Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Eylül '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
500
 

Bayramın evi nerde

Bayramın evi nerde
 

O değil de;

Gördüm ki; babamlarda, bayramın eskisi yenisi yok. Eskiden anne-babasının yanında gelen küçük çocuklar şimdi yanlarına kocaman çocuklarını da alarak bayramlaşmaya gelmişler. Ev bayram sevinciyle doldu doldu taştı.

Bugün yine gideceğim ve yarın da tabi. Annemin hazırladığı eşsiz yiyecekleri misafirlere ikram etmek ayrı bir keyif.

Bizimkiler misafirlerin gelmesinden o kadar hoşnutlar ki gözlerinin içi gülüyor.

Bayramın evini öğrendim :) Babamların evinde...

O değil de;

Artık benim de bayramımı kutlamaya misafirlerim geliyor. Yeğenlerim, kuzenlerim ve kuzenlerin çocukları. Gelemeyen de telefon açıyor.

Temsil; yeğen Samet dün sabah telefon açtı. Vardiyalı çalıştığını, işe gideceğini ve gelemeyeceğini, birara uğramaya çalışacağını söyledi. Hastaydı, öksürüp duruyordu.

Sabah akşam ballı süt iç ılık ılık dedim, 'ama teyzem, ne zaman hastalansam sen bana ballı süt içirmeye çalışıyorsun, olmaz ki' dedi.

Akşam da abisi yeğen Ahmet aradı, anne babasıyla tatilde olduğunu söyledi. Bayramımı kutladı. O da grip olmuştu. 'Samet'ten bulaştı teyze, hastalığı o getirdi eve. Tatile kaçtım ama kurtulamadım' dedi.

Sabah akşam ballı süt içmesini söyledim, 'Samet'te içsin mi, arayıp ona da söyleyeyim mi? dedi. Bunu söylerken neden kıkır kıkır gülüyordu anlam veremedim...

Tatil dönüşü abi kardeş uğrarlar artık. İkisine de ballı süt ikram ederim... Ilık ılık içsinler...

O değil de;

Sizlerde de var mıdır bilmem, bizde bayram namazı dönüşü erkekler pastaneye uğrayarak sıcak poğaça vb. alır. Evde de kahvaltı hazır edilir. Vakit kaybetmeden hemen kahvaltıya oturulur.

Eskiden de böyleydi. Babam abim ve erkek kardeşim namaza giderdi, annem kahvaltıyı hazırlar ablamla ben de cicilerimizi giyene kadar erkekler camiden gelirdi. :) ellerinde sıcacık poğaçalarla...

O değil de;

Yine aklıma İzmir düştü. Evimiz cami karşısındaydı. Boyozcular vardı. Sıcacık boyoz satarlardı. Bir farklılık da çiçek satmaları. Cami sokağında toplaşıp çiçek satarlardı.

Namaz çıkışı kim alır çiçeği demeyin! İzmir'in farklı bir kültürü var. Namazdan çıkan erkekler önce boyozcuya uğrayıp sıcak boyozlardan alıyor, sonrasında da çiçekçiye uğrayıp rengarenk çiçeklerden alıyorlar.

İzmir'in kadınları bu anlamda oldukça şanslı.

O değil de;

bugün bayram/erken kalkın çocuklar/giyelim en güzel giysileri/elimizde taze kır çiçekleri/üzmeyelim bugün annemizi

O değil de;

İyi bayramlar :) Gerçekten!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlahi Esma Teyze, sen çok yaşa emi :) Bizdeki bayramlarda ise annem bayram sabahı için özel börek yapardı. İzmir'in şanslı kadınlarından ziyade erkeklerin daha şanslı olduğuna inanıyorum :) O değil de, geçmiş bayramın kutlu olsun arkadaşım. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 14.09.2010 6:26
Cevap :
:))) Sayın Yazarım, senin de boğazların mı ağrıyorr :))) geçmiş olsunn... En güzel kadınların İzmir'de olduğu düşünülürse İzmir'li erkekler daha şanslı tabi. :) O değil de; senin de geçmiş bayramın kutlu olsun. Sevgiler.  14.09.2010 10:02
 

niye İzmirliler az, keşke daha çok olsalardı da, boyoz sıcak sıcak, çiçekler sarsaydı her yanımızı, mis kokular; saygı ve sevgilerimle....

Şahin Yamaner 
 13.09.2010 18:41
Cevap :
Bu İstanbul fırıncılarına fena halde içerliyorum. İnsan boyozun yapımını öğrenir de Allah rızası için İstanbullu boyozun tattırır dimi... Nerdeeee... Çiçek konusunda da İzmir süper.... 4 mevsim her yerde çiçek satılıyor. Özledim valla ne yalan sölim. :) Sevgiler.  13.09.2010 19:58
 

Gördün mü bak, sana dediklerim bir bir çıkıyor, dur sen, zaman içinde İzmir aklına daha çok düşecek. Güzel yazın için teşekkür eder, geçmiş bayramını kutlar iyi günler dilerim. Sevgi ve saygılarımla.

Enfal Törün 
 13.09.2010 17:24
Cevap :
:) Sayın Yazarım, İzmir'de İstanbul gibi bağımlılık yapıyormuş evet. Senin de geçmiş bayramın kutlu olsun. Görüşemedik, umarım iyisin... Sevgiler.  13.09.2010 18:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1929
Toplam yorum
: 7351
Toplam mesaj
: 429
Ort. okunma sayısı
: 654
Kayıt tarihi
: 11.11.06
 
 

  Hayatı ciddiye almam, emeği çok ciddiye alırım. Dünyanın en vazgeçilmez üçlüsü; çocuklar, çiçek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster