neo-liberal ekonomi politikalarını değil emekten yana politikaları savunmaldıır. O zaman AKP ye karşı CHP tüm solun desteğini alarak iktidar olabilir.

serdar genç 
 14.12.2008 22:13
Cevap :
CHP'nin statükocu yapısını değiştirmek kolay değil..Paslı çiviyi sökmekten daha zor bir iş bu..Baykal, bir kere daha paslı çiviyi sökmeye çalışıyor..Samimi bile olsa, başarması kolay değil..Ama başarırsa, dediğiiz gibi, iktidar yolu açılır..Selamlarımla..  15.12.2008 12:20
 

Merhaba Ali Bey...Ben sizin kadar iyimser değilim. Baykal'ın başbakan olacağını hiç düşünemiyorum. Çünkü samimi olmadığına inanıyorum. Daha düne kadar, kara çarşaflılara "öcü" gözüyle bakan CHP'li bayanlar, bugün onların evine giderek onları partierine davet ediyorlar. Bazı milletvekilleri de bir daha seçilemezler korkusuyla istemeyerek Baykal'a destek veriyorlar. Bence bu işin sonu iyi görünmüyor.Selamlar.

cdenizkent 
 14.12.2008 14:42
Cevap :
Konu ile ilgili bugün bir blog yazıp yayına verdim; ne zaman yayınlanır bilmiyorum ama meselenin temeline bakmaya çalıştım..Aslında Baykalın bu harekatı hem CHP, hem Baykal ve hem de bu ülke için hayırlı olurdu..Ama kaygılarınıza ben de aynen katılıyorum..Tekrar hoş geldiniz..Bayağı bir yanlızlık çekmiştik blogta, doğrusu..  14.12.2008 15:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4273
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 811
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster