Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '06

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
53636
 

bebeğinizin ilk ayı

bebeğinizin ilk ayı
 

Doğumdan sonra yeni bir dünyaya adım atmış gibi hissedersiniz kendinizi, bebeğinize kavuşmanın ve onunla tanışmanın mutluluğu,doğumun getirdiği yorgunluk, emzirme çalışmaları, ziyaretçiler ve onlardan gelen çeşitli tavsiyeler derken sizi oldukça farklı ve yoğun günler bekler. Bebeğiniz de yeni gözlerini açtığı dünyaya alışma çabasındadır, onu da oldukça zor günler bekler, artık göbek kordonu yoktur, sütü emmeyi öğrenmesi gerekmektedir, bağırsakların bu durumu kabullenmesi bir hayli zaman alır. işte tam da bu dönemde karşınıza çıkan ilk sorun gaz problemi olacaktır.

Gaz sorununu gidermek için çeşitli yöntemler denenebilir ama şu da bir gerçektir ki ilk üç ay genelde çok yoğundur problem. Bebeğiniz sebepsiz yere ağlıyor ve ağlarken de ayaklarını karnına doğru çekiyorsa gaz problemi olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Önce sırtını ovmayı deneyin, daha sonra saat yönünde hafifçe bastırarak karnını ovalayabilirsiniz, sakinleşmesi için anne karnı sesi veren oyuncakları deneyebilirsini. Aynı sesi taklit eden saç kurutma makinesi (benim oğlum bir tek onun sesiyle sakinleşirdi:)), davlumbaz, fırın da denenebilir. Bazı bebekler arabada seyahat ederken rahatlar. Bitkilerden acı elma yağı karnına ve kasıklarına sürülebilir, çörek otu yağı ağzına damlatılabilir. Son çare olarak bitkisel içerikli gaz damlaları denenebilir, bu damlaları annenin de aynı anda kullanmasında fayda olabilir. Ancak bunlar genelde geçici çözümlerdir, üç ay kadar bu durumun devam edeceğini kabullenip sabırlı olmayı da seçebilirsiniz.

Bir başka konu henüz düşmemiş olan göbeğin bakımıdır. Göbeğin oldukça iri bir mandalla kıstırıldığını görünce acıyacağından korkarak tedirgin olabilirsiniz ama aslında bu mandal üst taraftadır. çabuk düşmesi için göbeğin, banyo yaptırmamak gerekir ama yine de ben yıkamak istiyorum derseniz streç film ile bebeğin belini sarıp yıkayabilirsiniz yada avuç içinizle bebeği ters tutarak göbeği kapatıp yıkayabilirsiniz. Her gün batikon yada 70 derece alkolü bir kulak çöpü yardımıyla deriye taşırmadan sürerseniz mikrop kapmasını da engelersiniz. Süre değişebilir kimi bebeğin göbeği üç dört günlük düşerken benim oğlumun 18. günde düşmüştü. Göbek düştükten sonra deliğin içinde kalan artıkları da her banyodan sonra temizleyebilirsiniz.

Banyo yaptırmak da oldukça zor gelir ilk günlerde. Ben doktorumun da tavsiyesiyle Ali Tuna kış bebeği olmasına rağmen her gün yıkamıştım. Her gün yıkamanın temizliğin yanı sıra uyku düzeninin oluşmasında da faydalı olduğuna inanıyorum. Her akşam saat 8de yıkayıp emzirdikten sonra uyuttuğumda bu düzeni benimsedi ve daha sonraki aylarda da mutlaka aynı saatte uyumaya başladı Ali Tuna. Böylece bir rutin oluşturdu kendine. Yıkamadan önce ilk 4 ay her gün ona masaj yaptım bir kavanoz kadar iyi zeytinyağını hafif kızdırıp soğutuyordum ve bununla her yanına masaj yapıyordum, aldığı keyif yüzünden belli oluyordu, bu masajların aramızdaki bağı da güçlendirdiğini düşünüyorum. Daha sonra banyo filesinin üzerine koyduğum süngere yatırıp sakin bir şekilde kolayca yıkıyordum. Aslında aile büyükleri bu konuda yardıma hazırdır her zaman, ama ben oğlumun her şeyiyle kendim ilgilenmek istediğimden üçüncü yıkamada insiyatifi ele aldım çünkü bebeğinizin sizin ilginize dokunuşunuza çok ihtiyacı oluyor ilk günlerde ve bu paylaşımlar bağlarınızı daha da güçlendiriyor. Her gün yıkadığınızda şampuanı haftada bir iki kez kullanmanız yeterli diğer günler sadece su dökebilirsiniz, banyodan sonra tekrar bir nemlendiriciyle masaj yaparsanız bebeğiniz çok mutlu olacaktır. Her gün yıkamamın bir başka faydası da suyu çok sevmesi oldu yazın günde bir kaç kez yıkadığım da oldu, tatilde denizden çıkmak istemedi, şimdi de hala her gün yıkanmak en büyük keyfi oğluşumun.

İlk aylarda kabızlık sorunuyla da karşılaşılabilir. Öncelikle annenin beslenmesine dikkat etmesi önemli bol lifli gıdalar almalı. Bebeğiniz için bisiklet çevirme hareketi yaptırabiirsiniz, doktor tavsiyesiyle fitil kullanabilirsiniz. Büyüklerin tavsiyesi de bebeğin ağzına biraz zeytinyağı damlatmak ama ben denemedim doğrusu.

Sürekli süt emdiği için bebeğinizi hıçkırık sık tutabilir, aslında bu onu pek de rahatsız etmez. tekrar emzirerek geçmesini bekleyebiirsiniz, hala devam ediyorsa bir çay kaşığı kaynamış suya bir damla limon sıkarak vereblirsiniz.

İlk günlerde yaşanabilecek bir diğer sorun yeni doğan sarılığıdır özellikle gözlerinin beyaz kısmının sararmasıyla anlaşılabilir. Uzaması halinde kan değerlerine baktırmakta fayda olabilir, belli bir sayının üzerine çıkmışsa değerler bir süre hastanede kalması gerekebilir bebeğinizinSarılık bir ay ve daha uzun süreli de olabilir üç dört günde de geçebilir

Bebeğinizi emzirirken sütü arttırıcı tedbirler almak faydalı olur, öncelikle bebeğiniz her ağladığında mutlaka emzirin çünkü ilk zamanlar bebeğiniz güçsüz olduğundan alabildiği süt miktarı çok azdır sık acıkır, ayrıca emzirdikçe sütünüz çoğalır, bağınız kuvvetlenir. sürekli tek memeden emzirme hatasına düşmemek gerekir, bebeğinizin her iki memeyi de alması konusunda mutlaka ısrarcı olun, bir süre sonra durumu kabullenecektir. tek memeden emzirilmesi göğüs uçlarının yara olmasının baş sebebi olabilir. Daha en başından her emzirme öncesi ve sonrası göğüs kremi kullanmakta fayda var sanırım, ancak karbonat suyuyla silinmesi yönündeki tavsiyelere uymamakta da fayda var okuduğum bir makalede bunun bebeğin memeden salgılanan kokuyu almasına engel olduğu yazılıydı. Göğüs temizliği için sık banyo yapmak ve emzirme öncesi ve sonrası temiz suyla yıkamak yeterli olur. Bir de emzirirken minik bebeğinizin eldivenlerini mutlaka çıkartıp size dokunmasını sağlayın, bu da aranızdaki bağı kuvvetlendirir ve onun güven duymasını sağlar. Kağıt makası tipindeki tırnak makasıyla tırnaklarını keserek(uyurken yada emzirirken)kendine zarar vermesini de engellemek iyi olur. Sütünüzü arttırmak için bolca su içmelisiniz, hoşaflar, sıkma meyve suları, ısırgan ve rezene çayı , maydanoz, sahlep, boza da bir hayli işe yarar, ama benim favorim gaz yapsa da etli nohut yemeğiydi, yerseniz sütünüzün hemen arttığını gözlemleyebilirsiniz.

İlk ay bebeğinizin size en çok ihtiyaç duyduğu zamandır onun bu dünyada tanıdığı tek kişi sizsiniz bunu lütfen unutmayın ve ne kadar yorulsanız da bebeğinizle ilgili her şeyi kendiniz yapmaya çalışın diğer işler konusunda büyüklerden yardım talep edin, onun sizin kokunuza, sıcaklığınıza, sevginize ihtiyacı olacaktır, sık sık kucağınıza alın sarılın kulağına onu ne kadar sevdiğinizi söyleyin bunu kesinlikle anlayacaktır ve bu günlerin tadını çıkartın, her ne kadar zor geçse de, çünkü her geçen ay bir öncekini özlemle anacak, ne kadar çabuk büyüdüğüne şaşıracaksınız,bol bol bu günleri resimlemeyi de ihmal etmeyin.

sevgiler..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Verdiğiniz bilgiler çok yararlı; ellerinize sağlık. Ben de 5 aylık hamileyim ve yazılarınızdan oldukça faydalandım. Teşekkürler. Sevgiler.

Nazan Köseoğlu 
 26.01.2008 0:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 18010
Kayıt tarihi
: 12.05.06
 
 

Bendeniz Sinem Ürkmez 1976'da doğdum. TED kolejinden sonra, Boğaziçi Üniversitesi Mütercim tercümanl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster