Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Eylül '11

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
1783
 

Bayramda el öpme faslına dikkat!

Bayramda el öpme faslına dikkat!
 

Bu öpüşe ne diyebilirim ki?! :) (depositphotos'dan alıntı)


Bizimkiler sülalenin en yaşlıları. Haliyle bayramlarda tüm akraba, ahbap, dostlar bizim eve gelirler ve bayramlaşmalar yapılır. Bu durum, evin çocukları bizlerin pek işine gelir. Çünkü büyükleri ziyaret için kapı kapı dolaşmak yerine hazır ayağımıza gelmişlerken bayramlaşıvermiş oluruz.

Bu bayram da aynı şekildeydi. Topluluklar halinde, günün erken saatlerinden itibaren gelişler ve gidişler başlamıştı. Bir ara, bir önceki misafirlerden kalma bulaşıkları yıkayıp, içeri girdiğimde babamın ahbaplarından bir ailenin daha (çoluk-çocuk, torun-torba) gelmiş olduğunu gördüm. Doğal olarak el öpme faslı başlayacaktı. Elbette en büyükten başlanmak kaydıyla.

Önce genel bir “Hoş geldiniz,” dedim ve doğruca, babama bir şeyler anlatmakta olan ailenin en yaşlı bireyi ‘amcaya’ yöneldim. Adam elini öptürmeyi öyle kanıksamış ki; babamla olan sohbetini kesmeden, benim de yüzüme bakmaksızın, elini ve elinin bağlı bulunduğu kolunu trafik işaretçisi gibi bana doğru uzattı. Fakat kafa babama dönük. Konuşuyor adam! El öptürmekse bayramın rutini.

Ben yaklaşıyorum ama bir yandan da yüzüne bakıyorum. Hani bana dönsün, gülümsesin, bayramı kutlasın filan diye. Geçtim hepsini, hiç olmazsa elini kimin öptüğünü görsün bari. Tık yok! Hala babama bir şeyler anlatmaya devam ediyor, el havada. Eski siyasetçi midir, Erbakan'dan filan mı gördü, nedir anlayamadım ki!

Neyse…” dedim içimden, “Belki dokununca fark eder.” Elini tuttum, bir yandan öpmek için eğiliyorum, bir yandan da gözlerimi dikmiş adama bakıyorum. Yok! Hala babamla konuşuyor ve benim kim olduğum umurunda bile değil.

Seremoniyi tamamlayıp; elini öptüm. Başımı kaldırdım, adam yine yüzüme bakmıyor!

Sen misin öyle yapan!

Eli hala elimdeyken, aldım avuçlarımın içine. Doğrudan, avuçlarımdaki kemikli elini muhatap alarak, “Ay ben seni öpmeyi ne kadar özledim bir bilsen!” deyip başladım eli ile sohbete!

“Yahu seni hep rüyalarımda gördüm. Bir bayram olsa da öpsem diye ne hayaller kurdum anlatamam! E? Neler yaptın bakalım görüşmeyeli. Çok mu hor kullandı yoksa seni bu adam ha?!” dediğim anda, adam nihayet bir gariplik olduğunu fark etmiş olmalı. Elini avuçlarımdan öyle bir çekti ki; sanırsın aç bir kaplan kafesinden kurtarıyor.

Durur muyum?

“Lütfen muhatabımla araya girmeyin! Ben sizin sohbetinizi böldüm mü?! Siz de bizimkini bölmeyin! Allah Allah ya!” deyip, elini yakaladım! O öteye, ben beriye bir çekişme başladı aramızda sanki ip çekmece oynuyoruz.

Amcamızın yüzündeki ifadeyi görmelisiniz! “Len bu şaka mı yapıyor, yoksa kafayı mı kırdı?” belirsizliği ve gülmekle tırsmak arası tuhaf, çarpık bir yüz ifadesi.

Derken, babamın patlayan kahkahası amcaya “Korkma, ehlileştirdik biz onu, bir şey yapmaz,” cesareti verirken; bana da, “Tadında bırak!” uyarısı oldu. Gülüşerek geçiştirildi ama amcamızın bana bakışları artık normale dönemeyecekti.

Elimde şekerlikle herkese ikramda bulunurken, amcanın tüm dikkati artık bendeydi. Her an saldırabilecek Pit Bull gibi görüyor olmalıydı beni. Şekerliği kendisine uzatırken, mizansene uyacak şekilde gözlerimi Yıldo tarzı devirip, sadece onun görebileceği manyak bir sırıtmayla “Buyurun,” dedim.

Çikolatalardan birini alırken, ateşin içine düşmüş bir nesneyi hızla alıp çekme çevikliği kazanmasına ben mi sebep olmuştum yoksa zaten çevik miydi anlayamadım.

Siz siz olun, elinizi mümkünse öptürmeyin, ille de öptürecekseniz, öpen kişiye dikkat edin derim. Hani, büyük küçük herkese saygıyı fena halde kafaya takmış birine denk gelebilirsiniz. N’olmaz n’olmaz(!)

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Biz de çocukken öperdik, üstelik kirliydi elleri...Öpmesek tokadı yerdik,sopayla öptürürlerdi.

Kerim Korkut 
 17.07.2015 12:21
Cevap :
İlahi... Güldürdünüz beni. :))) Teşekkürlerimle...  27.07.2015 0:49
 

Tam bir bayram rutin haklısınız.Adet yerini bulsun. Çok güzel bir hatıra. Guldurdunuz beni çok yaşayın e mi?

Simyaninseyirdefteri 
 16.07.2015 16:03
Cevap :
Ben de gülüyorum her anımsadığımda... Çok teşekkür ederim. İçtenliğimle...  27.07.2015 0:49
 

yazınıza bayıldım ve her zamanki gibi çok güldüm. Yorumlarım biraz dağınık ve gecikmeli geliyor ama idare edin artık:) Çok öpüyorum tatlı YANAKLARINIZDAN:)

Esin Nefes 
 08.09.2011 17:35
Cevap :
Ben senden evvel öptüm kine :)) Tabi ki tatlı yanaklarından :) İçtenlikle teşekkür ediyor, beğenmiş olmana mutlanıyorum... Aynı espri anlayışına sahip olmak değil midir kafadengiliği bize getiren. O ka! Hay bin yaşayasın, çok görüp çok mutlanasın ama elini kimselere öptürmeyesin. Ha, sevgili öper, o başkaaa.. :)) O öpsün tabii! Allah allah ya :) Tekrar sevgim ve saygımla diyor, muhtemelen uyuyan sana iyi geceler diliyorum can...  09.09.2011 1:17
 

Süpersiniz yaaa, biliyor musunuz sevgili kafadengim, size dair bende ilgi uyandıran ilk özelliğiniz şuydu; parlak zekanız ve mizah yeteneğiniz..Hani bir erkeğin kadında ilk dikkat ettiği dış güzelliğidir ya genelde ben de böyle şeylerden etkileniyorum en başta kurduğum ilişkilerde!:) Zira mizahtan anlayan insanlar hayata daha yumuşak bakıyor, saçma sapan alınganlıklar göstermiyor, iletişim kurmak daha kolay oluyor vs. Bu liste uzar gider elbette:) Düşündüm de kırk yıl düşünsem aklıma gelmez sizin tepkiniz, üstelik de el öpmekten de nefret ederim (çok nadiren öpmek zorunda kaldığımı itiraf etmem gerek yine de) Oğluma da bu el etek öpme yalakalığını dayatmayı hiç düşünmüyorum. Yani kimse gelenek şu bu diye alınmasın bende çok tuhaf hisler uyandırıyor bu el öpme... Başta yalakalık hatta belki tuhaf gelecek ama el öpmek bana insanlara yaşlandığını hatırlatmak gibi geliyor nedense... Kendimce 50-60 yaşlarında bir aile büyüğünün elini öpmediğimde bir jest yaptığımı düşünüyorum ama anlayankim

Esin Nefes 
 08.09.2011 17:33
Cevap :
(Mektuba yanıt yazar gibi başlamak istiyorum, dur) Sevgili kafadengim, mektubunu aldım, önce açarkene ellerim titredi, sonra zarfın içinden o sana ait mis gibi kokun geldi burnuma! Of ya rebbim, nigidan (ne kadar) çok özlemişim seni! (Canım kafa dengim, ben diyeyim Leyla'yım, sen de Leyla-vü Mecnun :)))) O 'vü' ne demekse artıkın? :)) Şimdi biri de çıkar, "Ve demek o" bilmişliği yaparmış :) Vallahi tepelerim :)) Dedim ya, hepsi denk vallahi :) Hem var ya, hani sana daha evvel söz etmiştim, burada da bir kafadengimiz var, diye, onunlaydık işte. Bu yüzden kafa denk yani :)) Bazen bayati makamında yaptığımız esprilerle, bazen de son yazımdaki Yok sen Tanrı'sın, yok ben Tanrı'yım tarzı berbat ötesi esprilerimize güle güle yarıldık diyebilirim. Kim daha kötü espri yapabiliyor yarışması filan olsa biz çift olarak kesin kazanırdık :)).) Hasılı can kafadengim, boş ver el öpmeyi. Gel ben seni yanaktan bi öpiiim :)) Oğluş da alışmasın, aynen dediğin gibi. Dik durmayı öğrensin! Sevgimleeeeee...  09.09.2011 1:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 135
Toplam yorum
: 3783
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3103
Kayıt tarihi
: 23.07.08
 
 

Eğitim sürecinin bazı bölümleri Almanya ve İngiltere'de olmak üzere en son PAÜ'den eğitim uzmanlı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster