Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ağustos '15

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
259
 

Bazılarının hep hata yapıyor görünmeleri çok hata yapmalarından değil hatalarını gizleyememelerinden

Bazılarının hep hata yapıyor görünmeleri çok hata yapmalarından değil hatalarını gizleyememelerinden
 

Hata yap, sonuç doğuran hata değilse bir şekilde gizle; hata yapan biri olsan bile kimse senin bu durumunu bilmesin, kusursuz olmak değil kusursuz görünmeye çalışmak asalettir.

Kendi kendini ifşa etmek, deşifre etmek sizi kötü göstermeye çalışanlara yardım etmektir. Aslında özeleştiri de iyi niyetli saflıktır; insan kendi kendine ben kötüyüm der mi?

İnsanlar her şeyinizi biliyor olsalar bile sizin ağzınızdan duydukları bu bilginin delilidir; çünkü itiraf yalan olsa bile sahibinin ağzından çıktığı için gerçek kabul edilir. İnsanlarda kendini övenlerin sözlerine inanmama, aşağılayanların sözlerine inanma eğilimi vardır. Sen alçaksın sözüne kimse inanmak istemez ama ben alçağın biriyim sözüne inanırlar; çünkü bu itiraftır ve itiraflar yalan olsa bile gerçektir.

Öyleyseniz bile kendinizi niye ele veresiniz ki, kimse nasıl biri olduğunuzu bilmesin; yaptıklarınız övülecekse açıklayın eleştirilecekse saklayın. Kendiniz hakkında bu kadar dürüst olmanız hiç doğru değil. Kendinizi kurbanlık koyun gibi çakalların önüne atıyorsunuz “Ben aslında zayıf karakterli bir insanım”

Özellikle içlerine yeni girdiğiniz insanların arasında kimse sizi tanımaz bilmez. Bu sizin için avantajdır. Katil bile olsanız masumsunuzdur. Bu nedenle ben insanlara sık sık ortamlarını değiştirmelerini öneriyorum. Çünkü hepimiz hata yapar ve hatalarla kirleniriz. Ve ortam değiştirdiğiniz zaman üzerinize yapışıp kalan olumsuz etiketlerden kurtulup yepyeni bir kimse olursunuz. Ve bu size yeni hata ve yanlışlar yapma şansı verir. Kendiniz hakkında başkalarının bilmediğini siz de bilmeyin.

Biliyorum, amaç açık sözlülük ve samimiyet Ama nerede bunu anlayacak insan… Sizi eleştirecek kimselere eleştirilecek yönlerinizi asla göstermeyin.

Çoğu hataların bir sonucu yoktur ama açıklarsanız sizi küçük düşürür; sadece hatadır işte “Annemi sevmiyorum” Çok normal bir şey ama başkalarının gözünde annesini sevmeyen biri olursunuz. İnsanlar sizi eleştirip küçük düşürmek için uğraşırken neden onlara yardım ediyorsunuz.

“Başka kadınla yattım” Bence hatta ismini de verin saflığınız tescillensin. Bu sizin ahlaksız olduğunuzu, karınızı aldattığınızı, başkasının namusuna göz diktiğinizi ortaya koyar ve insanlar sizi öyle bilir. Yatın ama kimse bilmesin.

Bir işçi herkesle beraber normal çalışıyordu. Gayretli olduğu için yavaşlığını kimse anlamıyordu. Mesaisini tam olarak doldurduğundan(kaytarmadığından) aslında maaşını da hak ediyordu. Bir gün o meşhur hatayı yaptı. Açık sözlü olmak uğruna hiç gereği yokken “Ben aslında çalışırken oldukça yavaşım” dedi. Bu söz üzerine işten çıkardılar. Gayreti ve dürüstlüğü işe yaramadı. Kendinizi asmak isterseniz başkaları ipinizi çeker. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hatasız insan, bir şey yapmayan değil midir?:)

Kadri KANPAK 
 05.08.2015 20:42
Cevap :
Kesinlikle doğru...  06.08.2015 20:29
 

İnsan ne çekerse dilinden çeker, selamlar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 03.08.2015 19:07
Cevap :
Ben de pek dilimi tutamam. Bu yüzden de başım beladan kurtulmaz.  03.08.2015 22:09
 

Öz eleştiri insanın kendini daha iyi hale getirmek için yaptığı bir bir özgünlüktür. Ancak kendisini eleştirebilen insanlar o yanlışlarından kurtulabilirler... Bloom derki "başarısızlıklar başarıya döşenmiş oto yoldur"... Kim için peki, tabii ki kendisini öz eleştiriye tutanlar için... Saygılarımla...

Halil Güven (Sökeli) 
 03.08.2015 13:27
Cevap :
Öz eleştiri konusunda biraz farklılaşıyoruz galiba...Olsun, görüşünüzü aktardığınız çok değerli bir yorum.  03.08.2015 22:03
 

Hata yapma ki gizlemek zorunda kalmayasın.

Matilla 
 03.08.2015 4:41
Cevap :
Ben çok hata yaparım. Ve ne kadar gizlemeye çalışsam da yarısı ortada kalır.Hataya toleransınız yoksa yandık!  03.08.2015 21:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5324
Toplam yorum
: 13755
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 657
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster