Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ekim '12

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
415
 

Bayramlarımız hakkında

Bayramlarımız hakkında
 

Abdülkadir Güler


Dini Bayramlarımızdan Kurban Bayramının  Türk Kültüründe de önemli ve güzel bir yeri vardır. “Bayram gelmiş neyime, kan damlar yüreğime” gibi acıklı bayram şarkıları da vardır. Hele bayram manileri, bayramlarla ilgili ata sözü ve deyimlerimiz ısrarla, üzerinde dura dura okunacaktır.

Söke’de yaşayan değerli arkadaşım Abdülkadir Güler “DAHA NİCE BAYRAMLARA”isimli yazısıyla bizim hislerimize tercüman oluyor. Bakalım neler yazmış. Cümlenizin bayramı kutlu olsun.

Ünal Şöhret Dirlik

DAHA NİCE BAYRAMLARA

Abdülkadir GÜLER

Daha nice bayramlara diyorum. Eski Farsça adıyla anılan “İD” bayramlaşma anlamına gelmektedir. İd-i mübin, güzel bayram, bayramlaşmak anlamındadır. Bir başka deyişle bayram sevgidir, kardeşçe bir araya gelmedir, bir barış ve dostluk günüdür, kardeşçe, dostça kucaklaşmadır. Bayramlar bunun için çağdan çağa, kuşaktan kuşağa bin yıldan buna günümüze kadar gelmiştir. Bir milli bayramlarımız vardır, bir de dini bayramlarımız vardır. Milli bayramlarımızdan yakında kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramımız gibi. Bu bayramların hepsinin ayrı ve güzel bir yönü vardır. Bu bayramlar milli birliğimizin, ulusal dirliğimizin sadece bir ifadesidir.

Bugünlerde yine milletçe dini inancımıza uygun Kurban Bayramını kutlamanın sevincini birlikte idrak ediyoruz ve bu kutsal bayramı birlikte yaşayacağız. Mali durumu müsait olanlar kurbanlarını huşu içinde keseceklerdir. Bu konu da konuşmak bana düşmez. Bu konu hakkında ilçe müftülüğümüz, Kurban Bayramıyla ilgili hocalarımız tarafından camilerimizde, bazı yayın organlarında ve televizyonlarda gerekli bilgiler zaten verilecektir. Benim bu konuda fazla söz etmeye gerek yoktur sanıyorum. Yalnız şunu söylemek istiyorum: Kurban uygun sağlıklı hayvanlardan koyun, keçi, sığır ve deveden kusursuz olanlardan seçimi yapılır.  Eti üç bölüme ayrılır, bir bölümü fakirlere, gerçekten ihtiyacı olanlara, bir bölümü yakın komşularımıza, dostlarımıza ve bir bölümü de kendi çocuklarımıza, ailemize ayırmak mümkündür. Derisi ise başta Türk Hava Kurumu ve diğer hayır kurumlarına verilebilir. Bir de şunu söylemeden geçemeyeceğim, kurban kesilirken çevremizi özellikle temiz tutmamız ve bu konuda verilen emirlere uymamız gerekir.

Bayramlar konusunda bir de bolca yazılan şiirler vardır. Hatta bayram şiirleri bağlamında güldesteler ve Antolojiler yayımlanmıştır. Özellikle halk ozanlarımızın bayram konusunda söyledikleri yüzlerce değişleri vardır. İşte bunlardan yalnız adını yazmayan bir halk şairimizin değişinde şunları okuyoruz:

Bayramlarda çatılmasın kaşımız

Düşmanlıktan ağrımasın başımız

Küçük olsun, büyük olsun yaşımız

Allah için artık gülsün yüzümüz!

Boynuzlu koçları kurban kesmeli

Akrabayı ziyarete gitmeli

Dargınlıklar, kırgınlıklar bitmeli

Allah için artık gülsün yüzümüz ( 1 )

Bir başka halk ozanımız da şunları yazıyor dizelerinde:

Bu bayram sabahı anne kalktın mı?

Aramızda kim yok, şöyle baktın mı?

Asker mektubundan hemen bıktın mı?

Anne bayramınız mübarek olsun!

Bahçemizde artık bülbül ötmüyor

Neden burnumuza evlat tütmüyor

Mektupsuz askerlik çabuk bitmiyor

Anne bayramınız mübarek olsun!... ( 2 )

Sözlerimi bir bayram şiirimle bağlamak istiyor ve bütün okuyucularımızın mübarek kurban bayramlarını kutluyor, cümlesine sağlık, mutluk ve aydınlık bereketli yarınlar diliyorum.

Fakiri, zengini bir tutmak güzel

Şu nefreti, kini unutmak güzel

Üç günlük fani ve yalan dünyada

Kardeşçe bayramı kutlamak güzel. ( 3 )

1.2 şiirler, 21 Ekim 2012 tarihli Türkiye takviminden alıntı yapılmıştır. 3- Abdülkadir Güler, Yaz Güneşi Bengisu / Şiirler ? Söke 2004.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Hocam!sayın Abdülkdir Güler Hocamızın bu güzel yazı ve dizelerini okuttuğunuz için çok teşekkür ederim.Selam ve saygılarımla.Nahide Çelebi

NAHİDE ÇELEBİ 
 25.10.2012 18:37
Cevap :
Çok teşekkürler Nahide öğretmenim.Sizin ve eşinizin bayramını kutlar, selam ve saygılarımı iletirim. ÜŞD  27.10.2012 22:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3315
Toplam yorum
: 2578
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 547
Kayıt tarihi
: 22.05.08
 
 

Önce kendimi tanıtayım: Ben Ünal Şöhret Dirlik, Aksu Köy Enstitüsü'nde üç yıl okudum. Dördüncü sı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster