Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Eylül '12

 
Kategori
Bebek - Çocuk
 

Bebeğinizin "cinsel bölgesini" öpmeyin! Bebeğinizi ölçülü sevin!

Bebeğinizin  "cinsel bölgesini" öpmeyin! Bebeğinizi ölçülü sevin!
 

Bebeğinizin "cinsel bölgesini" öpmeyin! Bebeğinizi ölçülü sevin!


Bebeğinizin "cinsel bölgelerini" öpmeyin!  Bebeğinizi ölçülü sevin!


 

Sevgili Anne Babalar,


 

Kültürel olarak sevgimizi gösterme şeklimiz genellikle dokunmaktır. Birbirimize dokunmadan "Hoş Geldin", "Güle Güle" demeyiz. Bu durum çocukları sevmeye gelince daha abartı haller alır. Çevrenizde çocuklarını, bebeklerini mıncıklayarak seven anne babalar mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Sadece anne babalar değil, diğer aile üyeleri de çocuk istemese de bebeği, çocuğu mıncıklayarak, sıkarak, ısırarak sever, koklar.


 

Çocuk sadece aile üyeleri tarafından şekilde sevilmez, tanımadığı insanlar tarafından da aynı şekilde sevilebilir. Hiç tanımadığınız halde nerede şirin bir çocuk görsek anne babası izin verirse hemen öperek, sıkıştırarak sevmek isteriz.


 

Bu şekilde severken kesinlikle kötü bir niyetimiz yoktur. İçimizden gelen sevgiyi bebeğe veya çocuğa göstermeye çalışırız. Diğer taraftan o bebeğin veya çocuğun bundan hoşlanıp hoşlanmadığını düşünmeyiz. Bazen bebekler mıncıklanarak sevildiğinde ağlayarak beni rahat bırakın demek ister. Buna rağmen biz doya doya sevmeye devam ederiz. Bebeğin veya çocuğun hakkına saygısızlık ederiz.


 

Sadece bu kadarla kalsak... Bazı anne babalara bebeklerinin sadece yanaklarını öpmek yetmez, bebeklerinin dudaklarını, ellerini, ayaklarını da öperek severler. Daha kötüsü bebeklerinin cinsel organlarını öpmekten de mutluluk duyarlar. Bebeğin kendi vücut dokunulmazlığı hakkını ihlal ederiz.


 

Biraz dikkatli bakarsanız baskı uygulanarak, sıkarak sevilen bebeklerin ve çocukların bundan rahatsız olduğunu görürsünüz. Bebeklerin rahatsız olmasından daha önemlisi bebeğin cinsel organı ve cinsel bölgelerinin temizlemek veya sevmek amacı ile aşırı dokunulması çocukların cinsel olarak erken uyarılmalarına da sebep olabilir. Sağlıklı cinsel kimlik gelişimini olumsuz etkilenebilir.


 

Bu nedenle çocuğunuzun dudaklarını ve cinsel organı öpüp, okşamayın. Çocuğunuzun cinsel bölgelerine temizlik dışında dokunmayın. Temizliği çok bastırarak, aşırı titizlenerek yapmayın. Çocuğunuzun cinsel organını esprili şekilde konuşma ve eğlence aracı etmeyin. "Pipini yerim aslan oğlum" gibi cinsel organı içeren espriler ve cümlelerden kaçının. Çocuğunuzu daha ölçülü sevin ve onun haklarına saygı gösterin.


Çocuğunuzu sağlıklı ve ölçülü sevmeniz dileğiyle,

 

Uzman Pedagog Sevil Yavuz 

Beykent Üniversitesi Öğretim Görevlisi,

Çocuk, Ergen ve Aile Psikolojisi Uzmanı,

Aile ve Çift Terapisti, PSD Oyun Terapisti  

 

 Parenting Skills & Counseling Center

www.pedagogsevilyavuz.com

 

 Facebook Page

https://www.facebook.com/pages/Uzm-Pedagog-Psk-Dan-Sevil-YAVUZ-Parenting-Skills-Counseling-Center/154398464620759?ref=hl 

   https://www.facebook.com/pages/Uzm-Pedagog-Psk-Dan-Sevil-YAVUZ-Parenting-Skills-Counseling-Center/154398464620759?ref=hl https://www.facebook.com/pages/Uzm-Pedagog-Psk-Dan-Sevil-YAVUZ-Parenting-Skills-Counseling-Center/154398464620759?ref=hl https://www.facebook.com/pages/Uzm-Pedagog-Psk-Dan-Sevil-YAVUZ-Parenting-Skills-Counseling-Center/154398464620759?ref=hl https://www.facebook.com/pages/Uzm-Pedagog-Psk-Dan-Sevil-YAVUZ-Parenting-Skills-Counseling-Center/154398464620759?ref=hl 

 


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Özellikle erkek çocukların çıplakken popolarının öpülmesi, okşanması, çocukta eşcinsel eğilimlerin oluşması riski taşıyormuş. Bu nedenle ilk günden beri asla yanakları dışında bir yerini ne okşarım ne de öperim. Cinsellikle ilgili şeyler de evde asla şaka konusu yapılmaz. Son derece önemli bir yazı, umarım herkes okur. Teşekkürler.

Güz Özlemi 
 29.09.2012 18:48
 

Sevmede ölçüyü kaçıranlara uyarıcı ve faydalı bir yazı. Biliyor olmama rağmen "teyit amaçlı" tekrar okudum. Sade bir dille yazılmış, insanların kolay anlayabileceği bir yazı. Dilerim çok kişi okusun ve yararlansın. Selamlarımla.

İpek Çevik 
 27.09.2012 12:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 244
Toplam yorum
: 52
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 2532
Kayıt tarihi
: 02.07.10
 
 

Dr.Sevil Yavuz- Pedagog & Klinik Psikolog | Oyun Terapisti | Akademisyen | Köşe Yazarı | | Boğaziçi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster