Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '17

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
119
 

Bazen iyi şeyleri iyi adamlar yapar !

Bazen iyi şeyleri iyi adamlar yapar !
 

I salute for that !!!


Bazen şöyle geriye doğru bakıp düşündüğümde;
 
Evet bazen de olsa hayatta olumlu işleri yapan olumlu insanlar da varmış diyebiliyorum. İnanması guc ama bunun bankacılardan olması işin garip tarafı.
 
Bu arada bu sitenin sakinleri bankacı dostlarımızı tenzih ederek.
 
Ticari ve sınai işlerin sahipleri iyi bilirki banka olmadan ticaret olmaz ve sistem yürümez.  Ama ülke bankacılığı müşteri daima üç kağıtçıdır prensibi ile yürüdüğünden  (tabiki sistem üç kağıtçıyıda barındırır) müşteri potansiyel krediyi geri döndürmeyendir.
 
Sanırım o yıllarda daha tutucu zihniyet sistemin içine çok daha fazla işlemişti. Belirli bir hacme ve belirli çapa ulaşan ticaret ya da günümüz lisanı ile iş adamı(burada bahis işin sahibi) doğal olarak asetlerinin istediği kredinin çok üstünde olduğunu bilmesinde kredi rehinlerinin ipotekler gibi ticari alanda bira zda aşağılıcı bir sistem de olmasını istemez.
 
Yerine ticari varlıkları, sirkılasyondaki çekler, senetler olmasını arzu eder.
 
Eğer yoğun sermaye akışı ile yoğun toplu ticaret ve/veya sanayi yapıyorsanız doğal olarak bir çok banka ilişkisi gerektirir. Bazen bu 8-10 değişik bankaya kadar çıkar hepsi ile ayrı, ayrı iliski içinde olunur.
 
Hele yoğun bir ithalat yoğun akredif kredisini de beraberinde getirir.
 
İsim, banka ismi ve mahal vermemeye çalışarak. İstanbul'un Anadolu yakasında ilk kooparatıf yoluyla birlikte inşaa ettiğimiz aynı işi yapan kişilerin plazası yakınlarında bu gün hala var olan önemli bir bankamız demek yeterli olmalı.
 
Bütün plaza mensupları bankaların dikkatinde hemen her gün bir bankanın ziyaretı gerçekleşirdi bir ofise. O gün bir çayınızı içmeye geliyorum diyen müdüre, tabiki diyerek içimden, gene adam gelecek biraz daha çek tahsil ettiriniz size şu kazık krediyi vereyim şu, bu, su aman sen de dedim.
 
Hisse senetlerinden (Aslı çok komik miktar) kazandığım paranın benim ileri görüşlü bir iktisatçı oluşumdan başlayarak, artık aklınıza gelen klişe iltifatları duyduktan sonra;
 
Sizin dört bankadan şu miktar akredif kredisi kullandığınızı biliyoruz. Yetkililere sizin namınıza sunduğum şunu ile bu dört bankanın toplamı kadar akredif kredisinin size sağlandığını teminat olarak sadece çeklerinizin alacağını bildirmekle görevlendirildim. Emin olun hala aklımda tam bu ifade.
 
Bu su demek; Artık her sabah dört bankaya uğramayacaksın, her öğle sonrası hesapların kontrolünü telefonla yapmıyacaksın. Daha önemlisi ithallatta satıcıya tek banka akredifi vererek firmanın alım gücü ile fiatları aşağıya çekme olasılığı.
 
Tahmininiz gibi ertesi gün diğer banka ilişkileri rölantiye alındı ve tek banka ana banka haline getirildi. Uzun seneler iyi ilişkiler ile çalışıldı ve krizler döneminde hiç bir zorluk çıkarılmadı ve her iki taraf olarak itidalli zorlukları aştık.
 
Evet, bu ileri görüşlü atak günümüz dinamizmine uygun adamı kutluyor ve en iyi dileklerimle anıyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Banka işlerinden anlamam;çünkü ticaretle ilgilenmiyorum.Banka banka gezmektense bir bankaya bağlanmanın daha iyi ve yorucu olmayacağını düşünüyorum.Selamlar.

Hüseyin Başdoğan 
 19.03.2017 15:50
Cevap :
Basdogan hocam, gunumuz de bankacilik eskiye oranla cag atladi. Ama bu beraberinde masraflarinda cogalmasi ve bankalarin cok daha kazanma enstrumanlari gelistirmesine yaradi. Artik sadece hesabiniz oldugu icin hesap isletim ucreti odemelisiniz. Ulkenin son durumunu bilmiyorum ama abd de cok para ile islem yaparsaniz cok masraf odersiniz ve 10 bin dolarin ustu islemler maliyeye otomatok bildirilir ve basiniz agirir. Dogru sizin gibi tek iyi saglam ve cok islem yapabilme kabiliyetli banka secmen ama digerlerini de devamli kontrol edip avantajiniz nerede ise oraya gitmek dogrusu. Saglik ve saygiyla  20.03.2017 4:29
 

Evet, bakın "evet" dedim; güzel işler yapanlar oluyor. Size bu hizmeti vern bankanızı da kutlarım. Bu arada, Milliyet.blog'a gönderdiğim yazılar günlerce bekletiliyor, o kadar bekledikten sonra da bazıları reddediliyor. Bu durum elbette canımı sıkıyor fakat editörleri mazur görüyorum. Canımın sıkılmaması ve editörleri de zor durumda bırakmamak için, artık, sadece yayınlanacağından emin olduğum “fasulyenin faydaları” gibi yazıları göndermek düşüncesindeyim ki bu da pek nadir olur. Yazılarım haftanın 5 günü Sandıklı Sesi’nde (sandiklisesi.net) yayımlanıyor. Arada uğrarsanız çok sevinirim. Selâmlar…

İsmail Hakkı CENGİZ 
 23.02.2017 16:39
Cevap :
Merhaba Cengiz bey, zaman zaman takip ederim sizi ilave etmem gerektigin de , iki satir da karalarim bilirsiniz. Aman evet derken iki kere dusunun ulkenin hayrina mi olacak?Yada hayir. Sandikli'yi cok iyi bilirim. En az on onbes kez ziyaret etmisimdir. En son iyi bir otelin yapildigi kaplicalari hatirlarim. Camur banyosundan sonraki zindeligimi hala hatirlarim. Bu ulkede termal kaplica kulturu yok.Guney seyahatlerin de mutlaka afyon'a Ikbal'le (sehir icindeki) ugrardik.Sehir aklimda kaldigi kadar cok gelismemis tutucu ahali idi.Sizler gibi aydin insanlarin o bolgelerde olusu sevindirici. Ulkem icin uzuluyorum gercekten hak etmiyor. Saglik ve saygiyla  24.02.2017 13:26
 

Siz kutladığınıza göre gerçekten iyidir :) ben de kutladım, selam ve saygılarımla :)

Tülay EKER 
 23.02.2017 10:56
Cevap :
Eh artik ben de sizi kutlarim. Saglik ve saygiyla  23.02.2017 14:37
 

...OLdu bitti gıcık almışımdır Lidyalılardan..:)))

Nedim ÜSTÜN 
 23.02.2017 8:22
Cevap :
Persepolis'liler de gicik diyorlar...! Saglik ve saygiyla  23.02.2017 14:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 481
Toplam yorum
: 4784
Toplam mesaj
: 228
Ort. okunma sayısı
: 666
Kayıt tarihi
: 14.10.06
 
 

Bilim ve teknik özel ilgi alanım, siyaset... Başka bir özel ilgi alanım, uzun yıllar yurt dışında..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster