Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Kasım '09

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
1096
 

Bayramlar güzeldir ama bu vahşet olmasa

Bayramlar güzeldir ama bu vahşet olmasa
 

Bayramlar özünde bizleri sevindiren günlerdir...


Bayramın anlamı nedir hepimiz biliriz. Herkesin kendince bir bayram tanımı vardır, bence bayram; toplum içinde bulunan insanların birbirlerine daha kardeşçe yaklaştıkları, akrabaların, dostların, komşuların birbirlerine sevgi ve saygılarını gösterdikleri, küslüklerin-dargınlıkların unuttulup hatta unutmakla kalmayıp dargınların barıştıkları kardeşçe kucaklaştıkları, milli his ve duygularımız en üst düzeyde hissettiğimiz, örf ve adetlerimizi uygulayıp yerine getirdiğimiz en kutsal günlerdir.

Bayram ile ilgili bu hepimizin hissetttiği güzel hislerin yanında bu bayramda da neyazkki tekrar şahit olduğumuz hayvanlarımıza yaptığımız eziyetler, zulümler yine sahneye çıkmış bulunuyor. Yazımın başlığından da anlaşılacağı üzere bayramlar hepimiz için güzellikler hissettirir ama maalesef toplumumuzdaki bazı müslümanlığı geç, insanlıktan uzak kişilikler tarafından bayramlarımız çirkinleştiriliyor hayvanlarımıza resmen zulüm, işkence uygulanıyor. Kurban bayramını kutladığımız, paylaşımlarda bulunduğumuz bu günlerde, basına yansıyan hayvana vahşet ve zulümlerin artık bir son bulmasını ve gelecek bayramlarda bu türden görüntüleri artık görmek istemiyoruz..

Ne yazıkki her sene ne zaman Kurban Bayramı başlasa bu görüntüler de başlıyor ve bunları televizyonlarımızdan ya da yanı başımızdan hepimiz izliyoruz, görüyoruz. Bu yazımda bayram dileklerime ilaveten bu toplumumuzun büyük problemi üzerine birşeyler karalamak istedim. Buradan toplumumuzun heryerine ulaşmak tabiki imkansız ama bu konuda hepimizin bir tepki göstermesi gerekiyor, neticede bu sorun hepimizin sorunu, bunu okuyan siz değerli okurların da çevrelerine bu konuda doğrusunu yapma konusunda tavırları bir nebze de olsa çözüme gitme noktasında başlangıç olacaktır diye düşünüyorum.

Kurban Bayramını yaşadığımız bu günlerde biliyorsunuz kurbanlar kesiyoruz. Kurbanın anlamı; hepimizin bildiği gibi İbrahim Peygamber'in oğlunu Tanrıya kurban etmek üzere keseceği sırada gökten inen bir koçun Tanrının emriyle oğlunun yerine geçmesinin bir anısı olarak İslam dinine geçmiştir. Kurban; Allah'a yaklaşmak ve Allah rızasına ermek niyetiyle kesilen hayvan demektir. Kur'an 'da Hac Suresinde geçen şu ayet, kurbanın islam inancındaki yerini özetlliyor:"Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Allah’a ulaşacak olan ancak, sizin O’nun için yaptığınız, gösterişten uzak amel ve ibadettir." (Hacc 22/36;37). Buradan anlaşılacağı üzere burda ana gaye; kurban dediğimiz o mübarek hayvanı salt kesip etini yemek değil, tamamiyle gösterişten uzak en saf şekilde, Allah' a olan teslimiyetimizi, O'na olan şükrümüzü, sadece Allah Rızası için o kurbanı kesmemiz gerektiği bize anlatılıyor ve bu dinimizde yüzyıllardır gelen bir gelenek.

Ama bu dini geleniğimizi bazı insanlık dışı kişiliklerin nasıl yaptıklarını bilmiyorum gördünüz mü ama haberlerde izlerken tam anlamıyla içim kan ağladı. Soruyorum acaba nasıl bir müslümanlık, nasıl bir insanlık anlayışıdır bu? Yazık günah değil mi o hayvanlara? Eğer o cüssede büyük bir hayvan alınıyorsa (umarım gösteriş için alınmıyordur o da başka bir konu neyse) ona göre önlemlerin alınıp, kesim işlemini de hayvana eziyet etmeden yapılabilecek en az acıyla bunu gerçekleştirmek dinimiz açısından uygun olandır.

Fakat ne yazıkki acemi kişilerce yapılan hayvanı kesme girişimlerinden kaçmayı başaran hayvanlara her türlü zulüm uygulanıyor. Sopalarla vurmalar mı dersiniz, taş atmalar mı, arabayla vurmalar mı, uyuşturucu silahlarla ateş edip öldürmek mi. Nasıl bir zihniyettir bu? Hepimizin gördüğü bildiği şeyler bunlar. Üzülerek söylüyorum ama ne yazıkki bu toplumumuzun bir gerçeği. Acaba bu şekilde her sene kesilen bir sürü kurbanı kesen kişiler kurban kesmenin gerçek anlamına varmış bulunduklarına inanıyorlar mı çok merak ediyorum doğrusu.

Bugün haberlerde kaçırılan bir boğanın, zabıtalar tarafından sokak köpekleri için kullanılan uyuşturucu mermili silahla hayvanın yakalamak amacıyla yapılan atışlarda ölmesi sonucu çöpe atıldığı söyleniyordu. Hele yine başka bir boğanın iplerle bağlandıktan sonra herhalde etkili olmadığı düşünüldü ki, kasap olduğu söyleyen, ki kasaplık ehliyeti olduğu bile meçhul hatta büyük ihtimal yok, insanlıktan uzak mahlukat tarafından o mübarek hayvanın arka bacaklarının ikisini de bıçakla eklem yerlerinden keserek adeta kendince hayvanla alay edercesine işkence yaptı. O zavallı hayvan acıdan koşmaya çalıştı ancak kesilen bacakları yerde süründüğü için bir müddet uzaklaştıktan sonra olduğu yere yığıldı. Orada bulunan zabıtalar da artık nasıl kişilerse bu duruma hiç bir tepki göstermediler. Birkaç bilinçli insan tepki göstermeye çalıştı ancak insanlıktan nasibini almamış bu kişilik kendini hala savunmaya devam etti.

Kurban Bayramı dolayısıyla kurbanını gösterişten uzak, kendi inancı içinde tamamen Allah rızası için, hayvana en az acıyla, tek seferde başarılı bir şekilde uygulayan insanlarımızın yanında bu dini geleneğimizi bir hayvan vahşetine ve zulümüne dönüştüren bu türden kişilere ne zaman ciddi bir ceza yaptırımı başlatıldığında, o zaman bu türden olayların da azalacağına inanıyorum. Sonuçta yapılan olay ne müslümanlığa ne de insanlığa sığan bir şey. Tam tersine büyük bir günah işleniyor. Ama hala pişkincesine kendilerini savunarak işkencelerine ve günahlarına devam ediyorlar.

Yine kesilen kurbanlarımızın kanlarının kanallar yoluyla, Beylerbeyi' nden İstanbul Boğazı'na ulaşarak denize akıp boğazı resmen kan gölüne çevirmesi ve üstelik turistlerin de şahit olduğu çok çirkin bir görüntüydü. Bu konuda da yetkililerin bir an önce bir çözüm bulması gerekir. Başka bir şekilde, kanların örneğin toprağa akıtılarak bertaraf edilebilir. Ayrıca zabıtalar da kapsamlı bir eğitimden geçirilmeli.

Benim için bu yoğun geçen bayramımızın ilk gününün ardından, çok rahatsız olduğum bu konu hakkında hemen bilgisayarımın başına geçip bu yazıyı yazmak istedim. Tekrar belirtmek isterim ki eğer bir toplum isek bu sonuçta hepimizi ilgilendiren bir konu yani hepimizin sorunu. Değerli dostlarım, bunu çevremizi bilinçlendirerek, doğrusunu anlatarak, yılmadan birbirimize aktara aktara yenilebileceğini düşünüyorum. Bu konuda söyliyeceklerim şimdilik bu kadar yeterlidir diye düşünüyorum.

Yazımın başında da belirttiğim gibi, bayram bizleri sevgiyle birbirimize kenetleyen önemli günlerimizdir. Şunu da belirtmek istiyorum; ülke olarak sıkıntılı süreçlerden geçiyoruz. Bir yandan açılımlar, bir yandan domuz gribi, diğer yandan ekonomik problemler... Dileğim bu güzel ülkem için, iç barışın ve huzurun hakim olduğu, bizi biz yapan değerleri yıpratan girişimleri bir an önce bir kenara atarak, eğitim ve ekonomi alanlarında geleceğimize yönelik açılımlar üzerinde çalışarak, toplum olarak sağlam temellerde bir kalkınma gerçekleştirebilmemiz. Herkesin Bayramını Kutlar sağlık ve mutluluklar dilerim.


Emre1

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

raslantı ile gördüm güzel ve duyarlı yazınızı. bende bir kaç gün önce yazdım benzeri bir yazı. 3009 da da kurban kesecek miyiz diye sorarak zamanın yaşama koşullarının değiştiğini vurgulamak istedim. yaşça daha genç ama sorumlu ve duyarlı bir ses daha duymak çok iyi geldi . elinize sağlık. selamlar .

mor lale 
 28.11.2009 21:14
Cevap :
Sevgili mor lale, güzel yorumunuz için çok teşekkürler. 3009 da da kurban kesilir mi bilemiyorum ama, bu hayvanların çektiği eziyet, işkence inşallah yakın bir zamanda son bulur artık; ve de mubarek kurbanlıklarla, ne için bu işlemi yaptığını unutup ya da belki de bu ibadetin anlamının ne olduğunu bile hiç bilmeden, adeta oyun oynayıp dalga geçen günahkar vicdansızlara da daha büyük cezalar verilir... Selamlar, Sevgiler...  29.11.2009 13:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 3082
Kayıt tarihi
: 21.05.09
 
 

İstanbul doğumluyum... İstanbul da yaşamaktayım... Tıp Fakültesi'ni yeni bitirdim-bitiricem sayıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster