Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Şubat '08

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
512
 

Beatles 50 yaşında

Beatles 50 yaşında
 

BEATLES


Sevgili müzikseverler, bugün 4 Şubat. Bugün gelmiş geçmiş müzik dünyasının en önemli gruplarından Beatles'ın kuruluşunun 50. yıldönümü. Liverpool'lu dört genç, 18-15 yaşlarındayken kurmuşlar, Beatles'ı. Burada Onların tarihini anlatmak istemiyorum, çünkü çok uzun sürer. Ama Beatles'ın neden büyük olduğunu, hala neden gündemde olduklarını sorgulamak istiyorum. Habere göre "Across the Universe" şarkısı uzaya gönderilecekmiş. Dünyadan 430 ışık yılı uzağa gönderilecekmiş, birbaşka deyişle 307bin km hızla yolculuk edecekmiş.
Beatles, rock müziğinin duayen grubudur. Beatles olmasa rock müziği bugünkü kıvama gelirmiydi, bilemiyorum. 10 yıl süren birlikteliklerinde sayısız beste bırakmaları, yıllarca en ünlü sanatçılarca bu bestelerin tekrar söylenmesi, ABD de ilk kez bir numara olan Avrupalı grup olmaları ve nihayet bir ekol olmaları, yerlerinin doldurulamayışı Beatles'ın klasikleşmesi anlamına geliyor.
Beatles her zaman bir numara, her zaman para ediyor, her zaman ilgi topluyor. İsrael yıllardan sonra özür diliyor.

Geçenlerdeki Paul ile ilgili yazımı okumuşsunuzdur. Paul ve John grubun bel kemiği. George Harrison ve Ringo Star. Hep ikinci planda kalan George, ölmeden önce Bob Dylan, merhum Roy Orbison, Tom Petty ve Jeff Lynn ile kurdukları grupta anılmıştı. O da aslında bir duayendi. John Lennon'u anlatmaya gerek yok. Müzik dünyası O'nu genç yaşta ( 40 ) kaybetmişti. Deyim yerindeyse rock ozanıydı. Güçlü liriğini, güçlü melodik yapısıyla birleştiren ender rockcılardandı. Ben Beatles'lı yılları yaşamadım veya o zamanlar bebektim. Ama benim rock müziğine merhaba demem Beatles ile olmuştur. Kim ne derse desin, Beatles Rock'ın miladıdır.

Sevgili blogcular, müzik başlığı altında sizlere rock gruplarını ve rock sanatçılarını tanıtıyorum. Ve tanıtmaya devam edeceğim. Yine her evde bir Beatles olmalı diyorum. Sevgi ile kalın.....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili kardeşim. Bir Beatles hayranı olarak teşekkür ederim. Nefis...

Solohan 
 15.02.2008 12:17
Cevap :
Esas ben teşekkür ederim  15.02.2008 23:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 486
Toplam yorum
: 257
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 1642
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster