Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ekim '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
419
 

Bayram gelmiş Benim neyime

Bayram gelmiş Benim neyime
 

Her çocuğun savaşsız bir ortamda ailesiyle ve sevdikleriyle bir arada bayram tadında bir yaşam geçirmesi dileğiyle…


“Ben isterim ki!
Bulutlar ağlasın,
Ama çocuklar ağlamasın;
Hiçbiri öksüzlük, yetimlik nedir duymasın..!”

— Ataol Behramoğlu

Bayram gelmiş diyorlar; herkeste bir telaş, herkeste bir heyecan varmış. Çocuklar bayramlıklarını giyinmiş, süslenmiş; ev ev, kapı kapı gezip şeker topluyorlarmış, harçlıkalıyorlarmış. Büyüklerinin ellerinden öpüp yanaklarına sıcacık bir öpücük alıyorlarmış. Kim daha fazla şeker toplayacak diye birbirleriyle yarışıyorlarmış. Kimisi ailesiyle birlikte akrabalarını ziyarete gidiyormuş, kimisi de birkaç günlüğüne de olsa tatile çıkıyormuş. Şimdi bayram gelmiş, benim neyime..! Ben ki sokakta yatan evsiz barksız bir çocuğum, hatta çocuk bile denilmez bana. Yüzüme bir baksanız tanımazsınız, çocuk olduğuma inanmazsınız. Daha şimdiden alnımı kırışıklıklar kaplamış, yüzüm rüzgârda buruşmuş, rengim kışın soğuktan, yazın sıcaktan kararmış. Bir rüzgâr esse alır götürür ufacık bedenimi; açlıktan bedenim sıska kalmış, gelişememiş.

Bayram gelmiş, bahar gelmiş, sinemaya yeni filmler gelmiş, okullar açılıyormuş, benim neyime. Ben ki sokakta büyüdüm, okula gitmedim, okuma yazma bilmem; param yoktur, sinemaya bilet alamam; bir ailem yoktur, akrabam yoktur, o yüzden bayramlaşacak kimsem de yoktur. Ben bir öksüzüm, ben bir yetimim; el öpecek ne anam var ne de babam… Bayram gelmiş benim neyime..!

Ben mendil satarım, simit satarım, bazen de sakız satarım. İki kuruş kazanınca bana bayramdır o gün. Kış geldi artık; bana bir kapı açılsa işte o gün bayramdır bana; mideme bir tas sıcak çorba girse işte o gün bayramdır bana. Dedim ya, ben bir sokak çocuğuyum, bayram gelmiş benim neyime..!

Bayram gelmiş, kurbanlar kesiliyormuş, eller, yanaklar öpülüyormuş; en çok da çocuklar seviniyormuş. Bayram gelmiş benim neyime… Ben ki, savaşın çocuğuyum; kan görünce ağlar kaçarım, korkarım kandan. Bir cana zarar gelsin istemem, bir parmak sızlasın istemem. Eller, yanaklar öpülüyormuş neyime… Ben ki, yetim ve öksüz bir çocuğum; öpecek ne bir ana eli, ne de bir baba eli var benim. Yanaklarıma buse konduracak ne bir annem, ne de bana harçlık verecek bir babam var. Ben ki her ikisini de savaşa kurban verdim; hem de bayrama birkaç gün varken. İşte o yüzden bayramlar bana acı verir, hüzün verir. Bayramlar bana savaşı hatırlatır; en çok da anne babasızlığı yüzüme vurur. Ben ki savaşın çocuğuyum, bayram gelmiş benim neyime..!

Bayram gelmiş, herkesin ailesi yurda gelmiş, çocuğunu götürüyormuş eve; beraber akrabalarını ziyaret edeceklermiş, köylerine gideceklermiş. Bayram gelmiş benim neyime… Ben ki, yurt çocuğuyum; ailem olmadığı için buradayım. Annem beni doğururken ölmüş, babam annemin ani ölümüne dayanamayıp acı içinde can vermiş. Akrabalar bana bak(a)mamış; o yüzden kimsem yoktur benim. Ne bir anam, ne bir babam, ne de beni evlerine götürecek bir akrabam... Ben ki her bayram yalnızlığı yüreğinde defalarca yaşayan bir yurt çocuğuyum. Bayram gelmiş benim neyime..!

Bir aileniz varsa ve bayramlarda bir aradaysanız çok şanslısınız demektir. Peki, önümüzdeki bayramda sokakta yatacak olan yüzlerce, binlerce evsiz barksız sokak çocuğunu hiç düşündünüz mü?

Ya savaşın gölgesinde yetim ve öksüz kalmış, minik gözleriyle kan görmeye bile dayanamayan o savaş çocuklarını hiç düşündünüz mü?

Peki, anne baba sevgisini hiç tatmamış, kim olduğunu ona arada bir hatırlatacak bir tek akrabası dahi olmayan, sevgiye hasret, sıcak bir kucak isteyen ancak bulamayan o yurt çocuklarını… Hiç düşündünüz mü?

Lütfen düşünelim ve unutmayalım onların da var olduklarını..!

Her çocuğun savaşsız bir ortamda ailesiyle ve sevdikleriyle bir arada bayram tadında bir yaşam geçirmesi dileğiyle…

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1101
Kayıt tarihi
: 07.05.13
 
 

1977 doğumlu. Atatürk Üniversitesini bitirdi.Öğretmenlik ve yöneticilik yaptı.2007'de Ankara Üniv..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster