Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ocak '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
898
 

Baykal yine Şeş-irdi!..

Baykal yine Şeş-irdi!..
 

Son zamanlardaki demokratik açılımlarıyla CHP'nin anakronik yapısını değiştirmesini beklediğimiz Sayın Baykal, Kürtçe yayın yapan Şeş TV. nin açılması dolasıyla yine aslına döndü.

Devletin Kürtçe bir televizyon ile Kürt halkına yayın yapmasını yanlış buluyor Sayın Baykal. Gerekçesi de doğrusu çok makul(!): Aynı şeyi diğer etnik gruplar da isterse ne olacakmış, 70 Milyonun geliri belli bir azınlık için harcanabilir miymiş, bunu isterlerse özel kişiler yapmalıymış...

Dikkat ederseniz devletin bu açılımından bir hoşlanmayan da DTP idi. Onlar da TRT eliyle Kürtçe yayın yapan bir kanalın açılmasını "sevinçle" karşılamadılar. Ne de olsa Roj Tv gibi bir televizyonları vardı onların..

Demek oluyor ki, bu ülkede kimlikler üzerinden siyaset yürütünler, bu "ayrışma" nın sona ermesini istemiyorlar. Son yapılan bir araştırmada bu ülkede 15 Milyon Kürt vatandaşımızın yaşadığını ortaya koyuyor. Siz bu 15 Milyonun hissiyatını dikkate alarak, devlet eliyle, onlara böyle bir jest yaptıysanız bu birleştirici mi olur, yoksa ayrıştırıcı mı!..

Şeş Televizyonunun masrafları dolayısıyla Türklerin paraları Kürtlere harcanmışsa, o zaman sormazlar mı Sayın Baykal'a 15 Milyon Kürt'ün parası niye 50 Milyon Türk'e gitti bu güne kadar!.. Asıl ayrımcılık bu değil mi?

Sayın Baykal'a, bu yaşına rağmen, biz mi anlatacağız ki, "bölüşüm" ün adil olduğu yerde "bölünme" olmaz.. Bölünme asıl, bölüşme'nin adaletsiz olduğu yerde ortaya çıkar.

Türkiye bu saplantılı "korku" siyasetlerinden çok zarar gördü. Yıllarca önce çözülmesi gereken sorunlar ta günümüze kadar geldi. Bu yüzden çok can ve çok mal kaybettik; hem de genel bütçemizden..

Kaldı ki, "devletçi" bir zihniyetin temsilcisi olan CHP'nin genel başkanı olan Sayın Baykal'ın bu açılımdan dolayı, sırf bu nedenle bile memnun olması gerekiyor. Oysa, Sayın Baykal, bu işlerin özel kişilere bırakılmasından bahsediyor. Aslında şu aşamada belki de, asıl tehlikeli olabilecek olanı tavsiye ediyor.

Seçimler yaklaştıkça, çarşaf açılımı ile puan toplayan Baykal, alışılmış refleksleri nedeniyle kazandıklarını kolayca kaybediyor.

Siyasi hayatının sonunda Başbakanlığa yürümesi için, tüm halkına kucaklarını açmasını beklediğimiz Sayın Baykal, Şeş TV. dolasıyla yine şeş-irdi.

Belki de Baykal hep aynı Baykal da, "şeş-ir" en biziz!..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İzlemiş yada duymuşsunuzdur. Osman Baydemir, bu zaat '' Dilimizi verdiler, topraklarımızıda verecekler.'' demiştir. Bu talebi nasıl değerlendireceğiz? Toprak mı vereceğiz? Demek ki Sayın Baykal endişelerinde haklı imiş. Yani ''ŞEŞ-İR'' memiş. Bu yayını özel kanal yapmış olsa idi belki de bu istekde bulunamayacaklardı. Saygılar.

GÖCEKLER GÜVERİNCE 
 12.01.2009 11:36
Cevap :
Dıyarbakır belediye başkanı, TRT nin Kürtçe yayınından rahatsız olduğu için ortamı geriyor Sevgili hemşerim..Bugüne kadar Kürt halkını istismar ettikleri gerekçeler ellerinden gidiyor..Baykal da çarşaf açılımından sonra Kürt açılımı yapacaklarını söylüyordu ancak devlet eliyle yapılan bu yayına karşı çıktı..Şeş-irdi demem bundandır. Oradaki insanlar Roj tv. yerine TRT yi izleyecek, bunun neresi kötü veya tehlikeli..Baykal sadece muhalefet yapıyor ama onu da hakkıyla yapamıyor..Selamlarımla..  12.01.2009 13:15
 

Bu Baykalfobiyasından kurtulamadınız gitti. Acaba söylediğinde nasıl bir yanlış var; çok tabi bunun devlet eli ile yapılması yanlış. Özgürlükleri yaşanabilir hale getirmek başka birşey, ülkeyi bölünmeye götürecek sorunlara makyaj niteliğinde yapılan çözümlemeler başka birşey. Daha şimdiden bu ülkenin kıymetli etnik yapıları bizde kanal istiyoruz gibi talebleri dile getirir hale geldiler. Peki bu iş bölüşüm mü?? bölünme mi zaten tek dille birbirimizi zor anlıyoruz, üstüne birde 20 dil daha geldimi bakın siz curcunaya. Ben şunu söylemek istiyorum eğer bu ülke güçlü bir maddi yapıya ve okuma seviyesine sahip olunsaydı , bugün bu sorunlar değil nanoteknolojiyi konuşurduk. Bu kadar özgürlükten bahsediyorsunuz ama okullardaki ingilizce eğitim için devlet dilini savunmuyorsunuz.

deneme13 
 10.01.2009 16:48
Cevap :
Fobia bende değil Sayın deneme deneme..Fobiya Baykal'ın kendisinde..Bakın bugün nano teknolojiyi konuşamıyorsak, bu en temel hakları zamanında insanlarımıza vermediğmiz içindir.Batılıların yüzyıl önce çözümlediği Demokratik yapıyı kuramadığımızdandır... Sizin Türkçe yayınlarınızı anlayamayan bunca insan, başka kanalları izliyordu. Şimdi sizi dinleyecek; bu çok geç kalınmış bir iş aslında. Bugüne kadar, bölünme tehlikesi ile milleti soyanların silahları yeraltından çıkarılıyor bugün...İngilizce eğitime gelince; buna ben sizden çok karşıyım..Ama Sayın Baykal karşı mı? İngilizceyi eğitim dili olarak zorunlu hale getirenler asıl şimdi Kürtçe yayına karşı çıkıyor..Asıl Tezat burada..Selamlar..  10.01.2009 21:57
 

güzel tespit....

serdarch 
 08.01.2009 9:36
Cevap :
Teşekkürler..  08.01.2009 22:59
 

Merhaba Ali Bey...Bu konuda yazdığım blogda, herkesin anadilini konuşmasına karşı olmadığımı yazdım; dolayısıyla Kürtçe televizyona da. Ama bu arada endişelerimin de olduğunu söyledim. İşte Baykal'ın bu tavrı da endişelerim içine giriyor. Sebebi de, başka bloglarımda da belirttiğim gibi "demeokrasinin tüm kurum ve kurallarının ülkemizde henüz tam olarak yerleşmemiştir". Bu da önemli bir açılımdır, umarım kafa kırmadan göz çıkarmadan bu işin de üstesinden geliriz.Bu arada bilimsel bir yaklaşımdan söz etmek isterim. Bağımsızlığın oluşması ve devlet aşamasına gidişin yolları dil,kültür,ulus,ülke ve devlettir. Bu genel bir doğrudur ama böyle de olmayabilir.Umarım bu açılım, dil,kültür,halk(ulus demek istemiyorum) kademelerinden öte geçmez ve ayrılmalara yol açmadan birlik,beraberlik ve bütünlük içinde devam eder.Kürtçe yayın yapan bu kanalın açılışındaki bayrak ve ulusal marşa da yine umarım kimsenin itirazı olmaz.Selamlar.

cdenizkent 
 03.01.2009 12:52
Cevap :
Sayın denizkent, bu türlü kültürel hakların tanındığı gelişmiş demokrasilerde her hangi bir sorun çıkmıyor..Biz de çıkacağını sanmıyorum; çünkü bu ülkenin insanları Kürdüyle Türküyle birarada yaşamaya kararlı; geçmişte de bugün de...Zaten, mutlaka ayrılmak isteyeni zorla tutamazsınız..Ama böyle bir şey yok..Bu bakımdan bu türlü hakların gecikmiş olduğuna inanıyorum ben..Selamlarımla..  03.01.2009 23:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1617
Toplam yorum
: 4205
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 789
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster