Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Aralık '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
417
 

Bayramına kurban olayım

Bayramına kurban olayım
 

“Eski bayramlar yok artık” diye başlarız bayram anılarımıza… Eski bayramlar yok da eski insanlar var mı? Asıl değişen insan. Asıl değişen şartlar.

Nüfusumuzun artışıyla birlikte azalan kaynaklar, ardından gelen işsizlik ve göç yaşadığımız çarpıklıklara, çelişkilere yol açıyor. Göçü yaşayan geri kalmış ülkelerin yazgısıdır yaşadıklarımız.

Köyünden, toprağından kopan, “ne iş olsa yaparım” diyen büyük kalabalığın çığlığıdır. “Ne iş olsa yaparım” aslında bir itiraftır. Mesleğim yok, sömürülmeye hazırım demektir. Bu aynı zamanda her şeyi yapabilirim anlamındadır. Suç biraz da buradan beslenir. Bu durumu doğru okuyan siyaset bundan yararlanmasını da bilmiştir. Bu konuyu başka bir yazımda irdeleyeceğim.

Köyünden şehirlere akan insan yığını; ne köyünün hayatını yaşayabilmekte, ne de şehir yaşamına ayak uydurabilmektedir. Son yıllarda yaşadığımız şehir kurban manzaraları, hiç olmaması gereken, dinimizin emrettikleriyle de bağdaşmayan görüntüler de ne köylü olarak kalabilme ne de şehirli olamamanın eseridir. Köyünde yaptığı gibi kendi kurbanını kendi kesme çabası sokakları kan gölüne dönüştürmektedir (Köylerimizde hala kurban kesme töreni amacına uygun gerektiği gibi yapılamaktadır).

Beni en çok üzenlerden biri de kurbanlar kesilirken küçücük çocukların bütün olayı baştan sona ayrıntılarına kadar izlemesine izin verilmesidir. Bu travmayı yaşayanlardan biriyim. Kurbanlığın boğazlanması, o ses, o koku çocuk uykularımın başlıca kabusu olmuştu. Bu dehşet korkunun etkisinden kurtulmam kolay olmadı.

Lütfen çocukları kurban alanlarından uzak tutunuz.

Hele hele kurbanlıklara yapılan eziyet. Çok üzücü. Kasaplıkla uzaktan yakından ilgisi olmayan fırsatçılar günün anlamına gölge düşüren görüntülere sebep olmaktadır.

Bu üzücü görüntüleri önlemek için belediyeler, sivil toplum örgütleri, ticari kurumların çağrılarına kulak verilmelidir.

Kızılay’ın yürüttüğü kurban organizasyonu, “kendi kurbanımı kendim keserim” anlayışına sahip güvensizleri rahatlatacak türden. Kurban kestirmek için vekalet veren kişiye “kurbanınız istediğiniz amaca uygun şekilde kesilmiştir” mesajı cd görüntüleriyle ve bir miktar etle evine teslim ediliyor.

Ülkesini korumak için canını dişine takan, kar, kış, rüzgar, fırtına, gece, gündüz demeden terörist kovalayan, gazi olan, şehit düşen Mehmetçiğimiz… Mehmetçik Vakfı’na bağışlanacak kurban kadar amacına ulaşabilecek kaç sevap sayılabilir ki?

Sevincin, mutluluğun, barışın, refahın, sağlığın ve hukukun egemen olduğu bayramlar dilerim.

Mehmetçik Vakfı’na bağışlarınız için T.C. Ziraat Bankası Yenişehir Ş.
Türkiye Vakıflar Bankası Hava Kuvvetleri Ş.
Türkiye Halk Bankası Meşrutiyet Ş.
Türkiye İş Bankası Balgat Ş.
Türkiye Garanti Bankası Yenişehir Ş.
Oyak Bank Çankaya Ş.
Türk Ekonomi Bankası Balgat Ş.
Finansbank Necatibey Ş.

Ortak hesap numaraları

1982 (YTL için)
1983 (ABD Doları için)
1984 (Euro için)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 184
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 3832
Kayıt tarihi
: 25.08.07
 
 

Samsun Terme Şuvayip Köyü'nde doğmuşum. İlk ve ortaokulu Terme'de, lise öğrenimimi Ünye'de tamala..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster