Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ekim '07

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
693
 

Bayram ve hüzün..

Bayram ve hüzün..
 

Ramazan ayının son gününe geldik. Yarın Ramazan Bayramı. Allah' ın rızasını kazanmak için oruç tutan büyüklerin ve tüm çocukların Şeker Bayramı. Bayram hazırlıklarına başlanır, bayram temizliği yapılır, baklavalar börekler açılır, bayramlık örtüler serilir. Ziyaretlerde öncelik yaşlılara, hastalara ve aile büyüklerine verilir. Küsler barışır, dargınlıklar unutulur. Dostlar akrabalar bir araya gelinir. Küs olanlar varsa onlar barıştırılır. El öpen çocuklara para ve hediye verilir. Ziyarete gelenlere yemek ikram edilir. Şimdi herkes içinden geçiriyordur nerde o eski bayramlar diye..


Bayramlar bugün şehirlerde geleneklerimizden uzak ve coşkusuz kutlanmaktadır. Olması gerektiği için bayram ziyaretleri yapılır. Hatta ve hatta telefonla bile geçiştirilebilinir. Bayramı çalışan insanların çoğu tatil yerine değerlendirip hemen rezerveler yapılır bulunulan şehirden hemen kaçmak isterler. Nedense bunun için denilir nerde o eski bayramlar. Bayramlar millet olarak bizim kültürümüzün bir parçasıdır. Bir millet gelenek ve göreneklerine sahip çıkarsa ancak o zaman kendi kültürünü koruyabilir. Bilinmelidir ki bir ulus ancak kültürüyle ve gelenek görenekleriyle vardır.

Bugün arefe yarın bayram bu gece bir kez daha düşünelim bu kış günlerinde, bizler sıcak evlerimizde misafirlerle bayram coşkusu yaşarken, bir yerlerde aç paltosu olmayan, sokaklarda yaşamak zorunda kalan, soğuktan üşüyen, burnu akan insanları bir kez daha düşünelim. Bizler bayram kalabalığı içinde kahkahalar atarken, hiç kimsenin kapısını çalmadığı yapayalnız, insanları da bir kez daha düşünelim.


Yarın bayram benim bayramım annemin hadi uyan, babanlar namazdan çıkmadan onları bekleyelim sesiyle olmayacak, benim bayramım, hiç daha önce yaşamadığım bayramdan farklı olacak. Hüzünlü olacak benim bayramım ilk kez ailem olmadan olacak. Hüzünlü olsa da, güçlü olmak lazım hayatın karşısında güçlü durmak, bir kadın olarak her şeye göğüs germek, akıllıca yara almadan bütün olaylardan biranda silkelenip hayata başka bir pencereden bakarak yeni doğan güne merhaba diyerek dimdik ayakta. Güçlü olmak lazım güçlü aklımız almasa da yüreğimizin, ne çok şey istediğini bilmemiz gerek. Yüreğin istekleri hiç bitmiyor, istediğini verirsin yine doymaz, hep bir şeyler eksiktir nedense ve nerede nasıl bulacağını bilmeden arar durursun. Sanırım bu arayışlar içinde olduğumuz sürece hepimiz yalnızız. Allah herkese, sevgi ve saygının perçinleştiği, küslerin barıştığı, sofraların paylaşıldığı; huzur dolu günler nasip etsin. Kısa bir sürede olsa sadece bayram boyunca hayatın üzerindeki ‘’pause’’ düğmesine dokunun; hayatı durdurun, bu huzuru dinleyin. Sevdiklerinize doğru hızlı adımlarla koşun. Gururu, inadı, kavgayı arka tarafa atın ve unutun.

Bayramınızın her zaman; bir önceki bayramdan daha güzel geçmesi dileğiyle mutlu bayramlar…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

her bayramın bir öncekinden daha güzel olsun sen bunu hak ediyorsun. Sevgilerimle

eylül_elif 
 15.10.2007 17:42
Cevap :
teşekkür ederim sana  17.10.2007 21:01
 

Bayram geldi geçti ne değişti yine akraba ziyareti yoktu, yine tebrik kartıyla kutlama yoktu bizzat elle yazdığın. Yani sanal kutladık sms lerle... mutlu sağlıklı ve çok güzel günlere merhaba demen dileğiyle

Meral Yağcıoğlu 
 15.10.2007 16:03
Cevap :
evet sadece nerde o bayramlar diyesim geldi.  17.10.2007 21:01
 

Bir bayram geçirmeniz dileğiyle. Sevgiler.

Ayrıntıda gezinmek 
 11.10.2007 21:36
Cevap :
yüzünüzdeki o muhteşem tebessüm hiç eksik olmasın güzel bayan sevgiyle kal iyi bayramlar...  12.10.2007 10:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 215
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 2289
Kayıt tarihi
: 30.01.07
 
 

Hayat herşeye rağmen o kadar güzel ve sevgi doludur ki. Benim için hayat kimi sevdiğim ve kimi in..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster