Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mayıs '08

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
1222
 

Bebekler ve çocuklar neden yalan söyler?

Bebekler ve çocuklar neden yalan söyler?
 

internetten


Anne, bebek dergilerinden birinde okuduğum kadarıyla İngiltere’de ailelerinde izin alınarak sıfır yaştan itibaren 50 çocuk üzerinde yapılan araştırmaya göre aslında bebekler 6 aylık'dan itibaren yalan söylemeye başlarlarmış. Çocuklar’ın ilk yalanları, durduk yerde ağlamak veya kahkaha atarak gülmekmiş.Özellikle anne ve babasıyla az vakit geçiren bebekler dikkat çekmek için bu yola başvurularmış. Anne ve Baba’nın davranışlına göre bu ağlama nöbetlerini ya durdur ya da hedefe ulaşana kadar devam ederlermiş.

Bebekler ve çocuklar anne ve baba’nın dikkatini çekmek, çok istedikleri herhangi birşeyi elde etmek veya yaptıkları kötü bir davranışdan dolayı ceza almamak için yalan söylerler.

Çocuklarımızın, yalan söylemelerine mani olmak için öncelikle neden yalan söylediğini tesbit etmek ve yalan söylediği için değil de yalan’a sebebiyet veren olay hakkında konuşmak gereklidir.Çocuğunuzu doğru söylemeye ve dürüst olmaya teşvik etmek için yalan söylediği zaman insanların o’na güvenmiyeceğini, söylediği yalan karşısında belki sen yanlış hatırlıyor veya anlıyor olabilirsin gibi telkinlerde bulunmamız gereklidir.Eğer çocuklarımıza yeterince vakit ayırıp sıcak ve samimi bir ilişki içinde olursak emin olun ki onlarda yalan söylemekten vazgeçeceklerdir. Çünkü çocuklar’ın kendilerini en çok güvende hissettikleri yer Anne ve Baba’larının yanıdır.

Çınar yaklaşık 13-14 aylıkken evin herhangi bir köşesin de oyun oynarken ağlayarak, Anne hüppe anne hüppe (yani su) istiyerek beni çekiştire, çekiştire mutfağa götürürdü. Ben de safım ya gerçekten oğlum susadı diye düşünerek su verirdim ama içmezdi. Başlangıçta anlamamıştım, sonradan bu durumun bizim ufaklığın bir yalanı olduğunu anladım fakat neden yalan söylediğini anlamak için de bu durumu o’na belli etmedim. Özellikle oyundan veya ortamdan sıkıldığı zamanlar mutfağa su içecem diye gitmek istiyor ama inanın bir yudum su ya içiyor yada içmiyor. Hemen doğruca dolapları açıp tencere, tava kavanoz ne varsa yere indirip oynamaya başlıyor.

Çınar'ın yalan söylediğini farkettikten sonra o'nun mümkün olduğunca oyundan sıkılmamasını, istediği zaman başka yer ve mekanlarda da oyun oynayabileceğimi öğretmek için hemen hemen evin her köşesinde oyunlar üretmeye başladım. Özellikle zarar gelmesin diye az uğradığımız mutfak ise en hoşuna gittiği yer olduğu için yemek pişirmediğim zamanlarda ve o'na zarar verecek malzemelerden uzak olarak, oyun oynamasına izin verdim.

Tabi bizim afacan'nın yalanları zamanla değişti.Önce banne (babaanne) kızdı. Halas'ı için ah ah vudu (vurdu). Kuzen için abi dödü. (dövdü) ve kendini öptürmek için yalandan düşer ve acıdı acıdı diyerek mutlaka bize kendini öptürür ve bunun gibi sürüp giden bir kaç yalan...

Biliyorum ki eşim ve ben çalıştığımız için oğlumuza yeterince vakit ayıramıyoruz bu yüzden de oğlum dikkat çekmek için bu yola başvuruyor.

Yalan’dan uzak doğru, dürüst dolu günler geçirmeniz dileğimle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 164
Toplam yorum
: 574
Toplam mesaj
: 58
Ort. okunma sayısı
: 4531
Kayıt tarihi
: 26.03.08
 
 

Hayatı sevmek ve düzgün yaşamak isterken bulurum kendimi. Yaşamın bana verdikleriyle yetinmeye çalış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster