Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Kasım '10

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
617
 

Bayram ve yetersizlik

Yine bir bayram geldi, "hoş geldi safalar getirdi, günlümüze sevinç, hanemize mutluluk getirdi" diyebilmeyi isterdim.

Çocukluğumdan beri bayramlarla aram hiç hoş olmadı. Öyle akşamdan kıyafetlerimi yastığımın altına koyayım, bayram sabahı sevinçle kalkıp bayramlıklarımı giyip şeker toplamaya gideyim gibi şeyleri de sevmedim. Annem zorla gönderirdi komşulara..

Uzun yıllar bayram günlerini gönüllü nöbetçi olarak geçirdim. Sabahtan nöbete gidiyordum 24 saat çalışıp ertesi sabah gelip akşama kadar uyuyordum. Bir de bakmışım ki bayram bitmiş. Ne güzel günlerdi..

Herkesin sevdiği ve benim neredeyse nefret ettiğim bayramlarla ne alıp veremediğim var?

Bizim evde bayram demek ziyaretçi kabul etmek demek. Buna bağlı olarak da bayramın birkaç gün öncesinden hazırlıklar yapılmaya başlanır; temizlikler, yemekler vs.. İşte en nefret ettiğim kısım da burada başlıyor, benim olabileceğim en son şey iyi bir evkadını.. Yaradılışımda yok, buna da çare bulunamıyor. Şimdi yardımcı alın diyorsunuz, her mantıklı insan gibi.. Annemi hiç tanımıyorsunuz diyeceğim o zaman. Anneme göre eve yardımcı almak bizim ve onun kadınlığına sürülecek en büyük leke ve ömür boyu izi kalır. Hayatta olmazz..

O halde iş başa düşüyor mecburen. Bir insan ev temizlemekte bu kadar beceriksiz olur mu? diyorsanız beni görmenizi isterim. Bilumum temizlik malzemeleri ile tek tek kavga ediyorum. Oramı buramı yaralıyorum, üstüne üstlük evde terör estiriyorum.. Arada sinirlerim yatışsın diye sarı kantaron çayı içiyorum ama nafile.. Antidepresanlara karşı olmasam alacağım iki tane mutlu mutlu sevgiyle yerleri süpürüp sileceğim.. Bir dahaki sefer deneyeyim iyi fikir gibi geldi birden bire..

Diyelim bu aşamayı kavga gürültü atlattık ve bayram sabahına geldik. Her an kapıda hazır olacaksın, gelenleri buyur edip içeri alacaksın, uzaktan gelenlere yemek, çay, tatlı vs ikram edip sonra onları toplayacaksın. gelen misafirin yüzünü görmeden kapıdan uğurlayıp yeni gelen misafirler için mutfağın yolunu tutacaksın.. Ve bu şekilde bayram boyunca devam edeceksin.. Mutfak bayramı..

Bayramlar, bütün yetersizliklerimi ortaya çıkaran ve olmadığım birisi gibi davrnmak zorunda kaldığım zaman dilimi olarak hafızamda yer alıyor. Her bayramda kendimi kesilmeyi bekleyen kurbanlık koyunlar gibi hissetmekten alıkoyamıyorum. Bu şartlarda onları en iyi anlayan kişilerden birisiyim sanırım.

Herkese mutlu, sağlıklı ve sevgi dolu bayramlar. Her gününüz bayram güzelliğinde geçsin.

Ama benim günlerim mümkünse sıradan olsun..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

NLP bildiğini biliyorum, şimdi kullanmanın tam zamanı bence, ne dersin? Bayramlarla ilgili oluşmuş bu kaydını, yeni çapalar atarak değiştirebilirsin... İlk aklıma gelen öneriyi sundum sana :) Görüşmek üzere, kendine iyi davran, öpüyorum.

A.Nilgün Aktaş 
 22.11.2010 18:32
Cevap :
Teşekkür ederim, senin de kutlu olsun..Umarım çok eğlenmiş ve de dinlenmişsindir..Bir şeyleri değiştirmekten ziyade arkasında yatan anlamı bulmaya çalışıyorum. Benim burada görüp anlamam gereken nedir? diye soruyorum..Sorularımın cevabını da buldum zaten çok teşekkür ederim..Öpüyorum...  22.11.2010 19:41
 

Aslında Allah'ın her günü özel, her günü kutsaldır. Yeryüzüne halife diye gönderdiği bizlerin ona layık bir halife olabilmek gayesiyle her günü kutsal bir günü eda eder gibi geçirmemiz zaten boynumuzun borcudur. Elbette özel gün ve gecelerin de kendilerine has güzellikleri ve kutsallıkları vardır. O güzel ve özel günleri de eziyete çevirmeden geçirmek gerek. Ne yazık ki dejenere olmuş inanç sistemimizde bayramlar hep eziyete dönüştürülmüştür. Ziyaretlerde amaç ziyaret olmaktan çıkıp iş gösterişe dönüşmüştür. Oysa ki misafire güler yüz ve tatlı dil ikram etmek, verilebilecek en güzel şeyler değil midir? Allah bayramları ibadet şevkiyle yaşamayı nasip etsin(ki ibadettir) ve bayramlarda gönüllerimizi daha da yüceltsin. Sevgi, hürmet ve muhabbetle

Murat HACIOĞLU 
 16.11.2010 8:39
Cevap :
Yıllarca sıradan birisi olmamak için uğraştıktan sonra geldiğim son nokta, sıradan ve basit yaşamın güzelliğini anlamam oldu..Allah'ın her günü özel ve güzel..Bayramlarda ekstradan güzelleştirilmeye çalışıldığı için o güzelliği bozuyor sanırım bana göre tabi..Laf olsun diye konuşmalar, gösteriş yapmalar, yapmacıklıklar aslında tahammül edemediğim bunlar..Evet evet şimdi anladım..temizlik falan bahane ben bu yüzden sevmiyorum:))) Bayram sabahı zihnim açıldı sayenizde..Teşekkürler.. Sevdiklerinizle sevgi, saygı, mutluluk ve huzur dolu nice bayramlar..  16.11.2010 8:56
 

Güneye kaçma zamanı...

KUYUCAK 
 16.11.2010 0:23
Cevap :
Zoru görüp kaçtı dedirtmem kendime:)))) İyi bayramlar..  16.11.2010 8:37
 

önemli, dengeli yaşamak; iyi bayramlar...

Şahin Yamaner 
 15.11.2010 23:00
Cevap :
Teşekkür ederim. İyi bayramlar..  15.11.2010 23:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 155
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 2335
Kayıt tarihi
: 07.02.09
 
 

1970 Tokat doğumluyum. İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar bölümü mez..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster