Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mayıs '20

 
Kategori
Gelenekler
Okunma Sayısı
121
 

Bayram ve Corona Özel Yazısı

Hatırlar mısınız eski bayramları? Hep böyle başlayan hep eskiye özlem duyulan bayram anıları, gelenekleri, yemekleri, ziyaretleri….vb. Evet, bu yıl hiç unutulmayacak ve ömrümüzün sonuna kadar da hep anlatacağımız hep bizi hüzünlendirecek bir bayram, bir ramazan bayramı bizlerin oldu.

Eskisi gibi bayram tatili kaç gün diye merak edip, tatil planları yapmalar yok artık. Bizi evlerde bekleyen ama bir telefonla geçiştirdiğimiz büyüklerimiz gibi bizde evlerde öyle bekleyeceğiz.

Eskisi gibi el öpmeler, çocukların haçlık almaları, yaşlılarımıza sarılmalar, samimi kucaklaşmalar yok artık. Fark etmeden kıymetini bilmediğimiz değerlerin kıymetini anlayacağız.

Eskisi gibi bayramlıklarını giyip sokakların tozunu dumanına katan çocuklar yollarda yok artık. Sokağımızın, mahallemizin, yüksek sesle top oynayan, koşuşan civil civil çocukları  ve onların neşeli seslerinin kıymetini anlayacağız.

Eskisi gibi yemekler, hazırlıklar yapıp akraba, eş,  dost ziyaretleri, ikramlar ile bayram tatlıları yok artık. Yokluk içindekiler ile kimsesizlerin yaşadığı yokluk ve yalnızlık ile bizde kendi kendimizi dinleyeceğiz.

Eskisi gibi dediğimiz ve daha eskisine özlem duyduğumuz her şey elimizden alındı. Bizler kıymetini bilmediğimiz her şeyin yokluğu ile cezalandırıldık. Bunun adı ister corona olsun ister covid 19 olsun. Elde olmayan zorunluluklar bunu yapmamıza, sağlığımız için evde kalmaya yitti bizi. Yaşadığımız bu zor ve zorlu süreç bizleri birbirimizi daha çok seven, daha çok paylaşan, daha çok anlayan,  toplumsal ve evrensel değerlerimizin farkına vardığımız bir dünyaya ve yaşama yöneltsin.

Her şey geçiyor buda geçecek yada alışacağız bir gün ama  Allah bir daha bize böyle bayramlar, böyle ayrılıklar, böyle yalnızlıklar yaşatmasın. Bu vesile ile özellikle bu zor süreçte alanda görev yapan emniyet ve güvenlik mensuplarımıza, sağlık çalışanlarımıza ve tüm hizmet birimlerinde fedakarca halka hizmet veren kardeşlerimizin  ve hepinizin ramazan bayramını en içten dileklerimle kutlar, büyüklerimin hassaten ellerinden küçüklerimin gözlerinden öpüyorum.

 

Büşran Betül Kaya bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 173
Kayıt tarihi
: 25.12.18
 
 

Bir Eğitimci ve birçok STK'ın aktif üyesiyim. Memleketim Kilis için çalışır ve lider bir Türkiye'..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster