Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Eylül '16

 
Kategori
Tıp
 

Bebeğinizi emzirmeyi kesmeden önce bu yazıyı mutlaka okuyun

Bebeğinizi emzirmeyi kesmeden önce bu yazıyı mutlaka okuyun
 

Eğer miniğini emziriyorsanız büyük ihtimalle bu konu ilginizi çekecektir. emzirmenin nezaman ve nasıl bitirileceği, çocuğunuzun bu dönemde psikolojik olarak etkilenip etkilenmeyeceği sürekli aklınızı meşgul eden sorulardan biridir.

 
Aslında emzirmeyi sonlandırmak düşündüğünüz kadar zor bir dönem değil önemli olan doğru zamanı bulmak ve doğru adımları atmak. Hadi ozaman bir bakalım neler yapabiliriz.
 
 
Emzirmeyi bitirmek için en iyi zamanlama ne zaman?
 
Açıkcası en iyi zamanlamadan çok en kötü zamanlamayı konuşmak daha doğru olur. Amerikan Pediatri Akademisi ve Tabikide biz özellikle ilk 6 ay sadece anne sütü öneriyoruz. Bunu takip eden 6 ay - 1 yaş arası dönemde ek gıdalar ve anne sütü beraber alması faydalı. Burdan yola çıkarak ilk bir yaş emzirmeyi bitirmek için bir girişimde bulunmanızı çok önermiyoruz. Son önerilerde sizin ve çocuğunuzun istediği sürece emzirmenin devam edebileceği yönünde.
 
 
Emzirmeyi bırakmada zaman seçimini miniğinize bırakmak en kolayı!
 
Genelde 6 ay civarında ek gıdaya geçiş ile miniklerin yeni beslenme şekline daha hevesli olduklarını görüyoruz bu dönemde emme alışkanlıkları giderek azalmakta ve 1 yaşa doğru katı gıdaları emmeye tercih etmekteler. Özellikle kaptan yemek yeme fikri miniklere oldukça cazip ve eğlenceli gelmekte. Ama bir kısım çocuk emme alışkanlıklarını daha ileri yaşlara kadar bırakmamakta.
 
 
Emzirmeyi anne bırakacaksa dikkat!
 
Bazı anneler emzirmeyi bırakma dönemini kendileri yönlendirmek istemekte. Bu durum tahmin edebileceğiniz gibi biraz daha zor bir süreci beraberinde getiriyor. Ama uygun yaklaşım ve ekstra özen ile bu süreci sizde başarıyla yönetebilirsiniz.
Öncelikle bu sürecin her ailede her minikte her annede farklı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Komşunuz anneniz kayınvalideniz eltileriniz hatta doktorunuz bile sizinle miniğinizin bu bağı Hakkında söz sahibi değildir. Hatta eğer gebelik öncesi ya da miniğiniz yeni doğduğunda bu süreçler ile ilgili plan yaptıysanız bunları bile gözden geçirmenizde ve gerekirse revize etmenizde fayda var.
 
 
Emzirmeyi bitirme sürecinin ertelenmesi gereken durumlar neler?
 
-Ek gıdalara geçiş döneminde allerjik reaksiyonlar yaşadınız ve diyetinizi daha ayaralayamadıysanız acele etmeyin öncelikle beslenme düzeninizi ayarlayın.
-Çocuğunuz o sırada hasta ise emzirmeyi bırakmaya çalışmak hem başarınızı azaltacaktır hemde çocuğunuzu olumsuz etkileyecektir.
-Sizin yada miniğinizin hayatında büyük bir değişiklik olması. İle başlamanız taşınma gibi durumlarda emzirmeyi bırakma çok mantıklı değildir.
 
 
Emzirmeyi bırakmak için en iyi yol nedir?
 
En iyi yol bu süreci olabildiğince yavaştan almaktır. Haftalar içinde emzirme süreniz ve sıklığınızı azalatın böylece sütünüz azalacak ve göğüsünüzde dolgunluk gibi şikayetleriniz de olmayacaktır.
 
 
Emzirmeyi hangi öğünden başlayarak kestiğiniz önemli !
 
Minikler günün başındaki ve sonundaki emzirme saatlerine daha düşkündür. Öncelikle gün içindeki saatlerden başlayarak azaltmanız başarı şansınızı arttıracaktır. Unutmayın bir emzirme saatini bitirmeden ikincisini bitirmeye çalışmayın ilk saati bıraktıktan sonra diğerine geçin. Başlamak için en uygun saat öğlen ek gıda aldığı emzirme saatidir.
Emzirmeyi bıraktığını saatlerde sütünüzü sağıp miniğinize vermek ye başka bir yöntem sonuçta anne sütü herzaman faydalı. Bu yöntemi geceden çok gündüz saatlerinde denemeniz daha uygun.
Ardından gündüz emzirmeyi ve en son gece emzirmeyi bırakacaksınız. Burda gece emzirmesi uyku ritüeli haline gelen miniklerin daha fazla zorlandığını görüyoruz. Bu miniklerde aceleci olmadan önce başka bir uyku ritüeli eklenip ardından emme yavaşça bırakılabilir.
 
Unutmayın her anne çocuk bağı birbirinden farklıdır. Benim söylediklerim genel öneriler olmakla birlikte size ve miniğinize uygun olacağı anlamına gelmiyor. Genel geçerliliği olan tek kural şevkat, aceleci davranmamak ve sizin ve miniğinizin ihtiyaçlarına odaklanmanız. Hepinize sağlıklı günler dilerim.
 
Dr. Mustafa Burak Seven
 
www.instagram.com/drmustafaburakseven

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 834
Kayıt tarihi
: 20.09.16
 
 

Minik mucizeler ve onların bilgili ve ilgili anneleri için yazılar yazan elimden geldiğince daha ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster