Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Haziran '19

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
49
 

Bayram Barış İçin Bir Fırsat

Sevgili okurlar,
 
Hepinizin Ramazan Bayramı mübarek olsun.
 
Ramazan Bayramı sevinç ve coşkunun yaşandığı, kardeşlik duygularının kabardığı, sevgi ve saygının öne çıktığı önemli bir  gündür.
 
Bu güzel gün bahanesiyle dargınlıklarımıza son vermeliyiz. Tanıdığımız veya tanımadığımız kişilerle bayramlaşmalıyız. Komşu ve yakınlarımızın hal ve hatırlarını sormalıyız. Komşu ve akrabalarımızı ziyaret etmeliyiz. Onlarla  bayramlaşmalıyız. 
 
Bayram günlerinde  dargınlıklarımızı daha kolay yok edebiliriz. Çünkü bayramlar barış ve kardeşlik için iyi bir fırsattır.
 
Bazı mağazalar yılın belli zamanlarında indirim uygular ve “fırsat ürünleri” belirler. Bu fırsat belli bir süre için geçerli olur. 
 
İşte bu bayram günlerini de fırsata çevirmeliyiz.
 
Şu azgın nefsimizi biraz zapt edip mübarek Ramazan ve Bayram günlerinde dargın olduğumuz kişilerle barışmanın yollarını aramalıyız. Barışmak için üçüncü kişilere de iş düşebiliyor. Üçüncü kişiler de çekinmeden  bayram günlerini fırsat bilerek  dargınları barıştırmaya gayret göstermelidir. 
 
Ne acıdır ki, her zaman dargınlıkların devam ettiğini görmekteyiz. Büyükler barışarak gençlere örnek olmalıdırlar.
 
Günümüzde  ne yazık ki, dargınlıkları her alanda görmekteyiz. İş yerindeki meslektaşlarda,  ailede, komşular arasında, arkadaşlar arasında dargınlıklar süregelmektedir. Hatta kardeşler, eşler, baba oğul vb. yakınlar bile birbirlerine dargın durumdalar....
 
Üç günlük geçici şu dünyada değer mi dargınlıklar.... Ölümlüyüz elbette. Er geç bir gün bu dünyadan göç edeceğiz.
 
İş işten geçmeden dargın olduğumuz kişilerle konuşalım, görüşelim, dertleşelim ..... Bunları insan olmamız  nedeniyle yapmamız gerekiyor.
 
Dinimiz  dargın durmanın uygun olmadığı bildirilmiştir. 
  
Sevgili Peygamberimiz şöyle buyurmaktadır: “Bir müslümana kardeşine üç günden fazla küsmesi helal olmaz." (Buhari, edeb, 57-62.)
 
Ayrıca dostluk ve kardeşlik için Sevgili peygamberimiz Hz.Muhammed (sallallâhu aleyhi ve sellem) şöyle buyurur: “Ey Allah’ın kulları kardeş olunuz.” (Buhari.nikah.45.) 
 
Sevgi barış ve kardeşliğin öne çıktığı bayram günleri dışında da bu güzel davranışları devam ettirmeliyiz. Birbirimizi Allah için sevmeliyiz.
 
 Peygamberimiz şöyle buyurmaktadır: “Mü’min olmadıkça cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de Mü’min olamazsınız…” (Müslim,İman, 93.)
 
 Kendimiz için istediğimizi din kardeşimiz için de istemeliyiz. Sevgili peygamberimiz Hz.Muhammed (sallallâhu aleyhi ve sellem) şöyle buyurur: "Hiç biriniz kendi nefsi için istediğini (Mü’min ) kardeşi için de istemedikçe (tam) Mü’min olamaz.” (Buhari,İman, 7) 
 
Başka bir hadiste ise peygamberimiz şöyle buyurmaktadır: “Müslüman müslümanın kardeşidir, ona hiyanet etmez, yalan konuşmaz ve onu sahipsiz bırakmaz. Müslümanın her şeyi; ırzı malı ve kanı müslümana haramdır…” (Müslim ,birr ve sıla, 32.)
 
 Bayram dolayısıyla küs ve dargınlıkları sonlandırmalı, barış ve sevgi içinde yaşamalıyız. 
 
Hiç kimsenin düşünce ve kanaatine, siyasi görüşüne, dini anlayışına ve diğer farklılıklara bakmaksızın insanca  birlikte ve saygı içinde yaşamalıyız.  
 
Hepimiz aynı bayrak altında, aynı vatan toprağında, aynı inanç, aynı tarihi ve kültürel değerlerle bir ve beraberiz. Kısaca aynı gemi içindeyiz. Bu gemi Türkiye Cumhuriyetidir. Geminin bayrağı ise Türk Bayrağıdır. Gideceğimiz başka bir yer yoktur. 
 
Bu vatan hepimizindir. 
 
Gelin şu bayram günlerinde sevinç ve coşkuyla birbirimizle barışık bir şekilde sevgi ve saygı içinde birbirini kucaklayalım. Bayram bahanesiyle dargınlıkları giderelim. Kardeşçe yaşayalım.
 
Sevgi ve barış dolu nice bayramlara İnşallah!
 
Bayramınız kutlu olsun.
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 361
Toplam yorum
: 35
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 647
Kayıt tarihi
: 08.04.13
 
 

1965 Trabzon Of doğumluyum. İlahiyat Fakültesi mezunuyun.Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeniyi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster