Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mayıs '08

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
261
 

Bayram

Bayram
 

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE..

Bayramlar güzeldir. Milli bayram, dini bayram.. Her birinin ayrı ayrı özelliği, güzelliği ve anlamı vardır... İşte bugün. 19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı. Öncelikle tüm gençlerin bayramını kutluyorum.

Ama bir konuya değinmek istiyorum aslında yazımda. Bayramsa böyle kutlanır, neşe, sevinç, birlik, beraberlik içersinde..

Ne yazık ki kiminin bildiği, kiminin bilmediği nevruz yani bahar bayramı vardır.. Adı üstünde bayram.. Sakın yanlış anlaşılmasın tabi ki bayram ama yapabilene. Ben bu bayrama fırsatçıların bayramı diyorum. Vatanımızı bölmeye çalışan, huzursuzluk yaratmak isteyen kendini bilmezlerin fırsat bayramı diyorum. Belki okuyanlardan bana kızanlar olucak, belkide hak verenleriniz olucak.. Bayram gibi bayramı kutlayanlara sözüm yok..

Bu topraklar kolay kazanılmadı, özgürlüğümüz kolay kazanılmadı.. Toprağımızın her karışında analarımızın, atalarımızın, çocuklarımızın kanı, emeği, savaşı vardır..

Hepsinin ruhu şad olsun..

Son olarak ATATÜRK'ün Gençliğe Hitabesini yazarak bitirmek isterim..

ATATÜRK'ÜN GENÇLİĞE HİTABESİ

Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyet'ini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetln imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerait, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dagıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hiyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasî emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk istiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!

K. ATATÜRK
20 Ekim 1927

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ey Büyük Ata, Varlığımızın en kutsal temeli olan, Türk İstiklâl ve Cumhuriyetinin sonsuz bekçisiyiz. Bu karar, değişmez irademizin ilk ve son anlatımıdır. İstikbâlde, hiçbir kuvvet bizi yolumuzdan döndürmeyecektir. Bizler, bütün hızımızı senden, ulusal tarihimizden ve ruhumuzdaki sönmez inanç ateşinden alıyoruz. Senin kurduğun güçlü temeller üzerinde attığımız her adım sağlam, yaptığımız her atılım bilinçlidir. En kıymetli emanetimiz olan, Türk İstiklâl ve Cumhuriyeti, varlığımızın esası olarak, eğilmez başların, bükülmez kolların, yenilmez Türk evlatlarının elinde sonsuza dek yaşayacak ve nesillerden nesillere devredilecektir.İstiklâlveCumhuriyetimize kastedecek düşmanlar, en modern silahlarla donanmış olarak, en kuvvetli ordularla üzerimize saldırsalar dahi, ulusal birliğimizi ve yenilmez Türk gücünün zerresini bile sarsamayacaktır. Çünkü, bu aziz vatanın toprakları üzerinde yetişen azimli ve inançlı Türk gençliği, dökülen temiz kanların ve Cumhuriyet devrimleri aydın ürünleridir....

silik 
 21.05.2008 11:04
Cevap :
tşk. ederim.ne güzel anlatılmış anlatılmak istenen.saygılarımla..  21.05.2008 15:19
 

Ve hep birlikte kazandık. Şimdi hep birlikte daha güçlü olmak varken, bizi "bölmek" isteyenlerin nasıl olup ta oyununa geliyoruz anlamak olası değil...sevgiler, maviyle.

derinmavi.. 
 20.05.2008 16:50
Cevap :
Değinmek istediğim konuyu çok iyi anlamışınız. bayramı herkes çok iyi anlattı ama ben herkesin bildiği gibi değil farklı bir şekilde anlatmak istedim bayramı..sizin benim gibi insanlar var olduğu sürece vatanımız asla bölünmez. sagılar ve sevgilerimle..  20.05.2008 17:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 88
Toplam yorum
: 458
Toplam mesaj
: 118
Ort. okunma sayısı
: 836
Kayıt tarihi
: 08.10.07
 
 

İnsanın insanlara verdiği değerlere sahip çıkılmazsa İNSANLIK ölür.. Önce değerlerimize sahip çık..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster