Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ağustos '17

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
516
 

Bayram 10 Gün Olursa Ne Olur?

Bayram 10 Gün Olursa Ne Olur?
 

Bayram trafiği yine böyle olacak


Aman olmasın! Lütfen!

Zaten tembel bir milletiz. Çalışıp, övüneceğimiz, güveneceğimiz birşeylerimiz yokken bu kadar tatil yapıp, işten kaytarmak niye?

10 gün tatil olursa neler olur düşünüyor musunuz?

1-    Bayram trafiği kazaları artar. Her gün onlarca insan canını kaybeder ve sakat kalır.

2-    Gittikleri yerlerde nüfus artışı nedeniyle sular kesintiye uğrar. Kalacakları yazlıklarda deniz tuzu ile oturabilir, tuvalete dökecek su bulamayabilirler. Çünkü bulundukları tatil bölgesinin su rezervini onlar gibi bayram tatilcileri tüketiyor olacak. Artık kim, ne zaman, ne kadar kullanabilirse şanslı demektir.

3-    Su kesintilerine bağlı olarak bahçeler sulanamayacak, bulaşık ve çamaşır makineleri de çalışamayacak

4-    Elektrik kesintileri yaşanması da cabası.

5-    Gittikleri yerdeki marketleri talana uğratan yazlıkçılar ve misafirleri için o bölgenin daimi halkına ihtiyaçlarını bulmalarını zorlaştıracaklar. Çekirge sürüsü gibi market raflarına saldıracaklar.

6-    Tatil demenin gürültü, trafik, kalabalık yaratmak olduğunu sanan insanlar birbirlerine girecek, yer kapma ve yol verme tartışmaları yaşanacak, tatiller burunlardan gelecek.

7-    Hiç kimsenin tatili uyumak, kitap okumak, müzik dinlemek ya da hobilere zaman ayırmak şeklinde de yaşanabileceğini düşünmediği,  yorucu bir tatil dönemi oluşturulacak. Tatil dediğin dinlenme değil midir? Evde de dinlenebilir ve tatil yapabilirsiniz.

8-    Bayram tatilinin aile bireyleri ile birlikte olmak olduğunu düşünenler de çocukları ile aile büyüklerine ziyarete giderek; başlarını ütüleyecek, hane halkına masraf ve iş çıkartacak. Geldikleri için sevinen aile büyükleri konukların gidişi ile daha bir mutlu olacak, rahatlayacak.

9-    Çocukları olanlar tatile gidince anne- babalığı unutup, çocuklarını ortaya salacak; bazı çocuklar süs havuzlarında cereyana kapılacak, bazıları baraj ve göl sularında boğulacak, bazıları da diğer aileleri rahatsız ettikleri için şikayet ve tartışma nedeni olacak.

10-   On gün boyunca işleriniz duracak. Sağlık, hukuk, banka, ödeme, iş teslimi ya da para temini gibi bir an önce olmasını beklediğiniz işleriniz; gerekli personel tatilde olacağı için bayram sonuna kalacak.

11-    Mangal ve piknik yapacak olanların çıkaracağı yangınlarla yine ormanlar yanacak. Yine ağaçların ve o alanda yaşayan canlıların yaşam hakları ellerinden alınacak.

12-    Tabi bir de işin temizlik yanı var. Tatilcilerin çöpleri doğayı ve konteyner çevrelerini kirletecek. Kendi çöplerini toplamadan doğaya bırakanların artıkları çevre kirliliğine neden olurken, temizlik personelinin de tatilde olacağı bu dönemde konteynerlar da dolup, boşalmayacak. Çöp dağları oluşacak.

13-    Bu arada sakın bir yerlerinizi kesmeyin, dişleriniz ağrımasın, kimseler hasta olmasın. Çünkü sağlık personeli de 10 gün tatilde.

14-    Otellerde açık büfe israfçılığı had safhaya ulaşacak. Hayvan barınaklarına da gönderilmiyorsa otellerden atılan yiyecekler, çöplerde ziyan olacak.

15-   Deniz kıyısında şezlong kapma, yanlış otel odasına yapılan rezervasonlar, sahilde yer kapma yarışması gibi aksaklıklar da yaşanacak.

Atanamamış, iş bulamamış bunca insanın olduğu ülkemizde, hangimiz ne kadar çalıştık da yorulduk ki? Üretemeyen, sergileyemeyen, okulunu bitirip de evinde oturan o kadar çok insan varken; tatili kim için istiyoruz? Kim 10 günlük tatili hak etti?

Yapmayın Allah aşkına. Turizmi kalkındırma hikayesi ile yolları kana bulamayın, can almayın, sıkıntı ve yorgunluk çıkarmayın. Bayram tatili bayram kadar olsun. Kurban bayramı 4 gün ise 4 günde kalsın. 6 bile çok. 10 hiç olmasın lütfen. Lütfen!.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence de bayram tatilleri gerçek süreleri kadar olmalı. Ülke turizmden ibaret değil ki!

Ata Kemal Şahin 
 13.08.2017 7:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 64
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 177
Kayıt tarihi
: 20.01.16
 
 

4 kitabı olan bir editör- yazar. Hayvansever. Çevreci. Kadın hakları savunucusu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster