Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Şubat '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
323
 

Baykal mı gitsin AKP mi

Baykal mı gitsin AKP mi
 

Karar ver safını belirle. Baykal'mı gitsin AKP'mi..


AKP’nin Tek Parti Vesayeti altında inim inim inleyen ülkemizde son hızla seçimlere doğru gidiyoruz. Tarihi bir fırsat olarak görülmesi gereken bu seçimlerde, özellikle son iki yıldır halkın desteğini büyük ölçüde kaybeden RTE olmadık numaralarla “mağdur” rolünü oynama ve bu yolla, kaybedeceğini anladığı seçimlerden tekrar iktidar olarak çıkmanın hesaplarını yapmakta.

Bu yolda kendisine destek olan bilumum Soros çocuğu ve yandaş medya ile kendisi için en büyük tehlike gördüğü CHP ve Baykal’a saldırmakta. Bu saldırılarında da özellikle kedisini “sol” da gören bilumum döneklerden büyük yardımı almakta.

Yazımızın konusu yazılı ve görsel basında CHP aleyhine olmadık iftira ve yalanlara başvuran bu liboş takımı değil. Onların Soros fonundan nemalandıkları için bu tür bir ihanetin içinde olduklarını biliyoruz.

Bizim asıl üzerinde durmak istediğimiz; MB ailesi içinde olup ta, “CHP’liyim ama Baykal’cı değilim” diyerek, CHP ve Baykal’ı eleştirir gibi görünen yazılarıyla aslında AKP’ye hizmet eden dostlarımız.

Antalya’dan MB ailesine “ışık” saçan bir Yıldız’ımız bu tür CHP aleyhine olan yazılarına yolladığımız yorumları yayınlamıyor. Zaten yeri dar ve kısıtlı imkanları olan karşıt düşüncedeki yorumları yayınlamama pişkinliğini gösteren bu dostlara mecburen Blog’la cevap verme zorunda kalıyoruz.

Neyse bu “yıldızımız” parlamaya devam etsin.

Biz bu gün samimiyetine ve her türlü eleştiriye açık olduğuna inandığımız Ufuk Bey’den ve CHP-Baykal hakkındaki incilerinden bahsedeceğiz.

Ufuk Bey bir yazısında: “Hadi İslamcı basın pek bilmezde, Türk Solunu şöyle böyle bildiğini düşündüğüm ve düşüncelerinden çok yararlandığım Engin Ardıç’ta mı bilmez.” diyor.

Eeee, şimdi Engin Ardıç’ın düşüncelerinden çok yararlanırsan, aşağıdaki (kusura bakma) tutarsızlıklara ve çelişkilere düşersin.

Hani kılavuz karga hesabı..

Ufuk Bey 13.02.2009 tarihli ve -Gökçek bu kez kaybedecek- başlıklı yazısında, “…. Bu anlamda CHP Ankara’yı alır diye düşünüyorum…İstanbul’mu?. CHP’nin İstanbul’u alması imkansız. Baykal bile aday olsa CHP İstanbul’u alamaz. İstanbul varoşları tarikat ve AKP.” diyor.

Oysa aynı konudaki 09.03.2009 tarihli ve -Baykal kazanmak istemiyor- başlıklı bloğunda; “Baykal İstanbul’da elini sallaya sallaya alacağı Belediye Başkanlığını hiç olmaz adam Kılıçdaroğlu’na veriyor, Sarıgül’ü de partiden kovuyordu. Oysa Sarıgül’le yaşanmış ne varsa yaşanmıştır deyip onu pekala İstanbul Belediye Başkanlığına ikna eder sonradan gel parti başkanı ol diyebilirdi.”diyor.

Sarıgül’ü Atatürk’ün koltuğuna layık görüyor. CHP’nin İstanbul’u alması imkansız diyor, İstanbul varoşlarının tarikat olduğunu söylüyor yine de Sarıgül olsaydı alırdı diyor.

O zaman sormazlar mı, Sarıgül oylarını tarikatlerden mi alarak CHP’ye başkan olacaktı .

Fetullahçı olduğunu bildiğimiz Sarıgül ve CHP başkanlığı!!!..

Yorum ve karar okuyucunun.

Diyorum ya kılavuz sorunu var Ufuk Bey’in. (ki yazımızın konusu olmadığı için Sarıgül’ün nasıl birisi olduğunu uzun uzun anlatmaya gerek yok)

Devam edelim.

Ufuk Bey 26.02.2009 tarihli ve –Baykal’ın itirazı- başlıklı yazısında; En büyük Baykal düşmanıyım, ama Baykal haklı diyor ve yazısına Baykal’a “akıl vererek” devam ediyor. “Yahu Baykal bir kere bile halkın anlayacağı dille hitap et. Halk, başbakan devlet olanaklarını kullanıyor demekten anlamaz… Bak say… Uçağa binersem şu..Helikopterle gidersem şu… kadar para parti kasasından çıkması gerek. Ama Başbakan devletin parası ile miting yapıyor, yani sizin paranızla, sizin vergilerinizle miting yapıyor de ya..” Bir kere yazıdaki üslubun (ya’lı, Yahu lu ) nasıl bir üslup olduğunu tartışmak bir yana, Ufuk Bey bari eline alfabeyi alıp tahtanın başına geçseydin. Öğretmensin nasıl olsa….

Anlar anlar Ufuk bey, halka güvenmek lazım. Halk her şeyi anlar , beyazın ak, akın beyaz olduğunu anlar. Baykal nasıl anlatırsa anlatsın. Halk anlar. Yeter ki bu tür boş demogojilerle halkın dinleme isteğini kırmayalım.

Yine 11.02.2009 tarihli –Baykal neden sevilmez-başlıklı yazısının girişinde; Baykal’ı CHP genel başkanı yapan: dürüstlük, iyi türkçe konuşma, yolsuzluklara karışmama, mazbut bir aile yapısı, 7 yıldızlı otellerin yolunu bilmemesi gibi üstün erdemlerini sıraladıktan sonra bir dizi “Baykal hataları” sıralamış. 17.madde aynen şöyle: ”Erdoğan’ın seçilmesinde onca yasa dışılık varken itiraz etmeyen Baykal, Gül’ün adaylığına itiraz eder. UYDURMA BİR 367 BULUNUR. Anayasa Mahkemesi kabul eder Baykal’ın itirazını.”

Buradaki tutarsızlıkların hangi birisini yazayım.

“Uydurma 367’yimi” yoksa bu “uydurma” 367’yi kabul eden “uydurma” Anayasa mahkemesini mi?.

Yoksa o “uydurmayı” ortaya atan Sabih Kanadoğlu’nun yok sayılmasını mı?.

O zaman bu 367’ye “uydurma” suçlamalarını yandaş basın, sözde hukukçu, sözde solcu ve liboşlardan bol bol dinlemiştik. Herhalde burada da bir kılavuz kurbanı olmuş Ufuk Bey.

Yinede hakkını yemeyelim, bu yazısını şöyle bitirmiş: “CHP’nin en suçlanmayacak, suçlanması akla hayale sığmayacak -dini siyasete alet etmekle- suçlanır. Atatürk ve İsmet İnönü’nün kemikleri sızlar.” Diktatör diye suçladığı İsmet İnönü’nün burada hakkını veriyor. Veriyor da kendisi ve İsmet İnönü hakkındaki düşünceleri ile çelişiyor. Tutarsızlık sergiliyor.

İsmet İnönü hakkındaki düşüncelerindeki tutarsızlıklara bir örnekte şu:

24.03.2009 tarih ve –İnönü’den geriye gitmek- başlıklı yazısında RTE’ye verdiği cevap. “Sayın Başbakan, II. Dünya savaşına girmeyerek sizi en azından babasız bırakmadı. Ya da siz olmayacaktınız sayın Başbakan babanız “olaki” girdiğimiz II.Dünya savaşında ölseydi.”

Başbakan’ın savaşa girseydik olmayabileceğini söyleyen Ufuk Bey hiçbir zaman İnönü’nün bu savaşa girmemek gibi deha bir politikayı nasıl uyguladığını ve o politika sayesinde bu günkü genç nüfusa sahip olduğumuzdan bahsetmez. Ama aynı yazısında (Bana İnönü bile savundurdu ya bu başbakan) diye hayıflanır.

Yine Ufuk Bey 08.02.2009 tarih ve –Baykal 2. Eşbaşkan mı?.- başlıklı yazısında; Zülfü Livaneli’nin, Baykal –Erdoğan görüşmesi ile Erdoğan’ın milletvekilliği yolunun açıldığını ima eden yazısından ve Zülfü’ye hayranlığından yola çıkarak kendisine “mantıksız” gelmeyen bu “çok önemli iddia”nın peşinden yine CHP ve Baykal düşmanlığına devam ediyor. Yine kılavuz sorunu. Ama kılavuzlar bazen de doğruyu söyletiyorlar .

Ne diyor Ufuk Bey bu yazısının sonunda “Bence ortalığı karıştırması gereken Zülfü Livaneli’nin bu yazısı benim dışımda kimsenin dikkatini çekmiyordu.” Dikkate değer bulunmamış yani bu iddia. Doğru söze ne denir.

Yine –Hıncal Abi ve CHP- başlıklı yazısında, Ufuk Bey Hıncal abisi’ne Taktik ve Strateji dersleri veriyor.

Ona göre taktik, şimdi CHP’yi desteklemektir. Strateji ise Baykal’ı CHP’den atmak. “Hepimiz Baykal’dan kurtulmak istiyoruz da, Şu anda Baykal’dan kurtulma sırası değil, AKP’den kurtulma sırasıdır Sayın Hıncal Uluç.” diye tamamlıyor yazısını.

Yine söylüyorum. Doğru söze ne denir.

Buradaki kılavuzu da Hıncal.

Mavi Gözlüm, Sarı saçlım nerdesin..

Bu türkü çok güzel bende çok severim. Keyifle dinlerim dinlemesine de..

Sadece dinleyip ah vah ederek olmuyor. Oturup o türküyü özgürce ve bütün Tv. kanallarından nasıl dinleyebileceğimizin yollarını aramak gerek.

O yoldaki ilk durak ta, Baykal'ın başında olduğu CHP iktidarıdır.

Bizim oralarda bir söz vardır Ufuk Bey: “Bıyıkla dost, sakalla düşman olunmaz” derler.

Bu kadar tutarsızlıktan sonra şimdi tutarlı ve samimi cevap ver. Baykal’mı gitsin AKP’mi?..

Saygılar.

03.02.2010

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Baykal'ı konuşlandırmayı solu ve CHP'yi yazmada başat materyal haline getirdik. Aslında işleyen süreçte yalnışlıklara ve yalnızlıklara olan katkımızı sorgulasak gerçekleri göreceğimizi düşünüyorum. Bugünlerde Baykal çekinserleri nedense seçenek olarak Kılıçdaroğlu'nu öne çıkarmaya başladılar, işte bu süreç birileri tarafından işletilen CHP'sizliği besler endişesi taşıyorum, çünkü kişiler var olan yapıyı 'Kılıçdaroğlu ve benzer özeleştiri boyutundaki düşünselliklerle' iyileştirme yerine, lider bağlamındaki radikal değişimleri çağrıştıran söylemler geliştiriyorlar; bu duruşlarıyla üretkensizliği ivmelendirdiklerinin farkında değiller..İyi bir tahlil yapmışssınız. Selamlar

ŞEVKET ÇORBACIOĞLU 
 13.02.2010 18:32
Cevap :
Evet bende Kılıçdaroğlu'nu Baykal'a alternatif gibi sunmaya çalışanların hezeyanlarını duyuyorum. Fakat onlarınki boşa kürek çekmek. Bu kongreden sonra Kılıçdaroğlu ve diğer CHP neferlerinin, Syn. Baykal'ın başbakanlığı ve CHP iktidarı için cansiperane çalışmaları ile çürüyecek ve zaten temeli olmayan bir tezdir. Değerli katkınız için teşekkürler. Saygılar..  13.02.2010 19:24
 

Zülfü de Yaşar Nuri de, Sarıgül de birer örnek. neye? Baykal'ın demokrat olmadığına... Ama Sarıgül'ü ist. belediye bşk. adayı yapabilirdi... büyük ihtimalle de kazanırdı sarıgül. hepsi bu. Yoksa sarıgül'ü yetenekli bir siyasetçi olarak görmem... Zülfü de Yaşar da lider olamazlar zaten... Bana göre CHP liderliğini tam da şu an yapsa yapsa kim yapar bilir misin? Mümtaz Soysal Hoca... onu da Ecevit mi baykal mı ne partiden atmıştı... İnönü'ye gelince... Ben çok yazdım inönü'yü. bilirsin pek garanticidir. Bizzat kendisi der bunu. "ben bir işte %95 başarı görsem girmem; Mustafa Kemal % 5 başarı görse girerdi" diye. Anadolu'ya en son geçmiştir. İş garantilendikten sonra yani. Kazım Karabekir, Rauf Orbay, Fevzi Çakmak gibi komutanlar arasında sivrilmesinin nedeni BİATÇILIĞI'dir. Bir de diğerlerinin yeteneksizliği... Yine bilirsin, 1937'de görevden almıştır İnönüyü ve küs ölmüştür Atatürk İnönü'ye... Saygımla...

UFUK KESİCİ 
 07.02.2010 9:31
Cevap :
Mümtaz Soysal hoca bu iş için biraz "genç" değil mi?..Şimdi bu "yaşlı" Baykal'ın yanında bu gencecik Soysal çok toy kalmazmı. Şaka bir yana da sevgili U.Kesici, oturmuş CHP'ye başkan arıyoruz. Düştüğümüz duruma bak. Önce elimizdekini değerlendirelim diye düşünüyorum. Önümüzde seçimler var. Önce CHP iktidarı. Saygılar..  08.02.2010 11:46
 

Bana Baykal mı gitsin Erdoğan mı diyorsunuz? Dedim ya siz Baykal BİAT çısısınız... Sanki Baykal gelse, ortalık güllük gülüstanlık olacak sanıyorsunuz... Ki asla gelemez... Siyasetin ardındaki sosyolojik değişimi göremiyorsunuz. Tıpkı Baykal gibi... Çok eski bir yazımda (Türk Burjuvazisi değişiyor) ben bunun altını çizmiştim... Okumanız için çekerim öne bir daha bakın... Sözün özü... Benim derdim sizinki gibi Erdoğan gitsin / Baykal gelsin değildir. Daha derindir. Ha ille de yanıt istiyorsanız : Erdoğan'dan nefret ettiğim kadar Baykal'dan da nefret ederim. Bu sizin BİATÇI bakışınıza göre yanlıştır. AKP'ye yardımdır... Ama dedim sizin BİATÇI bakış açınıza göre... Anlamadığım da budur... Nasıl bir aydın, LİDER BİATÇISI olur ya... Saygımla... Bana, düşüncelerime değer verip koca bir blog yazdığınız için teşekkür ederim. Sağ olunuz...

UFUK KESİCİ 
 05.02.2010 8:30
Cevap :
Sorun Baykal gitsin gitmesin sorunu değil Syn.Kesici, zamanı geldiğinde zaten gider. AKP'mi Baykal'mı sorusu sembolik ti.. Sorun AKP'nin gitmesi. Ve bizlerde bu gidişi hızlandıracak uğraşıların içinde olmalıyız. Benim dediğim bu. Seçimler yaklaşmışken AKP'nin ekmeğine yağ süren bu tür yazıların ne manası var. CHP iktidar olamasa bile alacağı her fazla oy AKP'ye darbe değilmi?. Merak etmeyin CHP iktidar olsada olmasada bu tür tartışmalar hareketlenecek seçimden sonra. O zaman konuşalım. Bizimde bu konuda söyleyecek sözlerimiz olacak tabiki. Dikkat edin iktidar olsada olmasada diyorum. Ben CHP'liyim ve Baykal'ı seviyorum. Ama bu biat ettiğim anlamına gelmez.Ülkemizi AKP'den kurtaracak parti olarak CHP gözüküyor ve desteklenmesi lazım. Ha iktidar olur olmaz o sonraki konu. Mesela: İllede CHP'yi desteklemem diyorsanız, Saadet Partisini bile destekleyebilirsiniz. O da doğru bir tavır olur. Önemli olan AKP'nin darbe yemesi.AKP dışında her partinin aleyhine yazmak AKP'ye yarar.Saygılar..  05.02.2010 19:15
 

noktada birleşiyorsunuz. Ardınç da sevmez hatta Zülfü fakülte mezunu oladığından onunla dalga geçer. Ne yani şimdi ben sizi Ardınç'la aynı yere mi koyayım..? Siz bu mantıkla yazmışsınız yazınızı... Eleştirdiğim kişilerin, beğendiğim bazı yönleri ve çabaları olduğunu yazdığım için ÇELİŞKİ görmüşsünüz yazımda... Dedim ya ben BİATÇI olmadığımdan gözümde mutlak mükemmel insan / mutlak kötü insan yoktur. Dediğiniz gibi en sevmediğim İnönü'yü de en sevmediği Baykal'ı da yeri geldiğinde övmüşümdür... Bu çelişki değil, DİYALEKTİK DÜŞÜNME dir. CHP'nin AKP altarnetifi olmasına gelince... CHP asla AKP'nin altarnetifi değildir. CHP iktidar olacağını hiç düşünmediğinden ne proğramı vardır, ne yapacağı öngördüğü bir eylemi. Boşuna değildir bu parti 60 yıldır iktidar yüzü görmemiştir. Ecevit kısa süreli koalisyonu dışında... Erdoğan, Baykal'ın çocuğu yaşındadır... Türk siyasetinde 50 yıldır siyasetçilik yapıp da başbakan olamayan tek liderdir BAYKAL. Bunu bir düşünmenizi isterim...

UFUK KESİCİ 
 05.02.2010 8:16
Cevap :
RTE gibi birisinin çıkıp CHP'yi yada bir başka sol partiyi iktidara getirmesini istiyorsunuz. Baykal'ı bu konuda "yetersiz" gördüğünüzden bir Sarıgül'e bir Zülfü'ye v.s. sarılıyorsunuz. Asıl biat etmek yada biat edecek birisini aramak bu değilmidir?.Yani arayışınızda halk yok. Ardıç, Livaneli, Sağlar, Sarıgül, Çetin gibi "değerlerin" ve geçmişten hikayeler anlatmanın bu saatten sonra halka'da, CHP'ye de Solada bir yararı yok. Kafa karıştırmaktan başka. Ne Garip: 25.11.2007 tarih ve -İsmet İnönü Büyük bir Devlet adamıdır- başlıklı yazımda, İnönü'yü Milli Gazete yazarı M.Şevket Eygi'ye karşı savunmuştum. Şimdi de size karşı savunuyorum. (haddim olmayarak tabi, yoksa İnönü'nün bizim savunmamıza ihtiyacı yok.) Bütün enerjimizi CHP iktidarı için harcamalıyız. Ondan sonra bu konuları gündeme daha rahat getirebiliriz. Hemde düşmana cephane vermemiş oluruz. Önce AKP gitmeli Ufuk Bey, Baykal değil...Yoksa siz öyle düşünmüyormusunuz?. Saygılar..  05.02.2010 15:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 243
Toplam yorum
: 688
Toplam mesaj
: 103
Ort. okunma sayısı
: 736
Kayıt tarihi
: 26.03.07
 
 

1957 Kars doğumluyum. Emekliyim. Gazi Üniversitesi İİBF İşletme bölümü ön lisans mezunuyum. Yazı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster