Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
686
 

Baykal'ın kadınları...!

Baykal'ın kadınları...!
 

CHP lideri Sayın Baykal'ın son dönemlerdeki siyasi yelpazesini genişleten tutumunu hepimiz biliyoruz..

Sayın Baykal'ın, bu, halkına karşı "kollarını açan" siyasi tavrı, toplum nezdinde de, genel olarak, takdire şayan oluyor..

Hangi siyasi görüşten olursa olsun, insanlar, CHP gibi statükocu ve kronik seçkinci bir siyasal partinin, genel başkanı eliyle "güncellenme"sini , ülke demokrasisi, birlik ve bütünlük açısından olumlu buluyor..

Ne var ki, Sayın Baykal'ın partisindeki kadınlar, bu değişimi algılamaktan çok uzaklar... Önce, Sayın Baykal'ın çarşaflılara rozet takma açılımı partisindeki kadın vekillerden büyük tepki aldı.. Özellikle Necla Arat'ın tepkisi, oldukça sert oldu..

Sayın Baykal, Antalyada yolunu keserek sorguya çeken kadınlara, ayak üstü yaptığı açıklamalar, aslında partisindeki kadın milletvekillerine de söylenmiş oluyordu.. Ancak, Antalyalı bayan gibi, partili bayanlar da kolay kolaya ikna olacağa benzemiyorlar..

Baykal'ın kadınları ile derdi bununla kalmadı.. Şimdi de İzmir Milletvekili Canan Arıtman, aydınların Ermeni özrü ile ilgili olarak, Sayın Cumhurbaşkanını şuçladı.. Üstelik, haddini aşan ifadeler kullanarak, Sayın Gül'ün soyunun Ermenilere dayandığı gibi, değil bir milletvekiline, aslında sıradan bir insana bile yakışmayacak laflar etti..

CHP liderinin Canan Arıtman'ın bu absürd çıkışına tepki gösterdiğini ve kendisini uyardığını biliyoruz... İşte bugünkü milliyette yer alan haber: "Üzüntü verici ve kabul edilemez bir yaklaşım. Böyle bir açıklamanın savunulacak hiçbir yanı yok. Hiç kimse, bir kimsenin etnik kimliğini sorgulayamaz, onu tartışmaya açamaz. Üstelik Sayın Gül'ün annesinin etnik kimliğinden sana ne? Bir annenin etnik kimliğiyle ilgili dedikoduyu neden tartışma konusu yapıyorsun?"

Sayın Baykal böyle diyor ama dinleyen kim..? Canan Arıtman, konuşmaya devam ediyor.. Geri adım atmadığı ve bunu da bir marifet saydığı gibi, Sayın Gül'e terlik fırlatmaktan bahsediyor.. Bu davranışının da "halk" tan destek gördüğünü söylüyor; artık hangi halksa...!

Aslında giyimleri dolasıyla dışlanan kadınları en iyi anlayacak olanlar yine kadınlar olmalı iken, en büyük tepki onlardan geliyor.. Hangi nedenle olursa olsun, insanların sürülmesine, yurdundan yuvasından edilmesine, annelik duygusuyla üzüntü duyması gerekenler yine en çok kadınlar olması gerekirken, en katı tutumu yine kadınlar sergiliyor..

"Cumhuriyet kadını" nın bu tutumu ayrı bir sosyolojik, psikolojik ve tarihi tahlile muhtaçtır; ama bu ayrı bir konu elbette..!

Ancak, şurası kesin ki, Sayın Baykal, eğer bu değişim ve açılım sürecini devam ettirmek niyetindeyse, "kadınları" nedeniyle baş ağrısı çekmeye devam edecek..!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kadın ya da erkek farkı gözetmeye gerek yok bize içi dışı bir olan siyasetçiler lazım yanlış mı? Ayrıca kimse kimsenin çarşafını da türbanınıda çıkarmadı zaten içi aydın olmayan bir insan bunu dışına vuramaz medeni olmayı algılayamaz medeniyeti dinsizlik olarak görenlere hizmet eder oysa çarşaf ya da türban din değildir ama bazı dinci kesimler bunlara tapıyor işte aydınlık burda olmuyor... teşekkür ederim saygılar..

G. YA?MUR YÜKSEL 
 23.12.2008 11:55
Cevap :
Çarşafta Türban da din değildir, sözünüze katılıyorum Sayın Yüksel..Ancak, bunlar birer insan hakkıdır..Nasıl giyineceklerine biz değil, herkes kendi karar vermelidir..Bunun aydın olmaya bağlamak yanlıştır, diyorum ben..Selamlar, sevgiler..  23.12.2008 13:42
 

Merhaba Ali Bey...Baykal'ın başı gerçekten dertte...Biz evdeki biri ile başa çıkamazken:)) Baykal onca kadını bakalım nasıl idare edecek? Selamlar.

cdenizkent 
 22.12.2008 18:17
Cevap :
Aynen öyle deniz bey..Baykalın işi gerçekten zor..:) Selamlar..  22.12.2008 21:08
 

ÇARŞAF KADININI SOSYAL ÇEVREDEN İNSANDAN İŞ YAŞAMINDAN MEDENİYETTEN DİNDEN ALIKOYAN ZİHNİYETİN SONUCUDUR BUNU KABULLENEN KADININ AKLINA ŞAŞARIM KALDIKİ DESTEKLEMEK.. AMA ŞU VAR O VEYA BU SEBEPLE BİR KISIM KADIN BUNU DOĞRU GÖREREK YETİŞTİRİLMİŞTİR BUNLARI AŞMAK İÇİN BU KADINLARIN DÜŞÜNMESİNİ SAĞLAMAK GEREKİR KÖRÜ KÖRÜNE İNANÇLAR YA DA BASKICI GERİ ZİHNİYETTEN KURTARMAK GEREKİR BUNUN İÇİN SAHİP ÇIKMAK DOĞRUDUR ELBETTE AMA ÇARŞAFINA DEĞİL İÇİNDEKİ KADINA SAHİP ÇIKMAK.. SAYIN DENİZ BAYKAL BUNU YAPIYOR BEN ONU DESTEKLİYORUM.. ANCAK KADINLAR POLİTİKA YAPAMIYOR DEMİŞSİNİZ HALA KADINLARI SIRF KADIN OLDUKLARI İÇİN BECERİKSİZ GÖRMEK DIŞLAMAK İŞTE BUDUR MECLİSİMİZİN %90 ERKEK SİZCE BU ERKEKLER POLİTİKA YAPABİLİYOR MU? HALKIN DURUMU ORTADA DEVLETİN İÇERDE VE DIŞARDA NASIL İTİBAR KAYBETTİĞİNİ GÖREBİLİYORMUSUNUZ LÜTFEN GENİŞ DÜŞÜNELİM OBJEKTİF OLALIM.. TEŞEKKÜR EDERİM SAYGILAR

G. YA?MUR YÜKSEL 
 22.12.2008 17:00
Cevap :
Sayın Yüksel, katılımınız için teşekkür ederim de, öncelikle kadınlar politika yapıyor ifadesini tırnak içinde yazdığıma dikkat etmemişsiniz..Oradaki "politika" içindekileri gizlemek, yerine göre davranış sergilemek anlamındadır..Kadınları aydınlatma konusuna gelince, üzerlerinden çarşafı veya başörtüsünü almakla insanlar aydın olsaydı, bugün bunları tatışıyor olmazdık...Selamlar..  22.12.2008 23:04
 

Medyanın katı, statükocu iki kadın milletvekilini alıp haber yapması diğer kadın milletvekillerine haksızlıktır. Bir de dediğiniz gibi önce kadınların savunması gerekir ama neylersiniz ki, erkekler kadınları kendine öyle bir benzetmiş ki, onlar da hızını alamayıp erkeklerden daha tutucu, katı olmuşlar. Kraldan çok kralcı vakası ile karşı karşıyayız. :))

SEMA KILIÇ 
 21.12.2008 22:24
Cevap :
Teşekkür ederim Sema hanım..Mesele galiba, kadınların duygu ve düşüncelerinin saklayamamalarından kaynaklanıyor. Yani kadınlar "politika" yapamıyor..CHP'li kadınların hepsinin bu söz konusu iki hanım giibi düşünmediği doğru olabilir; ancak bu ikisi de Baykal'ın işini zorlaştırmaya yetecek gibi..Selamlarımla..  22.12.2008 12:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1617
Toplam yorum
: 4205
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 787
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster