Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Nisan '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
253
 

Baykal neden kendisiyle çelişiyor?

Baykal neden kendisiyle çelişiyor?
 

CHP Lideri Deniz Baykal...


22 Temmuz öncesinde Cumhurbaşkanlığı seçimi için bir sürü tatsızlık çıktı. Sayın Baykal, partisinin MKYK toplantılarında önemli açıklamalar yaptı, diğer parti liderlerinin yaptığı gibi. Ve konuşmalarının çoğunda:”CHP, Atatürk’ün partisidir. CHP’yi Ulu Önder kurmuştur.” gibi açıklamalara yer veriyordu. Daha sonra Miting meydanları doldu taştı. Sadece Ankara ve İstanbul değil, tüm şehirler bundan nasibini aldı. Her şehirde parti mitingleri yapıldı. Ne için? 22 Temmuz Genel Seçimler için. Ancak Sayın Baykal, yine aynı tartışmayı alevlendiriyordu. Halk da şunun farkındaydı: ”Atatürk ülkeyi kurtarmış, meclisi kurmuş, partiyi kurmuş. Ama rezil edenler bunlar olmuştu.” Ortada başarı olduğu zaman diyeceklerini söyleyeyim: ”Biz başardık.” Başarısız oldukları zaman ne diyorlar: ”Ulu Önderin kurduğu parti her zaman haklıdır. Başarısızlık söz konusu değildir.” Ancak çelişkileri de ortaya koyacağım, bu makalemde.

“CHP, Atatürk’ün partisidir.” diyen Baykal, bugün CHP Olağan Kurultayında olağan bir şekilde konuşma yaptı. Konuşmanın sadece %65’ini dinlediğimi söyleyebilirim. CHP’nin tarihçesini anlatıyordu, bir bölümde. Ancak dikkatimi çeken kısım, tam olarak baştaydı. Sayın Baykal şunları dile getirdi:”CHP’yi 1992’de, biz kurduk.” CHP’nin 12 Eylül ihtilalında kapatıldığını biliyoruz. Yani Ulu Önder Atatürk’ün kuruduğu parti, bir ihtilala kurban gitmişti. CHP, daha sonra “9 Eylül 1992” de Sayın Deniz Baykal tarafından kurulmuştur. Hatta kapatılan siyasi partinin(Atatürk’ün partisinin) isminin yeniden kullanılabilmesini içeren 19 Haziran 1992 tarih ve 3821 sayılı yasaya dayanarak kurulmuştur. Peki, Sayın Baykal niçin kendisiyle çelişiyor?

Hiçbir şekilde bir hakaret ya da aşağılama maksadım yok. Hatta ben de “Bu yılın modası: Anayasa Mahkemesi” başlıklı makalemde bugünkü Cumhuriyet Halk Partisi’nin Atatürk’ün kurduğu parti olduğunu yazmıştım. Ancak birkaç dakikalık araştırmayla yanlış bildiğimin farkına vardım.

Diyelim ki Atatürk’ün partisi. Aslına bakarsanız ismini de Atatürk bulmuştur, muhtemelen. Bu yüzden saygımız büyüktür. Ancak bir mitingde “Atatürk’ün partisi” bir diğerinde “Biz kurduk” demek, büyük çelişkidir. Ve siyasette çelişkilere yer yoktur, olmamalıdır.

Sonuç olarak; Baykal’ın kendisiyle çelişmesini anlamlandıramıyorum. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk siyasi partisinin ismini kullanarak başarısız olmalarını da kabullenemiyorum.

Başka bir makalemde görüşmek üzere…

Teşekkürler…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 89
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 3136
Kayıt tarihi
: 10.11.07
 
 

Tesekkurler ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster