Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Nisan '14

 
Kategori
Tarım / Hayvancılık
Okunma Sayısı
621
 

Bazı tarımsal yatırımlarda sıfır faizli krediler yeniden başlatıldı

Bazı tarımsal yatırımlarda sıfır faizli krediler yeniden başlatıldı
 

Hayvancılığa sıfır faizli kredi başlatıldı


2010 yılının Nisan ayında et, kasaplık, besilik damızlık canlı hayvan ithalatının yolu açılırken aynı yılın Ağustos ayında da hayvancılıkta yeni yatırımlara sıfır faizli kredi uygulamaları başlatılmıştı. 2012 yılının sonuna kadar yatırımlara sıfır faiz kullandırılırken çelişkili olarak canlı hayvan ithalatı sürmekteydi. İşte bu çelişki yüzünden profesyonel yatırımcılar değil acemi yatırımcılar sıfır faiz kullanarak hayvancılık sektörüne girmişlerdi.

Yürürlüğe konulan T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin 2014/5767 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı her ne kadar 2 Ocak 2014 tarihinde yayınlanmış olmasına rağmen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili tebliği yayınlanmadığı (?) için uygulanamamıştı.!

Nihayet GTH Bakanlığının bazı tarımsal ürünlerin üretimine sıfır ve indirimli faiz içeren tebliği 10 Nisan 2014 tarihinde yayınlandı. Yayınlanan tebliğ ve Bakanlar Kurulu Kararına göre,

HAYVANSAL ÜRETİM KONULARINDA;

Damızlık süt sığırı yetiştiriciliğinde; 750 bin TL’lik yatırımlarda yatırım kredisine sıfır faiz, işletme kredisine ise % 50 faiz indirimi (Ziraat Bankası geçerli faiz oranlarının),750.001-5 milyon TL’ arası yatırımlarda yatırım kredisi için % 75, işletme kredisi için % 50 faiz indirimi, 5.000.001-20.000.000 TL arası yatırımlarda yatırım kredisi için % 50, işletme kredisi için % 25 faiz indirimi uygulanacak.

Damızlık etçi sığır yetiştiriciliği, damızlık düve yetiştiriciliğiyatırım ve işletme kredilerine sıfır faiz uygulanırken kredi üst limiti 7.500.000.TL olarak sınırlanıyor.

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğiyatırımında yatırım kredisi % 50, işletme kredisi % 25 faiz indirimi, kredi üst sınırı olarak 3 milyon uygulanacak.

Büyükbaş hayvan besiciliğindeyatırım ve işletme kredisine % 50 indirim, kredi üst sınırı 5 milyon TL olarak uygulanacak.

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğindeyatırım kredisine sıfır faizli kredi, işletme kredisi faizine %50 indirim, kredi üst sınırı ise 1,5 milyon TL olarak uygulanacak.

Küçükbaş hayvan besiciliğinde yatırım ve işletme kredisine % 50 indirim, kredi üst sınırı 5 milyon TL olarak uygulanacak.

Yaygın Hayvansal üretimde 50.000 TL ye kadar olan yatırım kredisine % 50, işletme kredisi % 50 faiz indirimi uygulanacak.

Arıcılık yatırımına% 50, işletme % 50 faiz indirimi, üst sınır 1,5 milyon TL, Kanatlı sektörü yatırımına % 50, işletme % 25, üst sınır 3 milyon TL, Kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliğinde 7,5 milyon üst sınırına kadar yatırım ve işletme kredisinde sıfır faizli kredi uygulanacak.

Su ürünleri yetiştiriciliğindeyatırım kredisine sıfır faiz, işletme kredisine ise % 50 faiz indirimi, üst sınır ise 5 milyon TL, su ürünleri avcılığında yatırım kredisine % 50, işletme kredisine % 25 faiz indirimi uygulanacak.

BİTKİSEL ÜRETİM KONULARI

Kontrollü örtüaltı tarımında750.000 TL yatırımlarda yatırım kredisine % 50, işletme kredisine % 50 faiz indirimi, 750.001-5.000.000 TL yatırımlarda yatırım kredisine % 50, işletme kredisine % 25 faiz indirimi,5.000.001-10.000.000 TL arası yatırımlarda yatırım kredisine % 25, işletme kredisine %25 faiz indirimi uygulanacak.

Yaygın bitkisel üretimde 50.000 TL’ye kadar yatırım ve işletme kredilerinde % 50 faiz indirimi 50.001-500.000 TL’lik yatırımlarda yatırım ve işletme kredilerine % 25 faiz indirimi uygulanacak.

Çok yıllık yem bitkisi üretimi yatırımınasıfır faiz, işletme kredisine ise % 75 faiz indirimi, üst sınır 2,5 milyon uygulanacak.

Yurt içi sertifikalı tohum,fide, fidan üretimi- Yurt içi sertifikalı tohum, fide kullanımı-Yurt içi sertifikalı fidan kullanımı-süs bitkisi üretimi- İyi tarım-organik tarım uygulamalarıyatırım ve işletme kredilerinde % 50 faiz indirimine ve kredi üst sınırlar yine farklılıklar arz ediyor.

MUHTELİF KONULAR

Yatırım ve işletme kredilerine Tarımsal Mekanizasyon % 50 faiz indirimi, modern basınçlı sulamaya sıfır faiz,üst sınır 1,5 milyon, arazi alımında ve diğer konularda   yatırım ve işletme kredi faiz indirimleri % 25 olup üst sınır 500.000 TL’dir.

TARIMSAL AMAÇLI KOOPERATİFLERİN ÜRETİM KONULARINA

Damızlık sığır yetiştiriciliğinde üst sınır 7,5 milyon TL, yatırım kredisinde sıfır faiz, işletme kredisine % 75 faiz indirimi, Büyükbaş besiciliğinde üst sınır 5 milyon TL, yatırım kredisinde % 75 faiz indirimi, işletme kredisinde % 50 faiz indirimi, küçükbaş hayvan besiciliğinde 5 milyon TL üst sınır, yatırım kredisinde sıfır faiz, işletme kredisinde % 75, Kontrollü örtü altı tarımında üst sınır 7,5 milyon TL, yatırım ve işletme kredisinde % 75 faiz indirimi, su ürünleri avcılığında üst sınır 3 milyon TL, yatırım ve işletme kredisinde  % 75 faiz indirimi, tarımsal ürün işleme, paketleme, depolama tesisi kurulumunda her ne kadar üst sınır 5 milyon ise de kooperatif ortaklarının üretim kapasitesi ile uyumlu büyüklüklerde kredi kullandırılabilecek ve yatırımda % 75, işletme kredisinde % 50 faiz indirimi uygulanacaktır. Tarımsal amaçlı kooperatiflerin bunların dışındaki üretimleri bu başlığın yukarısında ifade ettiğimiz faiz ve indirim oranları uygulanacaktır.

Karar kapsamında, Tarımsal üreticilerin finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması amacıyla gerçek ve/veya tüzel kişi üreticilere hem Ziraat Bankası hem de Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri görevlendirilmiş durumda.

Büyükbaş ve küçükbaş besi, süt sığırı, damızlık süt sığırcılığı, düve üretimi yatırım ve işletme kredilerine sıfır, %75 vb. faiz uygulaması fevkalade önemli olsa da profesyonel yatırımcılar hayvancılık politikalarına güven duymuyor. Türkiye’nin 2010-2012 yılları arasındaki ithalat uygulamaları gibi kendi kalesine gol atmasından endişe ediliyor.

https://twitter.com/caparkanat

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 133
Toplam yorum
: 42
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1940
Kayıt tarihi
: 21.02.10
 
 

Dünya'da ekmekten sonra ikinci ÖNEME sahip gıda olan SÜT ve SÜT Ürünlerinin; 1-Her türlü pake..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster