Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Temmuz '14

 
Kategori
Çocuk Sağlığı
Okunma Sayısı
324
 

Bebek bakımı ve banyosu

Bebek bakımı ve banyosu
 

Bebeklerimiz bizlerin herşeyidir ve bebek bakımı olsun banyosu olsun oldukça dikkat etmemiz gereken hususlar var.

 Bebeklerde sık görülen cilt sorunları

Cilt soyulması: Bu durum bebeğin ana rahmindeyken üzerini örten tabakanın doğduktan sonra atılmasıyla oluşan bir durumdur. 1–2 hafta içerisinde bu problem ortadan kalkar. Bebekler bu dönemde hafifçe ve derisi tahriş edilmeden yıkanmalıdır.

Cilt kuruluğu: Bebek tenlerinin daha az yağ üretmesi ana sebeptir. Zaman içinde vücudun normal seviyelere dönmesi bu durumu ortadan kaldırır. Kuruluk, dış etkenlere çok bağlıdır. Bebeklerinizin kıyafetlerini özel deterjanlarla yıkayınız. Seçilen kıyafetlerin yüzde yüz pamuklu olmasına özen gösterin. Bebek bakımında genellikle mustela markasını öneriyorum ben çocuğumuz için kullandığımız krem markası olarak ise bebek nemlendirici krem olarak memnun kaldığımı bir markadır.

Toksik kitler: Güneş nedeniyle oluşan kızarıklar, kabartılara neden olur. Tedavi edilmelerine gerek yoktur, kendiliğinden sönerler.

Milia: Yüz ve deride minik kabarcıklar şeklinde kendini belli ederler. Bunlar içleri keratinle dolu şişliklerdir. Zamanla kendiliğinden yok olurlar.

Doğum akneleri: Genelde sizden geçen gebelik hormonlarından kaynaklıdır. Yanaklardan başlar ve yüzde yayılır. Kısa sürmesi doğal seyirlerinden kaynaklıdır. Tedavisinde antibiyotik ve bazı lezyonlar kullanılır.

Bebeği yıkarken dikkat edilmesi gerekenler

Bebeğinizin öncelikle banyosuna dikkat etmelisiniz. Kesinlikle ılık suyla yıkamalı ve göbek bağı düşene kadar su seviyesini göbeğinin altında tutmalısınız. Kullanacağınız sabunun pH değeri nötr olmalı ve katkı maddesi içermemelidir. Bebeğin saçlı derisi haftada bir veya iki kez, gözleri yakmayan bebek şampuanlarıyla yıkanmalıdır. Yıkandıktan sonra sabun artığının kalmamasına dikkat edilmelidir. Banyo bitiminde nemlendiricilerin sürülmesi gerekir. Sürülen nemlendiricilerde katkı maddesi olmaması, kokusuz ve parfümsüz olmasına dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin hafif ıslak tenine bu nemlendiriciyi uygulayarak daha sonra kıyafetlerini giydirebilirsiniz.

Bebek nemlendiricileri hakkında önemli noktalar

- Soğuk havada cilt kuruyabilir, bu nedenle günde iki ya da üç defa nemlendirici sürülmelidir.

- Bebeklerin ciltleri, kimyasal maddeleri yetişkinlerinkinden daha fazla emer, bunu unutmayın. Bebeğinizin cildine sürülen ürün sayısını az miktarda tutunuz.

Bebeğinizin çevreye alışması için almanız gereken önlemler

- Çoğu kez gereken tek şey bebeğinizin vücudunu ılık suyla yıkamaktır. Sabun, cildin kurumasına neden olabilir.

- Cildin doğal yağını aldığından, banyo köpüğü kullanmaktan kaçınınız.

- Antibakteriyel ya da parfümlü sabunlar gereksizdir ve kullanmaktan kaçınılması gerekir.

- Bebeğin cildinin kuru ya da egzamalı olması durumunda, sabun kullanmaktan tamamen kaçınmak ve nemlendirici ürünleri düzenli olarak kullanmak gerekir. Bunun yanı sıra, banyoda da nemlendirici kullanmak önemlidir.

- Cildin genellikle kuru olması halinde, günde birkaç kez, özellikle banyodan sonra nemlendirici sürmek gerekebilir.

- Güneşli havada ince giysiler giydirme, şapka takma, çocuk arabasına gölgelik takma, dışarıda gölgede durma güneşin morötesi ışınlarına (UV) karşı en iyi korunma yöntemleridir.

- Bebeğiniz için hafif bir losyon, ağır bir kremden daha yararlıdır. Bebeğin derisinin çok kuru olması durumunda, krem losyondan daha etkili olacaktır.

 

Not: Sevgili anne ve babalar çocuklarımızın bakımlarını ciddiye alarak onların ne kadar narin ve hassas olduklarını unutmayalım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 205
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2264
Kayıt tarihi
: 15.02.14
 
 

Adım Mert, 31 yaşındayım evli ve 1 çocuk babasıyım, hayattan öğrendiklerimi burada paylaşacağım. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster